21
kol
2024
Intervju

Festival u Umagu

Pandemonium: saznali smo sve o najboljoj najgoroj spiki ikad

Pandemonium festival / press

Pandemonium festival / press

share

U moru PR-ovskih objava o glazbenim eventima koji zagušuju društvene mreže i medije superlativima na vlastiti račun, jedan domaći festival ističe se najsurovijim i urnebesnim antimarketingom, vođen geslom ‘najgora spika ikad’.

„Neki kažu vrh vrhova, mi kažemo dno dna.“, „Tražimo volontere. Nudimo krv, znoj i suze plus 0 kuna.“ te „Misliš da je bio bed ne doći? Probaj doći.“ samo su neke od odličnih fora kojima Pandemonium festival proteklih tjedana zabavlja javnost, ususret svojem petom izdanju.

„Priča iza ‘najgore spike ikad’ zapravo je počela negativnom recenzijom koju smo dobili od frontmena punk benda Sickcrap, nakon drugog izdanja festivala. On je u recenziji napisao: ‘Pandemonium festival, najgora spika ikad.’ Naši copywriter Vanja i dizajner Matija su to prepoznali kao priliku za kreativni marketing i iskoristili tu frazu kao slogan za promociju festivala“, pričaju nam Ena Grgur i Marin Zelić, organizatori festivala koji se ove godine održava od 22. do 24. kolovoza u uvali Zlatorog kod Umaga.

Na tragu njihove ćaknute promocijske kampanje, ne pitamo ih koje je bilo najbolje nego najgore izdanje festivala.

„Teško je izdvojiti najgore izdanje, ali 2017. godina bila je financijski najsiromašnija, dok je 2022. ostavila najgori osjećaj. Imamo recenziju iz Glasa Istre koja nam je posvetila dvije stranice bez da smo tražili takvu medijsku pokrivenost. Novinarka nas je kontaktirala kako bismo iskomentirali pritužbe susjeda zbog buke, a rezultat je bio članak koji se savršeno uklopio u našu marketinšku kampanju“, kažu kroz smijeh Ena i Marin.

Samo punk!

Kad se šalu stavi na stranu, Pandemonium uopće nije tako loš, a kamoli najgori. Dapače. Lineup je iznimno raznolik te pokriva cijeli niz žanrova, od rocka do elektronike.

„Punk je naša glavna misao vodilja! I želja da našim sugrađanima i gostima predstavimo raznolike glazbene izričaje, vizualne umjetnosti i radionice. Posebno smo posvećeni neafirmiranim izvođačima jer volimo ono što stvaraju i želimo im pružiti priliku da njihova glazba dođe do šire publike. Osim ljubavi, u tu računicu treba ubaciti i naš skromni budžet koji nas usmjerava prema onim izvođačima koji su spremni nastupati uz minimalne troškove. Naravno, voljeli bismo imati veća sredstva, a i neka veća imena, no dok god imamo entuzijazam za DIY pristup i izvođače koji su spremni to podržati, nastavit ćemo ovako“, kažu organizatori pa dodaju kako festival obuhvaća raznolike sadržaje. Live nastupi su podijeljeni na, uvjetno rečeno, lakše bendove poput rocka i pop-punka te na one žestokije poput hardcorea i metala. Na elektroničkom se repertoaru može naći stvarno svašta, a to varira ovisno o ‘briji’ glavnih organizatora. Četvrtak je u zadnje dvije godine zamišljen kao uvod u festival, s naglaskom na trap, hip-hop i slične žanrove, uz završnicu u elektronici.

Pa kako sve te supkulture funkcioniraju na istom mjestu?

„U malenom Umagu nemoguće je održavati striktno podijeljene supkulture. Mislimo da smo prošli vremena kada su se ljudi strogo deklarirali prema jednom žanru. Svi mi u ekipi slušamo raznoliku glazbu, a festival upravo to i reflektira – raznolikost u zajedništvu“, govore Ena i Marin.

U raznolikom programu izdvajaju i jednog za njih posebnog izvođača.

„To je Astro, koji je novi član naše udruge, a već sa svojih 18 godina donosi novu energiju i nadu za budućnost festivala. Njegova glazba zvuči odlično i veselimo se vidjeti kako će se dalje razvijati. Također bismo spomenuli Bankinu Faso, slovenski impro trash jazz trojac, jer su nam potpuno nepoznati, a to dodaje element iznenađenja i nama kao organizatorima“, govore.

Od djetinjstva do festivala

Osim na glazbeni, ova ekipa velik naglasak stavlja i na vizualni dio cijele festivalske priče. Ove godine surađuju s ekipom iz Druxyja iz Kopra, koja im dovodi umjetnike Žanu Šuran i Vasju Bradača.

„Žana će izložiti seriju fanzina inspiriranih pjesmama koje na vizualan način prenose svoje značenje za nju, a Vasja trenutno stvara instalaciju za festival. Osim njih, Monika Milas, koja je već poznata našoj publici, ove će godine svojim radom ukrasiti Opera stage. Imamo i izložbu amaterskih radova Moj (ne)mir na temu osobnog mira ili nemira. Radove smo prikupljali tijekom travnja i svibnja u sklopu našeg edukativnog projekta Umni boravak, koji je posvećen destigmatizaciji tema vezanih uz mentalno zdravlje“, ističu.

Pandemonium festival / press

Pandemonium festival / press

A kao jednog od headlinera ističu i lokaciju festivala, plažu Zlatorog. Za njih iz Umaga je, kažu, to mjesto posebno jer se radi o jednoj od posljednjih neurbaniziranih oaza uz more, a istovremeno jako blizu gradu.

„Većina nas je tamo provela razne trenutke od djetinjstva do danas – slavili smo rođendane, roštiljali, posjećivali druge evente ili jednostavno čilali i kupali se. Čar Zlatoroga je u spoju divlje i uređene plaže, hrastove šumice i prostrane livade. Zlatorog nosi neformalno ime proizašlo iz povijesti bivšeg jugoslavenskog odmarališta pivovare Laško. Ostatci tog vremena su još uvijek vidljivi na lokaciji. Tamo se nalazi napušteni restoran koji je postao indoor DIY skatepark, zahvaljujući ekipi iz Skate kluba Azur te izviđački kamp Smjeli, koji koristimo i mi za naš festivalski kamp. Pored Zlatoroga, u smjeru Umaga, nalazi se bivša cementara, s divljom obalom dugom dva kilometra i umjetnim jezerom koji čine taj prostor još zanimljivijim“, objašnjavaju.

Pandemonium je danas jedan od rijetkih festivala na kojima se ne plaća ulaz. Njihov odgovor na pitanje kako to uspijevaju vrlo je jednostavan – zahvaljujući volonterima i žicanju.

„Kada kažemo žicanje, ne mislimo samo na sponzore, nego i na posuđivanje opreme, traženje pomoći i podrške od raznih ljudi. Razmišljali smo o naplaćivanju ulaza, ali smatramo da bi to ubilo osjećaj slobode koji je ključan za naš festival. Otvorenost prema svim posjetiteljima, bez obzira na financijske mogućnosti, nešto je što nas pali. Nedavno smo otvorili i Entrio ‘ulaznice‘ koje su zapravo donacije od onih koji mogu i žele uplatiti nešto eurića za organizaciju“, ističu.

Pandemonium festival / press

Pandemonium festival / press

Zlatno doba cover benda

Ekipa s festivala inače djeluje kroz kulturnu udrugu mladih Fobija. Kažu kako rade i zimi, no to je vrijeme s najmanje aktivnosti, koje koriste za druženje i planiranje ljeta.

„Proljeće donosi obilježavanje Tjedna mentalnog zdravlja kroz projekt Umni boravak. Ljeto je, naravno, posvećeno festivalu, a jesen je rezervirana za pisanje i prijavljivanje na natječaje te naš treći projekt Uključi mozak, koji promovira edukaciju kroz radionice i predavanja“, kažu.

Glazbena scena u Umagu je, nastavljaju, skromna, ali postoji.  Razni bendovi i glazbeni kreativci okupljaju se unutar prostora atomskog skloništa osnovne škole.

„Tamo imaju priliku stvarati glazbu, surađivati i tako činiti glazbenu scenicu Umaga, a neki od njih nastupaju i na našem festivalu. Osim Pandemoniuma, proteklih deset godina je festival INDIREKT dovodio nezavisne izvođače i umjetnike u našu malu sredinu. Nažalost, prošle godine je održano njegovo posljednje izdanje. Možda bi se moglo reći da postoji scena cajki jer takvi klubovi najbolje rade, ali nismo sigurni može li se to svrstati pod scenu, više pod kulturu. Postoji jedan bar koji je znao imati rock koncerte i šaroliki program, ali novo vodstvo sada organizira samo trash partyje ili zabave s istim cover bendom svakih mjesec dana. Također, šuška se o privatnim hard techno partyjima na otvorenom, ali nismo imali priliku posjetiti ih“, zaključuju.

Pandemonium festival / press

Pandemonium festival / press

Pandemonium festival / press

Pandemonium festival / press

Pandemonium festival / press

Pandemonium festival / press

Pandemonium festival / press

Pandemonium festival / press

Pandemonium festival / press

Pandemonium festival / press

Pandemonium festival / press

Pandemonium festival / press

Pandemonium festival / press

Pandemonium festival / press

Pandemonium festival / press

Pandemonium festival / press

Pandemonium festival / press

Pandemonium festival / press

Pandemonium festival / press

Pandemonium festival / press

Pandemonium festival / press

Pandemonium festival / press

Pandemonium festival / press

Pandemonium festival / press

01 - 02

Moglo bi Vas zanimati