Od Cape Towna do Zagreba
2Lani the Warrior: „U Južnoj Africi zvuk dolazi iznutra, sirov je i osoban“

Zagrebačka elektronička scena ovog vikenda ima priliku doživjeti ritmičko putovanje kroz duboke slojeve soulful housea i underground grooveova koje donosi jedan od najautentičnijih južnoafričkih DJ-eva – 2Lani The Warrior.
Poznat po svojoj dosljednosti, emocionalnoj dubini i nepokolebljivoj posvećenosti glazbi, 2Lani ovog vikenda dolazi u hrvatsku metropolu s dvostrukim gostovanjem koje će zasigurno obilježiti vikend.
U Petom kupeu večeras (četvrtak, 10. srpnja) nastupa u sklopu programa Apple Jam Sessions, zajedno s umjetnicom Melanie Malike, čije live izvedbe kombiniraju soul i elektroničku preciznost, te pratnjom Jana Kinčla i Ishfaqa. Večer je zamišljena kao fuzija južnoafričkog house senzibiliteta i berlinskog klupskog iskustva.
Paralelno, 2Lani se sutra (petak, 11. srpnja) uključuje u program kluba Dva Osam, koji njeguje intimniji i istraživački pristup plesnoj glazbi. Očekuje se set prepun selekcija koje odražavaju njegov glazbeni put: od ritualnih vinil sesija iz Cape Towna do festivala i klubova diljem Europe, a društvo će mu praviti Jan Kinčl, Ivan Komlinović i Lana G.
Ususret ispunjenom vikendu razgovarali smo s ovim velikim umjetnikom.
Aktivni ste na sceni već 20 godina. Kako je započela Vaša glazbena karijera? Koje su bile društvene, tehnološke i osobne okolnosti u to vrijeme i što Vas je uopće privuklo glazbi?
Sve je počelo s mojim ujakom, još u vrijeme apartheida. On je skupljao vinile i svake bi nedjelje pozvao prijatelje da ih zajedno slušaju. U to doba, kada su ljudi druge boje kože bili pod mnogim ograničenjima i zabranama, bilo je pravo bogatstvo imati ploče, a kamoli ih moći i puštati. Imao sam sreću biti dio tog nedjeljnog rituala: isprva sam pomagao ujaku i njegovim prijateljima u puštanju odabranih izdanja, a kasnije sam bio „promoviran“ u osobu koja ih bira. To je bilo moje prvo iskustvo kao selektora.
Jedan slušatelj vas je nazvao Ratnikom, a vi ste prigrlili taj nadimak, te je tako nastao alias 2Lani the Warrior. Kako koncept Ratnika odražava Vaš pristup glazbi i umjetnosti?
Moje kulturno nasljeđe je zulu. Zulusi su poznati kao ratnici – hrabri i disciplinirani, s dubokom povezanošću sa samima sobom. Vjerujem da utjelovljujem te osobine: potrebne su hrabrost i disciplina da ostaneš predan svom zanatu, ali svijest o tome tko sam i što me pokreće pomogla mi je da ostanem fokusiran sve ove godine.
Koje biste razlike istaknuli u pristupu glazbi u Južnoj Africi i Europi, a koji su aspekti univerzalni?
U južnoafričkoj glazbi i dalje postoji određena sirovost. Umjetnici stvaraju zvukove koji odražavaju njih same, njihove živote i iskustva. Utjecaj izvana je vrlo slab ili gotovo nepostojeći. U europskoj glazbi, s druge strane, čini se da je mnogo vanjskog utjecaja pa je teže stvoriti zvuk koji dolazi isključivo iznutra, od samog umjetnika. No, i u Europi i u Južnoj Africi postoji strast prema glazbi. Ljubav prema stvaranju glazbe, na bilo koji način, univerzalna je.
Kakva je elektronička scena u Cape Townu?
Cape Town postaje ono što je Johannesburg bio prije deset godina – središte elektroničke glazbe. Sve se više pojavljuju underground zvukovi i sve više umjetnika organizira događanja koja slave tu scenu. Doista uzbudljiva vremena.
U intervjuima ste spominjali svoju povezanost s Rusijom i kako vas je ona promijenila. Što Vas je ondje najviše impresioniralo?
Rusija je netaknuti prostor kreativnosti. Tamo postoji mnogo umjetnika koji stvaraju jedinstvene, sirove zvukove, baš kao i mi u Južnoj Africi. To je inspirativno. Njihova ljubav prema glazbi nadilazi sve predrasude.
Koja su vam druga mjesta ili nastupi posebno ostali u sjećanju i zašto?
Moje prvo međunarodno putovanje u Švicarsku bilo je doista inspirativno. Bio je to moj prvi izlazak izvan granica Južne Afrike, a učiniti to zbog svoje strasti bila je prava privilegija.
Također, vodite vlastite izdavačke kuće. Na koje umjetnike bismo trebali obratiti pažnju?
Number 7, Fred Monk, Riccicomoto, Forteba i Rudi’kastic.
Kako uspijevate zadržati integritet i emocionalnu dubinu u svojoj glazbi unatoč trendovima i komercijalnim pritiscima?
Za mene je iznimno važno imati vrijeme samo za sebe, vrijeme u kojem se mogu na neki način povući iz svijeta i ne biti pod utjecajem vanjskih čimbenika. To mi omogućuje da slušam svoj unutarnji glas i slijedim ga. Taj me unutarnji glas doveo do mjesta gdje sam danas i zahvalan sam na svakom trenutku.
Kako je došlo do vašeg susreta s Janom Kinčlom?
Upoznali smo se tijekom njegovog prvog posjeta Južnoj Africi. Vozili smo se zajedno automobilom i odmah smo se povezali. Od tada smo kao braća.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Što publika može očekivati od Vaših nadolazećih nastupa u Zagrebu?
Očekujte neočekivano. Planiram vas povesti na glazbeno putovanje koje će vas probuditi, povezati i inspirirati.