28
lis
2024
Vijesti

tema o kojoj se više šuška nego otvoreno priča

“Hajde da ne ludujemo”: panel rasprava o mentalnom zdravlju glazbenika na MAK konferenciji

MAKK 2024

share

Ovogodišnja MAKK konferencija otvara temu mentalnog zdravlja u glazbenoj industriji

Na pozornicu zagrebačkog Muzeja suvremene umjetnosti kao sudionici panela “Hajde da ne ludujemo” izlaze talentirane autorice Ines Prajo, koja uspješno surađuje s mnogim mladim glazbenicima i Ivana Kindl, možda i prva naša kantautorica i pjevačica koja je otvoreno progovorila o tjeskobi vezanoj uz njezin profesionalni život. Svoja, kao i iskustva drugih glazbenika vezanih za mentalno zdravlje, podijelit će i uspješni kantautor Matija Cvek. Oni će otvoreno razgovarati o strani karijere koju publika ne vidi, o unutarnjim borbama, ali i mentalnim dilemama koje često ostaju nevidljive.

Uz njih će stručnu perspektivu o važnosti mentalnog zdravlja glazbenika iznijeti psihijatar iz Klinike za psihijatriju Sveti Ivan u Zagrebu, Hrvoje Handl, dok će odvjetnik Bruno Džaić komentirati primjere medijskog ili mrežnog bullyinga i dati konkretne savjete o najboljoj reakciji na nasrtljivce i zlostavljače s društvenih mreža. Raspravu će moderirati glazbenica i voditeljica Sanja Doležal, čije dugogodišnje iskustvo na glazbenoj i medijskoj sceni jamče dobro poznavanje teme.

Profesija “glazbenik” donosi mnogo lijepih, ali i mnogo neugodnih stvari: od samih početaka kad treba nadvladati tremu i predstaviti svoje prvo djelo javnosti, ona uključuje izazove i stres. Jednokratni uspjeh novog singla ili albuma odmah otvara pitanje sljedećeg, i njegove kvalitete ili komercijalnosti. Javni nastupi su oduvijek bili veliki test svakom za živce i glas, ali danas, u digitalnom vremenu broji se svako emitiranje i svaki stream. Ni dokazano uspješnima nije lako podnijeti da im nova pjesma ne uđe u trending, na top liste ili ne bude nominirana za neku od nagrada. Stručnjaci savjetuju glazbenicima da budu stalno prisutni na društvenim mrežama kako bi ojačali kontakt s publikom, no u toj publici ima svakakvih ljudi. Neki su došli samo kako bi ostavili zloban komentar i vratit će se na svaku novu objavu kako bi ostavili još zlobniji. Hejteri igraju na sigurno jer negativa privlači nove zlobne komentatore i odjednom ste u vrtlogu iz kojeg se ne znate izvući. Mediji pak manipuliraju izjavama i clickbait naslovima kako bi za manje novca osigurali više vremena provedenog na njihovim stranicama jer im to donosi marketinški prihod. Pri tome se od vas očekuje da sve to podnosite “jer ste javna osoba i znali ste što vas čeka kad ste se odlučili pjevati”. Odlučite li reagirati, izlažete se novoj salvi uvreda koje šalju anonimni avatari “jer ne znate podnijeti kritiku”.

Jesu li glazbenici stvarno znali što ih sve čeka u ovom poslu? Kako se nose s euforijom i depresijom koje se znaju izmjenjivati u samo nekoliko sati, nakon oduševljenog bisa na sceni do izrugivanja na društvenim mrežama sutra ujutro nakon koncerta? Kako mladi glazbenici podnose pritisak uspjeha i često nesmiljen sud javnosti? Koji su im lijekovi – pravi i ili pravni – na raspolaganju kako bi lakše živjeli i profesionalno i privatno: to su glavne teme panel diskusije o mentalnom zdravlju glazbenika, na prvom danu MAK konferencije.

Cijeli program konferencije u organizaciji HDS ZAMP-a i HDAP-a bit će objavljen uskoro: zapišite i rezervirajte datume 28. i 29. studenog 2024. za zagrebački MSU u kojem će se održati 12. MAKK.

Moglo bi Vas zanimati