Ove godine iz velikog mnogostrukog studentskog slavlja koje se u Zagrebu u prostorima Muzičke akademije događa već od 18 do 23 sata, u produkciji Dramskog programa ostvaruje se studentski projekt koji je osmislio Ivan Hlebić, student primjenjene kompozicije, pod naslovom Javljam vam se uživo, ajde bok.
Rad se opire strogim žanrovskim definicijama ali bismo ga mogli opisati kao radiofonijski happening koji parafrazira dugovječnu radijsku emisiju Sport i glazba transponirajući njezine konstitutivne elemente iz svijeta popularne masovne kulture u svijet suvremenog umjetničkog stvaralaštva.
Umjesto sportske zvijezde, na borilište izlazi plesač suvremenog plesa, a umjesto popularne glazbe – studenti muzičke akademije izvode partituru koju Hlebić razvija u uskoj suradnji s izvođačem i koreografom.
U inverziji klasičnog odnosa glazbe i plesa, glazba i cjelokupna radiofonijska izvedba nastaju kao „posljedica“ koreografije – Hlebićeva partitura ne prethodi koreografiji, već nastaje prema njoj, čime Hlebić svoju ulogu na specifičan način dijeli sa izvođačem koji postaje ko-autor čitave izvedbe.
Radiofonijski happening u postmodernom duhu spaja naizgled nespojivo – format prijenosa sportskog natjecanja sa izvedbom suvremene glazbe i plesa. Rad se referira i na povijest radija, koristeći arhivske materijale HRT-a, kao što su snimke kultne sportske komentatorice Milke Babović, koja je prijenose natjecanja umjetničkog klizanja prenosila u vrijeme crno-bijelih prijenosa, redovito minuciozno opisujući gledateljima kolorističke detalje na kostimima, te na taj način tematizira samu prirodu prijenosa informacija, njegovu istinitost ili nužno iznevjeravanje istinitosti onoga što slušatelju/gledatelju izmiče time što ne prisustvuje događaju uživo, već u posredovanoj inačici putem medija. A pitanje posredovanja i prijenosa informacija itekako je relevantno u vremenu koje su već prije desetak godina suvremeni filozofi okarakterizirali kao vrijeme post-istine.
Meta-radiofonijski rad u svom središtu ima koncept agona kao pokretačke i kreativne sile, koji se sa sportskog natjecanja (Hlebić je inače i diplomirani kineziolog) seli u svijet umjetničke izvedbe, kojoj je, uostalom, imanentan od samih početaka. Na fikcionalnom borilištu svijet masovne kulture sudara se sa hermetičnim svijetom suvremene glazbe i plesa, autor stvara duhovito i autentično radiofonijsko djelo izgrađeno na na tradiciji avangardnih i neoavangardnih pokreta dvadesetog stoljeća.
Izvedbu radiofonijskog rada Javljam vam se uživo, ajd bok! Ivana Hlebića za Rođendan umjetnosti ostvaruju studenti umjetničkih akademija Sveučilišta u Zagrebu pod vodstvom Hrvoja Korbara (ADU):
- Plesač: Viktor Konstantinović (ADU), mentorica: prof. art. Irma Omerzo
- Glumac: Damian Humski (ADU), mentor: prof. art. Krešimir Dolenčić
- Animacije: Klara Šoštarić (ALU), mentor: prof. art. Lav Paripović
- Glazbenici: Alida Cosseto (violončelo), Vladimir Bernard Krpan (rog), Borjan Oliver (klavijature, elektronika), Ivan Hlebić (primijenjena kompozicija), Lora Breški (muzikolog )., mentor: prof. art. Frano Đurović (MA)

Tonmajstorica Marijana Begović i skladatelj Ivan Hlebić / foto: M.B. / –
“Rođendani umjetnosti su savršen poligon za: stjecanje znanja, eksperimentiranje, promociju, suradnju i druženje s glazbenicima, glumcima, režiserima, plesačima, koreografima, scenografima, kostimografima, dizajnerima, slikarima, kiparima, tehničarima, tonmajstorima, montažerima, publikom, domarima, spremačicama… a 17. 01. zgrada Muzičke akademije pretvara se u multimedijalni svemirski brod, eksponat, i veliku fontanu u kojoj svatko može smočiti svoju spužvu.. ”, Ivan Hlebić, skladatelj, student koji već drugu godinu sudjeluje u projektu za radijski prijenos
Euroradijski prijenosi na Trećem programu Hrvatskog radija mogu se pratiti od 20 sati u dvosatnome terminu u kojemu se uključujemo u događanja iz Ljubljane, Bratislave, Olomouca, Berlina, Saint-Mauricea, Graza, Beograda i Beča uz prijenos projekta iz Zagreba.
U jedinstvenome radijskome mixu snimaka i događaja uživo iz gradova Europe čut ćemo zvuk harmonike Luke Juharta, glas Johna Cagea u kompoziciji slovačkih autora, nastup kolektiva Hlubina, komadiće zvukova kako ih je složila brazilsko-njemačka umjetnica Mariana Carvalho, nastup švicarsko-valonskog umjetnika Franca Menta, klimatsko vještičarenje Kim Hankyul, Satelit Dimitrija Udovičkog i Slobodana Mihajlovića, te nastup kolektiva Die Feldarbeiter*innen.

Franco Mento
Rođendan umjetnosti slijedi ideju francuskog umjetnika Roberta Fillioua koji je 17. siječnja 1963., zapravo na svoj rođendan, proglasio da je umjetnost rođena prije 1.000.000 godina.
Nakon njegove smrti, 1987. godine umjetnici diljem svijeta slave njegovu zamisao vječne mreže (La Fête Permanente). Skupina stručnjaka za ars acusticu pri Europskoj radiodifuzijskoj uniji (EBU) organizira radijsku proslavu objedinjujući u četverosatnome programu uključivanja iz dvadesetak gradova, uz različite umjetničke priloge.
Hrvatski radio na svojem Trećem programu sudjeluje u projektu od 2006. godine prijenosima i uključivanjem vlastitih događaja.

Tonmajstorica Marijana Begović / foto: A.K. / –
“Suradnja na projektu za Rođendan umjetnosti uvijek me iznova veseli jer je to nekonvencionalna radijska forma. Uglavnom radimo s umjetnicima eksperimentalnog izričaja što je vrlo inspirirajuće, a volim izazov prevođenja jedinstvenih umjetničkih ideja u zvuk. Zadnjih godina radimo sa studentima što pridonosi dozi svježine i entuzijazma.”, Marijana Begović, tonmajstorica za projekt iz Zagreba
Obligatnu kapu možete imati za potpun doživljaj ideje Rođendana umjetnosti: uživo na Muzičkoj akademiji od 18 do 23.
Videostream događaja Javljam vam se uživo, ajd bok možete pratiti na Facebook stranici Dramskog programa Hrvatskog radija
Radijske prijenose možete pratiti na Trećem programu od 20 do 22, ili naknadno poslušati u Slušaonici.
Tonska majstorica za projekt Javljam vam se uživo, ajd bok je Marijana Begović, a tonski realizator prijenosa na Trećem programu je Mario Dropučić.
Urednica projekta događaja u Zagrebu (Odjel Drama) je Adriana Kramarić, urednica i komentatorica prijenosa (Odjel Glazbeni sadržaji) je Iva Lovrec Štefanović.