18
srp
2024
Recenzija

PROMOCIJA 19. SRPNJA U PALACHU

Linda Uran – Violetta Peppermint

Linda Uran

Violetta Peppermint drugi je album Linde Uran

share

Drugi studijski album riječke kantautorice Linde Uran Violetta Peppermint odraz je autoričine refleksije na društvo oko sebe. Introspektivnim spletom figura i motiva lik Violette Peppermint izražava neka univerzalna ljudska, a posebice ženska pitanja

Linda Uran

Linda Uran objavila je drugi album u vlastitoj nakladi

Okupljajući deset skladbi koje variraju u žanrovima, album Linde Uran Violetta Peppermint odražava ključnu narativnu figuru koja se provlači u svim pjesmama, a posrijedi je lik ženske protagonistkinje (kako i sâm naslov albuma implicira), koja u skladbama progovara introspektivnim komentarom na različite teme.

Novi album Linde Uran pisan je tijekom 2020. godine, a neke od glavnih tematskih okosnica koje se glazbenica dotiče jesu društvo i ženska prava, ali i onih koji pripadaju psihološkoj dimenziji; pobjedi strahova, potisnutih neostvarenih želja i propitivanja seksualnosti.

Naime, albumu je prethodio singl “Naše udaljenosti”, kao i online projekt Upljugat//Turneja po stanu, u kojem je Linda izvodila neke pjesme s toga albuma u akustičnom izdanju u svakoj prostoriji u tadašnjem stanu u Zagrebu.  Osim što je autorica svih tekstova i glazbe, potpisuje i autorstvo za aranžmane i produkciju. Za miks je djelomično zaslužan Deni Ključarić, a mastering je odradio Studio La notte (Damir & Deni Ključarić). Album je objavljen za novi, nezavisni label Uran Music, a koncertna promocija održat će se u riječkom Palachu 19. srpnja.

Došla su vremena, još luđa vremena, glasi stih iz pjesme “Ponoćne kontemplacije“, koji objedinjuje vremenski kontekst u kojemu je nastajao album, a koji je zasigurno u određenoj mjeri bio plodonosan za Lindine – ili Violettine – kontemplacije o svijetu koji nas okružuje.

Moglo bi se stoga Violettu Peppermint – koja je ime dobila po liku Violette Valery iz Verdijeve opere Traviata – tumačiti i kao autoričin alter ego koji na svojevrstan eklektičan, pomalo ekspresionistički način progovara o nekim univerzalnim temama.

Uvertiru u album čini spomenuta skladba “Naše udaljenosti”, čiji je tekst nastao prema drami Topografije naših udaljenosti Doroteje Šušak, iz koje je i djelomično preuzet, a miks i mastering za istu pjesmu odradio je Josip Šuker (Pop Studio).

Na samom početku postavlja se općeniti ton albuma; pokatkad bijesan i drzak, a pokatkad smiren vokal mogli bi otkrivati da se na albumu dobrim dijelom pridala važnost dramaturškim kvalitetama pjevačice–pripovjedačice, odnosno nositeljice priče.

Linda Uran

Violetta Peppermint drugi je album Linde Uran

U svojim korijenima u pitanju jest definitivno alternativni rock album, koji se grana od akustičnih i baladnih momenata prema svakojakim žanrovsko-tekstualnim ekshibicijama. Svakako se u cijelom tom kolopletu motiva ističu nerijetko nadrealističke pjesničke slike, koje su prožete gustom, pomalo i kriptičnom metaforikom.

Važnost koju drži narativni dio svakako je vidljiv i samim pogledom na „korice“ albuma, koji prikazuje cartoon ilustraciju Violette Peppermint. Ilustraciju naslovnice i samog lika Violette Peppermint osmislila je dizajnerica i ilustratorica Sara Pregel, a za grafičko oblikovanje fizičkog izdanja zadužen je Mladen Stipanović.

Osobno me pomalo podsjeća na kakvu vješticu iz crtića Winx, a vještičja referenca naslućuje se u pjesmi “Vještica & anđeo čuvar“, koja završava stihom: A gdje je moj anđeo čuvar? I zašto ga odjednom osjećam tu? Što ako gledam u njega, a ne vidim ga? Mislim da sam ipak vještica.

Mnogo je tu figura koje određene teme, primjerice ženskosti i drugotnosti, predstavljaju s elementima ironije i groteske, nastojeći kritizirati neke šire društvene pojave. Dodamo li tom osnovnome društvenom realitetu fantastiku unutarnjeg svijeta, dobivamo apstraktan i ritmički slobodan izraz koji je primarno pogonsko gorivo u kreaciji Linde Uran.

Dakako, postoji tu trenutaka u kojima su lirske eskapade teatralne do te razine da bi tečnije funkcionirale u samoj svrsi poezije ili dramskog teksta, time stvarajući nerijetke interferencije s melodičnosti pjesme u korist dramatskog učinka.

U svakom slučaju, Uran je na albumu prezentirala sijaset vlastitih glazbenih poriva, koji su mahom konceptualni, donoseći niz atmosfera i stavljajući u prvi plan priču ispred same glazbe.

Osnovnu teksturu većine pjesama čini jednostavan pristup, gotovo pankerski ethos, koji karakteriziraju jednostavne i direktne razrade, bez mnogo okolišanja ulijećući u repetitivne distorzije i solaže. “Mi smo kraljice!“ jasno poručujući da mi smo kraljice i imamo pravo reći ne, ne, ne!.

Na albumu je svakako jedna od zanimljivijih skladbi, “Krinolina”, koja uz skladbu “Pahulja na dlanu” dolazi na samom kraju albuma. Pomalo melankolična “Krinolina” donosi priču o djevojci koja žudi za osjećajem slobode, a priličan dojam u priči ostavljaju trenuci nježnih i mističnih gitara s funky prizvukom.

Pripovjedačica i njezina poetika svakako u prvi plan stavljaju izvjesnu marginalnost ženske pozicije, jednostavno postavljajući  slobodu – u smislu izbora tema, ali i specifične manire izražavanja – kao temeljni princip u stvaralaštvu.

Singl: “Nađe udaljenosti”

Format: Online, CD

Izdavač: Uran Music

 

Moglo bi Vas zanimati