20
lip
2024
Intervju

Mekani audiovizualni susreti

SNOP: novi koncept koji publici donosi introspekciju i katarzu

SNOP / Aleksandar Selak

SNOP / Aleksandar Selak

share

Iznimna posjećenost prvih nekoliko izdanja SNOP-a pokazala je da Zagrebu itekako nedostaje ovakvih večeri

Prije nešto više od tjedan dana podrum HDLU-a pretvoren je u podvodnu špilju. Da uđeš, morao si se probiti kroz labirint crno-bijelo-sivih instalacija, zastora od spaljene plastike koji ispresijecaju prostor. Dolje, prigušeno plavkasto svjetlo s bijelim akcentom i videoprojekcija koja oponaša svjetlucanje sunčevih zraka na površini mora. Tridesetak ljudi, okruženi trima zvučnicima, leži po razbacanim jastucima. Na vrhu špilje – DJ pult.

SNOP / Marko Lopac

SNOP / Marko Lopac

Riječ je o trećem izdanju SNOP-a, projekta koji spaja koncertne i diskurzivne večeri u inovativne audiovizualne performanse. Platforma koja omogućava mladim i neetabliranim umjetnicima da predstave svoje ideje javnosti. Osnivači SNOP-a, Monika Milas, Josip Kornet i Kristian Bagarić (varboska) svojim su riječima objasnili otkud uopće potreba za ovakvim projektom.

Što vas je potaknulo da započnete SNOP?

Osjećaj nedorečenosti, nezadovoljstvo manjkom mogućnosti i slobode pri planiranju evenata te realiziranju umjetnosti kojima se bavimo. Ujedinili smo se oko sličnih ideja i karaktera, strasti prema klupskoj, eksperimentalnoj i ambijentalnoj glazbi i važnosti atmosfere i prostora i možda neke (sekularne) vrste duhovnosti i life-affirming svjetonazora na takvim događanjima. Htjeli smo se izraziti na način poseban nama i pružiti drugim umjetnicima priliku izraziti nekonvencionalne ideje.

Koje su vaše uloge unutar SNOP-a i na koje načine svatko od vas doprinosi konceptualizaciji i provedbi?

Monika je zadužena za uređenje prostora i vizualni dio te kuriranje umjetnika iz tog područja koji će učiniti večer posebnom i obogatiti koncept. Kornet i Kiki su izvođači i kuratori glazbenog dijela programa. Svi dijelimo poslove oko produkcije i oglašavanja po potrebi. Do koncepta dolazimo suradnjom, razgovaramo puno, izlazimo zajedno, dijelimo iskustva i ideje pa onda zapnemo na nečemu što se svima sviđa.

SNOP / Marko Lopac

SNOP / Marko Lopac

Čime se vodite pri odabiru i oblikovanju teme i programa večeri?

Vodimo se vlastitim osjećajem i iskustvom koje želimo pružiti publici tu večer i što mi sami želimo doživjeti. Odabiremo široku temu i interpretiramo ju kroz odabir glazbe i vizualnih motiva. Želimo pobuditi introspekciju i katarzu i podijeliti s publikom glazbu, zvukove i tjelesno iskustvo koje možda nisu do sada doživjeli. Važno je jako da je to što se događa i nama u potpunosti novo, da si za svaki sljedeći event zadamo novi izazov. Znamo da smo uspjeli ako večer ima terapeutski učinak.

SNOP / Marko Lopac

Od prvog SNOP-a, uspjeli ste u impresivno kratkom roku pridobiti publiku. Što mislite što je tome najviše doprinijelo?

Postoji vakuum na lokalnoj sceni, kroničan manjak događanja i koncerata izvan ustaljenih formata, žanrova te party mentaliteta. Mislimo da je baš ovakva forma nešto što nedostaje društvu i sceni i da se to vidi na velikom odazivu.

Vjerujem da su ova početna izdanja SNOP-a ispipavanje terena, no jeste li, uz artist talkove, razmišljali o uvođenju dodatnih (edukativnih) formi koje bi pomogle publici u razumijevanju žanrova koje SNOP nudi i pri samom aktivnom slušanju?

Razmišljamo o radionicama eksperimentalnog DJ-anja i audioprodukcije, duljim artist talkovima, projekcijama filmova i interaktivnim formama večeri gdje publika postaje dio izvedbe.

Kako stvarate atmosferu koja potiče publiku na slušanje i interakciju tijekom nastupa?

Prvenstveno nesvakidašnjim uređenjem prostora i stavljanje publike u okruženje bez suvišnih informacija i distrakcija, gdje su podražaji takvi da vode do introspekcije i stanja uma u kojem mogu u potpunosti primiti i doživjeti zvuk i atmosferu. Stvaramo priču prije samog eventa, da publika razvije ideju u što se upuštaju kada dođu na naš event. Veliku ulogu sigurno igra i uključivanje publike u samo planiranje, izgradnja communityja i ispitivanje što žele doživjeti.

SNOP / Aleksandar Selak

SNOP / Aleksandar Selak

Kako vidite SNOP-ov doprinos razvoju zagrebačke nezavisne kulturne scene? Kakav utjecaj želite postići?

Nadamo se da ćemo moći nastaviti dalje raditi, da će se to što pružamo odraziti na stalnoj publici i priljevu umjetnika željnih suradnje i da ćemo moći proširiti koncept na veće prostore te malo bogatiju produkciju. Nadamo se da će ljudi u većem broju prepoznati činjenicu da zdravo punimo taj nastali vakuum i kolika je potreba za ovakvim eventima jer pružaju uistinu nešto posebno i okrepljujuće za pojedinca te društvo. Želimo pokazati da ovakvi eventi mogu biti uspješni i da treba ulagati u njih.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @snop_zg

Kako zamišljate daljnji razvoj SNOP-a? Postoje li neki novi koncepti koje biste voljeli istražiti ili gostovanja koja biste voljeli ostvariti?

Daleko su još neki veći koraci, no sigurno ćemo početi s više stranih gostovanja. U nekoj daljoj budućnosti voljeli bismo imati svoj prostor za izvedbe, studio u kojem možemo raditi i surađivati s umjetnicima.

Zadnji SNOP organiziran zajedno sa Salonom mladih bio je jednako dobro posjećen kao i prethodna dva na „domaćem terenu“ u Mediki. Ovakav format nudi puno direktniju interakciju s glazbom, bez „ometanja“ drugih osjetila i podražaja klasičnog izlaska, a pritom je i  osvježavajući odmak od uobičajenih koncertnih i klupskih programa. Baš me zanima kako i u kojem smjeru će se SNOP razvijati jer je trenutno na dobrom putu da postane stalna i važna komponenta zagrebačke scene.

Moglo bi Vas zanimati