19.-22. svibnja
Peto izdanje Gibanja u KONTEJNER-u i Pogonu Jedinstvo

KONTEJNER predstavlja novo izdanje Gibanja – festivala posvećenog umjetnosti zvuka i eksperimentalnoj glazbi.
Od 19. do 22. svibnja, u KONTEJNER-u i Pogonu Jedinstvo, održat će se niz koncerata i performansa koji donose presjek domaće i međunarodne glazbene scene, s naglaskom na novije radove i praizvedbe, naročito domaćih autora.
Otvorenje festivala – Martin Messier: 1 kap 1000 godina, 19. svibnja, 19 h
Kanadski umjetnik Martin Messier u hipnotičkom svjetlosno-zvučnom performansu, inspiriranom podacima o oceanskim strujama, istražuje krhku ravnotežu planeta koju održava voda, ističući njezinu ključnu ulogu u ekološkim i klimatskim procesima. Performans se održava u Pogonu Jedinstvo.

Martin Messier , 1 drop 1000 years
Vokalni eksperimenti
Vokalna umjetnica Ute Wassermann, poznata po glasovnim improvizacijama i eksperimentima, predstavlja kompoziciju kimera, u kojoj ljudskim glasom i alatima poput ptičjih zviždaljki, membrana i udaraljki stvara nadrealnu atmosferu. Osim solističkog nastupa, Wassermann će voditi i trodnevnu vokalnu radionicu u kojoj će sudjelovati 14 domaćih umjetnica i umjetnika.

Ute Wassermann / foto: Cristina Marx_Photomusix
Novi zvukovi s domaće scene
Ovogodišnji festival posebno ističe recentna gibanja na domaćoj eksperimentalnoj sceni kroz niz nastupa i praizvedbi lokalnih autora kao što su Hrvoje Pelicarić, Andro Giunio, Toni Meštrović, Truth ≠ Tribe, Marija Mratinić i tonota – od prostorno-zvučnih i vokalno-instrumentalnih performansa do recentnih materijala i klupskih improvizacija – potvrđujući raznolikost i snagu lokalne zvučne scene.

Truth ≠ Tribe / foto: Marina Uzelac
Dijalog basa i glasa
Maja Osojnik i Ursula Winterauer predstavit će novi zajednički projekt The Answer Is No. Dekonstrukcijom zvučnih mogućnosti instrumenata – glasa, električnog basa i elektronike – autorice stupaju u intenzivan audio-vizualni dijalog.

The Answer is No / foto: David Višnjić
Suradnje i zajedničke izvedbe
Gibanja donose i zajednički nastup Aho Ssana i KMRU-a, koji nakon renomiranih svjetskih festivalskih pozornica dolaze u Zagreb s kompozicijom Suptilno osvajanje – kompleksnim zvučnim krajolikom satkanim od terenskih snimki, krhkih harmonija i imerzivne elektronike. Svaki se predstavlja i samostalno: Aho Ssan s četverkoanalnom kompozicijom Između dvoje, a KMRU s oktofonijom Stisak rasapa.

KMRU, Aho Ssan
Performansi na sjecištu slike, zvuka i pokreta
U Fosfenu, audiovizualnom performansu koji spaja višekanalni zvuk i projekciju na kapke publike, Armand Lesecq poziva publiku na stvaranje subjektivnog „filma” iza zatvorenih očiju. Inspiriran snovima i neuroznanošću, performans istražuje granice percepcije i procese oblikovanja vlastite stvarnosti. Sergej Vutuc u svom audiovizualnom performansu koristi 16mm projektore, fotokopirane fotografije i pedale kako bi stvorio efemerne „filmove“ koji postoje samo u trenutku izvedbe.

Armand Lesecq: Fosfen / foto: Frank Farre
Osim performansa 1 kap 1000 godina Martina Messiera koji se održava u Pogonu Jedinstvo, sve izvedbe ovogodišnjih Gibanja odvit će se u KONTEJNER-u (Odranska 1/1).
Detaljan raspored nalazi se na poveznici.
Ulaznice u pretprodaji mogu se kupiti putem Entrio poveznice.