Hrvatski mjuzikli, neispričana priča (8)
Broadway na hrvatski način (II.)
Priču o Broadwayu na hrvatski način nastavljamo s onima koji su u cijelu priču unijeli i duhovnu, kršćansku dimenziju, odnosno Ansambl Kolbe te Cornerstone Arts Hrvatska, i zatim priču zaokružujemo mjuziklom Sarajevski krug, koji je zakoračio i na pozornicu pravog Broadwaya
U prošlom smo nastavku upoznali dvije privatne inicijative, B☆Glad produkciju i Medley Teatar, koje su samostalno i u koprodukciji nastojale ponovno vratiti sjaj mjuziklima u Hrvatskoj, i u tome bile vrlo uspješne, no, nažalost, nisu dobile potrebnu institucionalnu podršku. Sada ćemo predstaviti one koji su u cijelu priču unijeli i duhovnu, kršćansku dimenziju, odnosno Ansambl Kolbe te Cornerstone Arts Hrvatska, i zatim priču zaokružiti mjuziklom Sarajevski krug, koji je ponosno zakoračio i na pozornicu Broadwaya.
ANSAMBL KOLBE
Ideja za pokretanjem ansambla koji bi duhovnoj donio i kazališnu dimenziju rodila se u rujnu 2012. godine u krugu obitelji Bardun. Mama i tata (Sanja i Branko) Bardun u duhovnoj glazbi prisutni su dugi niz godina. Krenuli su sredinom osamdesetih u grupi Electro Spiritus, s kojom su objavili tri albuma (Hosana Tebi, Moli za nas sveti Ante i Očev dom) te od 2003. kao grupa Novo svitanje, s kojim su objavili još dva (Put do srca te Već se bliži vrijeme blago). Ansambl Kolbe – punim imenom Ansambl Maksimilijan Kolbe – pokrenut je pod okriljem franjevaca konventualaca sa Svetog Duha u Zagrebu, a prvi duhovnik ansambla bio je fra Ivan Bradarić.
Život za život (2013.)
Prvi mjuzikl Ansambla Kolbe je Život za život, koji na glazbeni način predstavlja život svetog Maksimilijana Kolbea. Autor je mjuzikla talijanski skladatelj Daniel Ricci, scenarij je napisao Krešimir Tičić, a režirao ga je Rikard Simonelli. Premijera mjuzikla bila je 28. ožujka 2013. u dvorani sv. Franje na Svetom Duhu te 17. ožujka iste godine u kazalištu Komedija. Ova, prva produkcija mjuzikla imala je četrdeset izvedbi.
Obnovljena produkcija mjuzikla Život za život dogodila se tri godine kasnije u režiji Roberta Boškovića. Premijera je bila u lipnju 2016. godine u Hrvatskome narodnom kazalište u Zagrebu. Upravo ova produkcija mjuzikla Život za život nominirana je 2017. godine za nagradu Hrvatskog glumišta, u kategoriji za najbolju režiju. Ova je produkcija doživjela jedanaest izvedbi.
Uskrsli (2014.)
Sljedeće godine Ansambl Kolbe izvodi još jedan mjuzikl Danijela Riccija, Uskrsli. Ovaj puta je to zajednička koprodukcija Ansambla Kolbe i kazališta Komedija. Radnju mjuzikla čine zadnjih par dana Isusova života, vjernicima poznatiji kao Veliki tjedan. Premijera je bila 14. travnja 2014. godine u kazalištu Komedija, u režiji Roberta Boškovića i Marka Cindrića. U mjuziklu su sudjelovala mnoga poznata imena hrvatske glazbene scene, poput Maje Blagdan u ulozi Marije Magdalene i Ivana Mikulića u ulozi apostole Tome, a malo je znano da je jednu od uloga Pilata u mjuziklu pjevao i današnji pjevač Parnog valjka Igor Drvenkar. Mjuzikl je imao 26 izvedbi u Komediji, matičnoj dvorani na Svetom Duhu te na gostovanjima u raznim dvoranama diljem Lijepe naše.
Svetac svega svijeta (2018.)
Svetac svega svijeta, treći je mjuzikl Ansambla Kolbe i prvi njihov autorski mjuzikl. Posvećen je sv. Antunu Padovanskom. Glazbu je radio Branko Bardun, a libreto doajen hrvatskog mjuzikla Nino Škrabe. Premijera mjuzikla bila je 29. lipnja 2018. u Dvorani sv. Franje na Svetom Duhu u Zagrebu. Mjuzikl je imao pedesetak izvedbi u matičnoj dvorani te na gostovanjima diljem Lijepe naše.
Tamo gdje je ljubav (2023.)
Tamo gdje je ljubav četvrti je mjuzikl Ansambla Kolbe, i drugi autorski. Riječ je o mjuziklu koji na glazbeno suvremen način s puno elemenata popa i rocka prikazuje običnu obitelj koja se suočava s izazovima i problemima današnjega vremena. Libreto su napisali Marijana Nola i Robert Bošković na temelju neobjavljene drame Obitelj – U sjeni Tvojih krila Larise Kramer, dok glazbu potpisuje obitelj Bardun. Premijera mjuzikla je bila 17. rujna 2023., a priču o tome možete pročitati na našem portalu.
Rad Ansambla Kolbe temelji se na entuzijazmu obitelju Bardun, nesebičnoj podršci franjevaca sa Svetog Duha, aktivnosti nekolicine profesionalaca te mnoštva amatera, od kojih je mnogima igranje u nekom od mjuzikala bilo prvo kazališno iskustvo. U takvim uvjetima teško je bilo održati neku trajniju postavu, uigranost i kontinuitet. Kad se tome doda činjenica da su najveći dio ansambla činili studenti, onda je potpuno jasno da su se članovi mijenjali iz godine u godinu, iz mjuzikla u mjuzikl, pa čak i unutar izvedbi istog mjuzikla. Ali puno važnija činjenica je da je unutar Ansambla Kolbe nastalo desetak obitelji čiji su se članovi upoznali u Ansamblu i tamo započeli svoju vezu, koja je urodila i brakom. Bez obzira na glazbene uspjehe Ansambla Kolbe, koji nisu za podcijeniti, osobno mislim da su ove obiteljske priče njihov najveći uspjeh.
CORNERSTONE ARTS HRVATSKA
Iako je ovo priča o hrvatskim mjuziklima i kazalištima, ipak u poglavlju pod nazivom Broadway na hrvatski način ne smijem preskočiti i svjetsko kazalište Cornerstone Arts, koje je imalo i svoju hrvatsku inačicu Cornerstone Arts Hrvatska.
Kazalište Cornerstone Arts je 1989. godine u Dallasu pokrenuo Richard Montez,[1] koji je nakon obraćenja odlučio osnovati kazalište koje će širom svijeta pripremati kazališna djela s kršćanskom porukom. Richard je otkupljivao prava za velike mjuzikle te ih davao u raznim zemljama s domaćim izvođačima, uglavnom amaterima. Jedan susret Vladimira Hoblaja i Richarda Monteza u Seoulu rezultirao je osnivanjem Cornerstone Arts Hrvatska. I tako, zahvaljujući upravo njima, imali smo prilike vidjeti neke od velikih brodvejskih hitova u hrvatskim inačicama u kojima su sudjelovali vrhunski hrvatski pjevači i plesači zajedno s amaterima volonterima, sve pod dirigentskom palicom iskusnog i iskrenog velikana Richarda Monteza.
Prva predstava koju je Cornerstone Arts Hrvatska priredio je drama Božji sud, snažna i dojmljiva drama koja se bavi pitanjem što reći Bogu nakon svoje smrti. Već sljedeći projekt bio je raskošni mjuzikl Josip i kričave boje njegovih snova, autorskog dvojca Andrew Lloyd Webber i Tim Rice. Riječ je modernoj verziji biblijske priče, upakiranoj u moderno glazbeno ruho s čak dvjesto atraktivnih kostima. Bio je to spektakl boje, glazbe i dobre glume.
Nakon starozavjetne teme uslijedile su dvije novozavjetne. Prva je romantičnoj priči o Josipu i Mariji, upakirana u mjuzikl Dvoje iz Galileje autorice Marjorie Holmes i skladatelja Roberta Sterlinga, te drama Skrovište.
A kao vrhunac produkcije Cornerstone Arts Hrvatska je uprizorenja mjuzikla Jadnici (Les Misérables) Claude-Michel Schönberga u novoj hrvatskoj produkciji, i to 36 godina nakon prve izvedbe u kazalištu Komedija. Veliki mjuzikl doživio je veliku raskošnu produkciju, čija je premijera bila u varaždinskoj Areni, a nekoliko izvedbi održano je i u KD Vatroslav Lisinski. U izvedbi mjuzikla nastupila je vrhunska pjevačka ekipa na čelu s Maxom Hozićem, koji je utjelovio Jeana Valjeana, Henrikom Šimunkovićem kao Javert, a uloge su imali i Filip Hojzak, Igor Baksa, Irena Matas, Alida Fištrek, Sementa Rajhard.
Nažalost, neumorni rad Richarda Monteza zaustavila prerana smrt, umro je 7. listopada 2024. nakon kratke bolesti.
SARAJEVSKI KRUG
A priču o Broadayu na hrvatski način završavamo s jedinim mjuziklom s ovih prostora koji je imao brodvejsku avanturu, točnije rečeno imao je dvije izvedbe u Irish Art Center’ na Broadwayu. Riječ je o mjuziklu Sarajevski krug, čiji su autori Edin Dino Zonić (glazba, aranžmani i libreto), Slavko Nedić (koautor glazbe i aranžmana), te Rade Čikeš Medana i Mustafa Tanović, koju su s Dinom radili libreto. Autorsku ekipu još su činili Dubravka Zrnčić Kulenović (režija i dramaturgija), Ljerka Zmajić (kostimi) te poznati engleski koreograf Royston Maldoom. Uz njih u mjuziklu je sudjelovala i vrhunska pjevačka ekipa, među kojima su i danas vrlo znana imena kao: Goran Karan, Jelena Radan, Helena Bastaić, braća Hapač – Siniša i Igor, i mnogi drugi.
Premijera mjuzikla Sarajevski krug bila je 17. lipnja 1995. godine u KD Vatroslav Lisinski. Uspjeh premijere bio je toliki da je odmah održano i šest repriza. Pored Zagreba mjuzikl Sarajevski krug imao je još nekoliko desetaka izvedbi, i to u Tuzli i Sarajevu. U inozemstvu je mjuzikl izvođen pod imenom Sarajevo Circle.
Priča o gradu otrgnutih cvjetova, zgaženih leptira i ptica bez krila. Ovo je sarajevska priča puna bezimenih likova ovo je igra stihova sred bolnih krikova[2] širila se brzo i dobila podršku i preporuku od najvećih svjetskih imena među kojima su: papa Ivan Pavao II, Dalaj Lama, Richard Holbrooke (američki veleposlanik u Ujedinjenim narodima), Bruce Hitchner (predsjedavajući Daytonskoga mirovnog sporazuma), Bianca Jagger – (ambasadorica Balkan Instituta), Brian Eno i mnogi, mnogi drugi.
Mjuzikl je od 1995. do 1999. izvođen po mnogim dvorana diljem Lijepe naše (Puli, Rijeci, Zadru), Bosni i Hercegovini (Tuzla i Sarajevo) te diljem Europe (Linz, Beč, London, Hildesheim, Graz i Prag) te Sjedinjenim Američkim Državama (Irish Art Center, Broadway; Performing Arts Center’ Dayton, Ohio).
Sarajevski krug bila je jedna lijepa priča o kojoj s ponosom, a pomalo i sjetom, svjedoči i pisac ovih redova.
Tekst je objavljen uz financijsku potporu Agencije za elektroničke medije iz programa poticanja novinarske izvrsnosti.
…
[1] Richard Montez je bio dio Disney tima, glumio je i u nekim svjetskim filmskih hitovima kao što su: 4. srpnja, J.F.K, Problem Child i drugi
[2] Najavni tekst mjuzikla iz programske knjižice Sarajevskog kruga.