Ususret XIII. Forestlandu
Krešimir Biškup: „Naši artisti nerijetko iz Međimurja putuju na Tomorrowland“

Forestland – glazbeni festival u srcu Međimurja – ove će godine imati svoje 13. izdanje. Festival elektroničke glazbe (ali i ne samo nje) doslovno je pred vratima.
Forestland XIII počinje u petak, 18. srpnja, te će trajati – kako je znalo biti i svih proteklih godina – do podneva 20. srpnja, s obzirom na to da se očekuje da se party samo pretoči iz noćnih u rane i kasne jutarnje sate.
Festival se održava u Brezju kod Čakovca te će u dva dana okupiti oko deset tisuća posjetitelja. O svemu vezanom uz ovogodišnje izdanje i po čemu se razlikuje od prethodnih, razgovarali smo s Krešimirom Biškupom, jednim od glavnih organizatora.

Forestland / press
Moglo bi se reći da je prošlogodišnje izdanje bilo posebno jer je DJ Diesel (Shaquille O’Neal) bio ogromna zvijezda te je cijeli festival samo zbog njega (i Feddea le Granda) dodatno narastao. Koliko je zahtjevno dovesti takva imena u Međimurje usred ljeta te kako je izgledala protekla godina?
Zahtjevno, možda i najviše do sad. Bio je to veliki izazov, od izgradnje festivala, bookinga, komunikacije, odnosa s tako velikom zvijezdom i menadžmentom. Jednom riječju – zahtjevno. Kiša nas je oba dana omela, malo zasmetala, ali uspjeli smo sve odraditi, svi su bili zadovoljni i eto, vrijeme je već za 13. izdanje.
Više hip hopa
Priča se i o nekim promjenama za ovogodišnje izdanje. Nema više zip-linea, tu je Šumski stage…
Ovog ljeta fokus nam je na iskustvu, stoga smo napravili organizacijske promjene, promijenili izgled, layout festivala i nakon 2022. vratili ponovo dnevni stage. Ove godine ga zovemo Šumska zona. Zip line preskačemo, jer zbog rotacije pozornica ne bi bio moguć, ali tko zna, možda se jednom i vrati. Zbog same rotacije festivala, obje pozornice okrenute su drukčije, pa i Forestroom može biti još glasniji i veći. Naš boiler room – resistance stage bit će još i bolji zbog toga.
Novosti se uočavaju i u samom programu. Od live actova tu su Baby Lasagna, Hiljson Mandela, Miach, Z++, Dino Blunt… Kako je pala odluka na hip hop smjer?
Još 2019. godine ugostili smo prvi live act, a među prvima su tad bili Outqst, MATTER i High5. Idućih godina ubacivali smo i miksali kako stilove, tako i artiste, zbog publike, dinamike, svi želimo festival koji diše, ne samo jedan stil glazbe. Trap i hip hop nešto su iz čega je core grupa iza festivala davno i nastala, a potom se razvila u elektroniku. Sama elektronika ima desetke stilova, pa još nekoliko je komplementarno. Puno godina davali smo priliku i brojnim mladim umjetnicima tih stilova, a ovo će ljeto biti žestoko.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Lasagna je u posljednjih godinu i pol dana došao od anonimca do najveće glazbene zvijezde u Hrvatskoj pa i šire. Čovjek je odradio ogromnu europsku turneju, ali na kraju, on nekako i najviše odstupa od vaše festivalske pdloge iako mu nije strano korištenje elektronike u pjesmama.
Očekujemo odličan rock koncert, odličan show i super energiju. To je točno ono što festivalima daju EDM artisti. Ne sumnjamo da će Baby Lasagna svoju prenijeti na publiku.
Pretpostavljam da ste Baby Lasagnu trebali kontaktirati vrlo rano?
Da, kao i Shaqa, dogovorili smo ga krajem prošle godine. Većina izvođača se tada dogovara, što i nama odgovara. Lakše je planirati, komunicirati i raditi na organizaciji festivala kada su headlineri spremni. Baby Lasagna je prošlog ljeta razvalio na Špancirfestu, a sad se preselio petnaestak kilometara sjevernije gdje još nije nastupao, ali članovi benda i njegova tima posjećivali su Forestland i prethodnih godina.

Forestland / press
Uz spomenute, tu su i već poznata electro imena poput DJs from Mars, Shapeshifters, Vanillaz, Peznt, I’m… kako iz godine u godine usklađujete DJ-eve? Pogotovo jača imena s kojima ljudi žele dočekati jutra. Pošto je sezona festivala, vjerojatno je potražnja za njima puno veća…
Sve je teže i zahtjevnije uskladiti naše želje, dostupne DJ-eve, jer je u Europi u ljeti stvarno puno festivala. Često nam se dogodi da DJ-evi dolaze u petak s nastupa dan ranije na Parookavilleu, nastupaju kod nas, a u subotu putuju na Tomorrowland pa dalje. Tako je bilo i s Fedde Le Grandom, ali i Shaqom, a tako je ovo ljeto i sa Shapeshiftersima, Mike&Me, ali i svima ostalima. Ljeto na Jadranu je zahtjevno. Većina naših regionalnih DJ-a nastupa po brojnim festivalima od Međimurja do Dubrovnika. Scena se također razvija mijenja iz sezone u sezonu, ono što je bilo atraktivno i zanimljivo prošle godine, ove godine lagano je na zalazu, a inflacija je napravila svoje. Bit će zanimljivo u budućnosti.
Koliko se posjetitelja očekuje ove godine?
Prostor glavne pozornice prima oko pet tisuća posjetitelja, Forestroom otprilike 1500 te se nadamo takvoj brojci. Prodaja ulaznica ide odlično, usudio bih se reći i najbolje dosad, a dvodnevne festivalske ulaznice možemo još kupiti na Ulaz.hr po cijeni već od 35 eura, dok će dnevne biti dostupne samo na ulazu po cijeni od 25 eura. Veselimo se brojnim posjetiteljima, koji već standardno dolaze iz šire regije, a poglavito iz Slovenije koja je nama najbliža.

Forestland / press
Forestland se voli igrati žanrovima, vidi se to i po ovoj, ali i prošlim godinama. Ovogodišnjim lineupeom otvaraju se vrata sve šire i šire pa koje su još neke želje za ubuduće?
Definitivno bismo htjeli uključiti još više žanrova, od rocka, čiji je predstavnik ove godine Baby Lasagna, do hard techna i hardstylea, čiji su predstavnici MARAK i Rasky b2b Unibuu, koji će svi dobiti priliku zatvarati glavnu pozornicu. Možda mi je malo žao što je trance kao stil na nekom zalazu, a svake godine se očekuje njegov ponovni uzlet. Live nastupi, elektronika i DJ-evi ipak su prioritet, no tko zna, možda idućih godina dobijemo i Forest Rock pozornicu! Definitivno je sve to zanimljivo kombinirati.
Rad od jutra do sutra
Brojimo zadnje dane do početka Foresta 25 – kakvo je sada stanje u ovoj finišerskom razdoblju te kako izgleda jedan radni dan?
Uh, nikome od nas ovo nije jedini posao, a kako i DJ-evima tako i svima nama ljeto je ludnica. U samo uže planiranje i logistiku uključeno je desetak osoba, dok se pri provedbi taj krug širi na dvadesetak. Od jutra, recimo od osam, devet sati mi smo na prostoru Forest parka kada dolaze kooperanti, dobavljači, montaže, te smo tamo najčešće do mraka. Neki od nas su više u uredu, odnosno za računalima, a neki rade remote iz šumske hladovine. Dokle god imamo internet i struju – na Forestu je najbolji ured za van.
Međimurje je možda i nekad uspavano, ali to nije slučaj sredinom srpnja, upravo zbog Forestlanda. Da se dotaknemo malo i lokalne zajednice – kako festival doprinosi površinski najmanjoj hrvatskoj županiji?
Mi smo tu već trinaest godina, po čemu smo najstariji festival na kontinentu, najdugovječniji, a ako gledamo i neprekinuti niz organizacije i najduži u kontinuitetu van Jadrana. Definitivno smo sve to – kad se gleda da smo i domaći festival. Na festivalu radi puno mladih u svim aspektima, od ulaza, do redara, do rada na šankovima i ostalom. Bukira se smještaj diljem Međimurja, raste izvanpansionska potrošnja, a puno kooperanata nam je i lokalno. Zato i kažemo da festival gradimo – kod kuće! Sve to prepoznale su i lokalne zajednice, od Općine Sv. Juraj na Bregu do nove Turističke zajednice područja Srce Međimurja, Turističke zajednice Međimurja i Hrvatske turističke zajednice, koje sve zajedno gledaju kako s nama unaprijediti ponudu festivala, okolnu ponudu, od smještaja, do prehrane, do izleta i popratnih sadržaja.
Festival je i zbog tog ove godine izašao iz okvira Forest Parka i napravili smo izlet na Mađerku i na Muru i tamo snimali glazbene setove. Možete ih vidjeti ovdje – odnosno kratke najave, jer će jednosatni setovi tek izaći ovih dana.
Na festivalu se može popiti međimursko vino vinarije Dvanajščak Kozel, ali i okusiti nešto s čak četiri food truck vozila iz Međimurja, brojni domaći poduzetnici sponzori su festivala, a kada promoviramo Međimurje, gledamo da uključimo i što više različitih priča, doslovno od Mađerke do Drave.
Koja je dugoročna strategija razvoja festivala, hoće li se širiti festivalski prostor?
Neka interna želja organizacijskog tima je prvo doći do jubilarnog 15. izdanja, a onda vidjeti što dalje. Naravno, kako se bliži svako izdanje, koncept fallow year poput Glastonburyja nije nam stran, ali tko zna, možda mi nećemo preskakati godine organizacije! Sâm prostor festivala ima još mjesta za napredak, u blizini nam je jezero, obližnje Bedekovićeve grabe su dio mreže Natura2000, ali s rastom festivala raste i organizacijski tim, što čini ljudske kapacitete i najvećim izazovom. Ova veličina festivala je idealna, mi smo u suštini boutique festival u svjetskoj razini, a tako se i želimo profilirati. Prvo držimo fige za odlično vrijeme i prognozu ovog vikenda, onda da sve prođe u redu, a tada krećemo na planove za iduće godine. Veselimo se vidjeti vas sve i ovog ljeta.