Franz Ferdinand u Domu sportova: eksplozija černobilske generacije
Franz Ferdinand po peti put u Hrvatskoj i prvi put na samostalnom dvoranskom nastupu. Mjesto zločina: Mala dvorana zagrebačkog Doma sportova. Presuda: udarci u glavu!
Najprije malo u prošlost…
Prije same priče o zadnjem zagrebačkom nastupu koji ću vam odmah spojlati kao njihov najbolji dosad, moram premotati analognu traku i vratiti se u njihove početke i svoju fazu medenog mjeseca s ovim bendom.
Franz Ferdinand oblikovali su mi polovicu gimnazijskih i ranih studentskih dana kad su preko noći postali koncertni tour-de-force već od debija “Darts of Pleasure.” A onda kolažiranje poluanimiranog videospota za “This Fire” ne samo da me zalijepio za estetiku škotske četvorke koju ću kasnije crtati na marginama školskih bilježnica, nego mi je i otkrio kolaž kao vizualni komentar kojim se služim i danas.
Ovaj bend vežem i za početke samostalnog života. Tri dana od punoljetnosti, dva dana od selidbe u glavni grad na studij, Franzi su objavili You Could Have It So Much Better – nasljednika prvijenca koji nas je sve rasplesao. S novim albumom još su dublje zagrizli za plesnjake i rock igranke. Vjerojatno je baš taj album među zadnjima kod nas prodan u čuvenim ponoćnim prodajama Dancing Beara kad bismo usred noći stajali u redu u Gundulićevoj da bismo mogli među prvima imati svoje izdanje. Gledajte na to kao neki proto-NFT.
Džeparac za prvi tjedan studija odmah je usmjeren na digipack koji je došao s posterom i bedžom. Nakon osvajanja titule prvog vlasnika albuma u Hrvatskoj (da, 18-godišnjem studentu to je bio trijumf), klizio sam niz Ilicu da bih došao usred noći frendovima i zavrtio album, vrlo studiozno objašnjavajući ruski konstruktivizam s naslovnice.
Ni manje od godinu kasnije, dečki u prugicama prvi put su nas posjetili kao headlineri prvog INmusica na zagrebačkoj Šalati (2006) i proveli putevima prva dva albuma u sklopu abnormalno dugih turneja. Šesnaest godina, tri albuma, četiri hrvatska nastupa (jedan udruženi sa Sparksima) kasnije, i dalje smo pred njima u istim brojevima kao i na prvom, srpanjskom INmusicu.
Hit do hita ravno u glavu
Kao publika, fokusirani smo na hitove prva dva izdanja (jer tu je čujno i vidno najveći delirij) s vrhunca njihove priče. Doduše, Franzi su u Domu sportova fino balansirali singlove sa svih pet studijskih izdanja, a ni mi nismo uskratili vokalnu podršku čak ni kod novijih stvari kao što su najnoviji “Curious” ili “Billy Goodbye” kao noviteti albuma najvećih hitova.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Još je na početku karijere Alex Kapranos izjavio da je zadaća Franza rasplesati djevojke. A to su uspjeli već uvodnim pjesama kojima udaraju drito u glavu, kukove i noge: “No You Girls” i “Matinee” jesu samo plesni brojevi u njihovom nizu, ali su i neki od najvećih hitova benda. I kako i sam naslov kompilacijskog izdanja i promotivne turneje kaže, ‘hitovi u glavu’ proračunato su posloženi da nas voze kroz dvadeset godina karijere.
Ovaj je bend tako zadužio rock početkom 2000-ih kad je u njega unio disko groove i time ga približio i ženskoj populaciji, što i sami ističu kao jedan od najvećih uspjeha karijere.
Odana i stalna publika
Nakon moja tri festivalska susreta s Franzima, zadnji koncert bio je nesumnjivo najbolji: osim što su dobro ostarili kao bend i novom formacijom osvježili svoj zvuk, čuti ih prvi put u dvorani značilo je veću intimu, fokus i iskrenost s obje strane pozornice. Ne treba skrivati da je akustika Doma sportova manjkava: ozvučenje treba potpuni makeover, kao i sama dvorana kao velika limenka koja će mjestimično distorzirati, a mjestimično raspršiti zvuk. No muziciranje benda, kao i vrlo dobro posložena setlista kompenziraju tehničke manjkavosti koji se Franzima ni ne mogu pripisati. Dodatna kompenzacija zvuka jest i sinkronizacija glasova publike sa svakom Kapranosovom pjesmom, što će reći da Franzi kod nas imaju stalnu, čvrstu i vjernu bazu fanova.
Sam frontmen Alex Kapranos dobro prepoznaje svoju hrvatsku podršku, zahvaljuje nam na energiji i poznavanju njihovih pjesama na našem jeziku, a i vraća nam se i sam redovito kao predvodnik peteročlanog benda i privatno kao turist:
„Hrvati su zaista pristupačni, svidjela mi se vaša arhitektura, povijest, pogotovo hrana. Plodovi mora i sir su toliko dobri, takve nigdje nisam probao. Posjetio sam i jezera po Hrvatskoj, a bio sam i na festivalu koji brine o tamošnjoj tradiciji, jako mi se to svidjelo. Super je biti turist u Hrvatskoj“, rekao nam je u nedavnom razgovoru.
Nakon toliko godina druženja, od Franz Ferdinanda želimo baš ono što smo najviše pamtili i što će nas kao generaciju ujediniti na koncertima – najveće hitove. Na prvom samostalnom i dvoranskom koncertu bend je to i servirao. Žestoko, srčano i plesno. S druge strane, gorko-slatka je posljedica shvatiti da si sada jedan od onih matorijih njurgavaca koji bacaju fraze poput „u moje vrijeme“ i „kad sam ja bio mlad“, shvaćajući da to nesretno vrijeme juri u šestoj brzini kada znamo da Franzi imaju već dva desetljeća staža, odnosno kada su prugice zamijenjene košuljicama, a od pet albuma možemo izabrati još ovoliko hitova.
Ali ako starimo kao Franzi, onda je to više negoli ukusno.