29
lis
2024
Izvještaj

Makedonski nacionalni jazz orkestar

Prvi dan jesenskog izdanja JazzHR Festivala

Foto: Matej Grgić

share

JazzHR Festival jedan je od važnijih projekata Hrvatskog društva skladatelja kojim se kontinuirano već trideset i četiri godine zagrebačkoj publici predstavlja jazz glazba kao važan te nezaobilazni dio kulture jedne urbane sredine.

Ovogodišnje jesensko izdanje pod vodstvom umjetničke ravnateljice Lane Janjanin u tri dana koliko je festival trajao, od 25. do 27. listopada u Klubu Kazališta Komedija, uključivao je pet koncerata i četrdesetak glazbenika iz Hrvatske te regije. Prvu večer otvorio je Makedonski nacionalni jazz orkestar s gostima.

Sjajna brass sekcija Makedonskog nacionalnog jazz orkestra

Svestranost i briljantnost

Kao i posljednjih nekoliko godina, naglasak festivala je na autorskoj glazbi, novim albumima, promoviraju se hrvatski i regionalni skladatelji te njihova ostvarenja, ovaj put povratnički (nakon prošlogodišnje Tvornice) u prostoru Kluba Kazališta Komedije, popularnoj Kontesi koja je uz koncertnu dala i klupsku atmosferu, toliko važnu za jazz glazbu. Također, ovo je i prvi nastup Makedonskog jazz orkestra na ovom festivalu i u ovom prostoru. Orkestar je u Zagrebu već nastupio 2021. godine u Velikoj dvorani Vatroslava Lisinskog u sklopu zagrebačkog Jazz festivala i to uz jazz velikana, američkog vokalista Kurta Ellinga. U posljednje vrijeme na domaćim su pozornicama prisutni s programom koji izvode s Rambom Amadeusom (na Lastovu i na šibenskoj Tvrđavi sv. Mihovila), a s istim programom čeka ih već rasprodan koncert na skorom Jazz Festu Sarajevo. U posljednje vrijeme izvodili su program Beatlesa, ali i materijal s Darkom Rundekom, s njegovog albuma s Jazz orkestrom HRT-a Za vašu posljepodnevnu razonodu.

Orkestar koji je pokrenut 2016. godine, osnivanjem Udruženja jazz glazbenika i slobodnih umjetnika (UJGS) u Skoplju, okuplja briljantne makedonske glazbenike različitih generacija, a ne bi li te talente i sačuvali te im omogućili stvaranje i izvođenje vrhunskih glazbenih djela, ove je godine orkestar dobio i status državne institucije.

JazzHR Festival, ovaj put povratnički u prostoru Kluba Kazališta Komedije, popularnoj Kontesi koja je uz koncertnu dala i klupsku atmosferu, toliko važnu za jazz glazbu

Publika prve večeri JazzHR Festivala

Autorska glazba i gostujući solisti

S obzirom na to da je JazzHR Festival u svojim prošlim izdanjima ugostio pojedinačno domaći Jazz orkestar HRT-a, slovenski i srpski big band, ali prošle godine i sva tri orkestra zajedno u projektu Jumbo Big Band, sasvim je bilo logično da red dođe i na Makedonski jazz orkestar. Orkestru su se na ovom više revijalnom, ali pomno osmišljenom koncertu – uz nekoliko skladbi makedonskih skladatelja – pridružili solisti i skladatelji iz Slovenije, Srbije i Hrvatske.

Koncert je otvorila skladba pijanista orkestra Gordana Spasovskog Inner Nova s kojom je bio u finalu međunarodnog natjecanja big bandova u Helsinkiju 2021. godine. Uslijedile su po sličnom ključu uspješnice Polaris i Kupa, uz gostovanje autora, dvije skladbe saksofonista Marija Bočića iz Jazz orkestra HRT-a s njegovog autorskog albuma Candide koji je prošle godine nominiran za diskografsku nagradu Porin u kategoriji Najbolji album jazz glazbe, a kompozicija Kupa za Najbolju skladbu jazz glazbe. Bilo je lijepo vidjeti kako ovu skladbu s razumijevanjem i osjećajem izvodi drugi orkestar, uz posebno nadahnuće samog Marija u njegovim solima.

Gostujući solist Mario Bočić

Nakon njega, domaćoj se publici predstavio beogradski pijanist te skladatelj Filip Bulatović svojim skladbama Swan’s Waltz i Tiny. Vrlo zanimljive internacionalne karijere, koja uključuje studij u Kölnu i suradnje sa srpskim jazz velikanima Duškom Gojkovićem i Stjepkom Gutom, ali i istraživanje njujorške jazz scene, Bulatović surađuje i s Big bandom RTV Srbije kao pijanist i kao dirigent. Njegove pitke melodije i jasni aranžmani ubrzo su zagrijali atmosferu koncerta, a posebice nakon poigravanja s pijanistički ludo brzim tempom koji je orkestar s lakoćom pratio. I vokalistica Aleksandra Bijelić već je surađivala s Big bandom RTV Srbije, kao uostalom i s Filipom Bulatovićem. Ona je uz orkestar ovom prilikom otpjevala vlastite skladbe Gdje ljubav spava i Po tvom u retro aranžmanima Ivana Aleksijevića.

Gošća, vokalistica Aleksandra Bijelić

Jedno drugačije, suvremeno čitanje big band glazbe predstavio je slovenski trubač Tomaž Gajšt svojim skladbama Bye, Bye Bygones u aranžmanu Tadeja Tomšiča i Gratitude u aranžmanu Lojzeta Krajnčana. Šmekerskim soundom s mnogo kontrasta između glazbenih elemenata Tomaž je demonstrirao pred punom Kontesom zašto je jedan od najtraženijih trubača u regiji. Dio je to njegovog autorskog programa koji je ranije ove godine izveo sa svojim matičnim Big bandom RTV Slovenije.

Sjajan slovenski trubač, Tomaž Gajšt

Predstavnica domaće scene, riječka vokalistica Alba Nacinovich, ima već mnogo iskustva s big band glazbom. Do sada je surađivala i sa slovenskim i hrvatskim jazz orkestrom. Zanimljivo je da je ove godine postala prva vokalistica, interpretatorica kojoj je dodijeljena nagrada Status za instrumentaliste. Njena autorska skladba Chickens bila je vrlo duhovita i pomalo kabaretska.

Vokalistica Alba Nacinovich u izvedbi autorske pjesme Chickens

Mnogo je tu suradnji među glazbenicima, a još više (studentskih) prijateljstava, prava mreža koja povezuje sve jazz glazbenike ovih prostora

Kako se koncert već bližio kraju, sljedeći gost, autor i solist bio je naš poznati bubnjar Janko Novoselić koji se predstavio svojom vrlo maštovitom skladbom Pa di si, Kukac? koju je početkom ove godine odsvirao s matičnim Jazz orkestrom HRT-a na vlastitom autorskom koncertu pod nazivom Fantazija. Za kraj je ostavljena skladba umjetničkog voditelja Makedonskog nacionalnog jazz orkestra Goceta Stevkovskog Acid Water (odnosno Kisela voda), koju je kao solist predstavio vanserijski alt saksofonist Kiril Kuzmanov. Bio je tu i lijepi solo na gitari Zorana Kostadinovskog te onaj na kontrabasu Martina Gjakonovskog koji je bio baš lijepo iznenađenje i gostujuće pojačanje u sastavu big banda, s obzirom na njegovu vrlo uspješnu dugogodišnju karijeru u Kölnu.

Gostujući solist bubnjar Janko Novoselić izvodi svoju skladbu Pa di si, Kukac?

Stilske i geografske poveznice

Sve u svemu, vrlo raznolik program prepun nevidljivih, ne samo stilskih i geografskih poveznica na relacijama Zagreb, Ljubljana, Beograd, Skopje pa onda i Graz, Köln. Mnogo je tu suradnji među glazbenicima, a još više (studentskih) prijateljstava, prava mreža koja povezuje sve jazz glazbenike ovih prostora. Glazbeno zajedništvo moglo se osjetiti na bini, ali i među brojnom publikom u kojoj su se našli i mnogi drugi kolege glazbenici. JazzHR Festival ove je večeri uspio zagrebačkoj jazz sceni na kratko udahnuti jedan poseban osjećaj živosti, no važnije – dati duboki naklon vrhunskim autorima te solistima.

Završni naklon sviju sudionika prve večeri JazzHR Festivala

Naručio i uredio: Odjel za komunikacije HDS-a

Moglo bi Vas zanimati