24
lis
2024
Digital & Biz

rekordni rast

CISAC: Globalni prihodi autora u 2023. dostigli rekordnih 13,1 milijardi eura

CISAC report

share

Globalne autorske naknade kreativaca u 2023. godini porasle su za 7,6% na novi rekordni iznos od 13,1 milijardi eura, objavila je Međunarodna konfederacija društava autora i skladatelja – CISAC, čiji je član i hrvatski HDS ZAMP.

Povećanje je potaknuto kontinuiranim i stabilnim rastom digitalnih i online prihoda te snažnim oporavkom koncertne industrije i javnih izvedbi. Nakon desetljeća dvoznamenkastog postotnog rasta, digitalne naknade porasle su za nešto skromnijih, ali ipak važnih 9,6% na 4,6 milijardi eura zbog sazrijevanja tržišta streaming pretplata na većim teritorijima.

Prihodi od pretplata na streaming te oglašavanje i dalje su dominantni pokretači rasta u globalnoj mreži članica CISAC-a koje su svoje ukupne naknade povećale za 3 milijarde eura u posljednjih pet godina.

Nakon što je 2022. pretekla TV i radio kao najveći izvor prihoda za kreativce, digitalna sfera još je više napredovala u 2023. te sada čini 35% ukupnih naknada. Za usporedbu, 30% prihoda dolazi od emitiranja, a 25% su nastupi uživo i javne izvedbe. Naknade od emitiranja smanjile su se za 4% u 2023. godini – društva izvještavaju o kontinuiranom blagom zasićenju u prikupljanju naknada za tradicionalni radio i TV koje su najviše pogođene padom broja gledatelja i prihoda od TV oglašavanja.

Nakon trogodišnje neizvjesnosti zbog pandemije, prihodi članica CISAC-a sada su 29,9% iznad razine iz 2019., prije COVID-a

Nastupi uživo i javne izvedbe, uključujući koncerte, izložbe i licenciranje glazbe u poslovnim prostorima, nastavili su snažan oporavak u svim regijama. Naknade su porasle za 22% i dosegnule rekordnih 3,3 milijarde eura. Sličan trend rasta primjetan je i u Hrvatskoj o čijem je koncertnom bumu u 2023. već izvijestio i HDS ZAMP u svom poslovnom izvješću.

“Ovogodišnje brojke prikazuju pozitivnu sliku zdravog, stabilnog i obećavajućeg sektora. Ukupno su naknade za kreativce dosegnule novi povijesni maksimum od 13,1 milijarde eura te impresivno povećanje od 7,6%. Tijekom posljednjih pet godina, članice CISAC-a prikupile su preko 3 milijarde eura za autore i nositelje autorskih prava. To je samo po sebi veliko postignuće i pokazuje snagu sustava kolektivnog ostvarivanja autorskih prava”, izjavio je Gadi Oron, glavni direktor CISAC-a.

Predsjednik CISAC-a, Björn Ulvaeus, osvrnuo se, između ostalog, na stalni izazov i ekspanziju umjetne inteligencije: “AI mijenja naš krajolik, iako taj učinak još uvijek nije u potpunosti poznat. Generativni AI alati stvaraju djela koja potječu od pravih, ljudskih autora i riskiraju zamijeniti ih. Ja sam korisnik i veliki obožavatelj AI alata i oduvijek sam vjerovao da trebamo prigrliti novu tehnologiju, a ne pokušavati je zaustaviti. No, postoji čvrsta rezerva: to nikada ne smije biti na štetu kršenja autorskih i ljudskih prava. Nedavne studije iz Francuske, Njemačke i Australije, koje procjenjuju koliko bi ovo moglo koštati kreativce u izgubljenim prihodima, znak su upozorenja za sve nas. Vjerujem da bi loše regulirano AI okruženje moglo uništiti mnoge umjetničke karijere te bi mogli ostati bez novog Paula McCartneyja ili Taylor Swift“.

Za download kompletnog izvješća CISAC-a kliknite ovdje.

Moglo bi Vas zanimati