09
ruj
2024
Izvještaj

Zlatne žice Slavonije

Pjesma i tambure obilježile kraj ljeta u Požegi

Zlatne žice Slavonije 2024.

Zlatne žice Slavonije 2024. /Krume Ivanovski

share

Požeški festival Zlatne žice Slavonije ove godine proslavio je 55. rođendan trodnevnim izdanjem u kojem je u prvom planu bila tamburica

Zlatne žice Slavonije 2024.

Zlatne žice Slavonije 2024./Krume Ivanovski

Naš najdugovječniji i najveći festival tamburaške glazbe u Požegi je okupio najveće autore i izvođače ovog tradicionalnog instrumenta i sve ljubitelje slavonske tradicije. Od pjesme i plesova pa do bogate gastronomske ponude i, dakako, podugačke vinske karte Zlatne doline, Požega je tri dana živjela svoju tradiciju, a program se odvijao po cijelom gradu te je bio osmišljen za sve uzraste.

Nakon prve večeri, na kojoj smo čuli 18 novih tamburaških skladbi, u petak je glavni program započeo autorskom koncertu posvećenom Veljku Valentinu Škorvagi, profesoru na zagrebačkoj Muzičkoj akademiji te autoru više od 170 pjesama. Koncertom je obilježio 40 godina bavljenja glazbom te 50 godina skladanja, a orkestar, kojim je on dirigirao, odsvirao je 22 skladbe, koje su izveli brojni izvođači.

Zlatne žice Slavonije 2024.

Zlatne žice Slavonije 2024./Krume Ivanovski

Viktorija Kulišić Đenka i Darko Ergotić iz Slavonskih lola otvorili su koncert sa “Slavonijo moja ravna“, a nastupili su i Boris Ćiro Gašparac s “Imao bi da sam šparo“, tamburaški sastav Bekrije s “Di sam ja, di si ti“ i “Po prašini i divljni“, Miroslav Škoro s “U srce te dira moja tambura“ i “Idem idem ej živote“, sve do mlade glumice Ružice Maurus, koja je otpjevala “Večeras je samo za nas“ i “Reci mi toplinom srca“ u duetu s Ivanom Karadžom. Najsnažnija izvedba bila je ona legende tamburaške glazbe, Đuke Ćaića, koji je sjajno izveo “Sve dok Dunav protiče“.

Zlatne žice Slavonije 2024.

Zlatne žice Slavonije 2024./Krume Ivanovski

Škorvaga, inače jedan od ponovnih pokretača festivala početkom 90-ih, autor je programa integriranog preddiplomskog i diplomskog instrumentalnog studija za smjer tambura te viši predavač na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, a na samom je koncertu bio jako emotivan. Požeška publika u glas je pjevala većinu pjesama, kojima je Škorvaga uglavnom autor teksta, glazbe i aranžmana.

Uslijedio je koncert Slavonskih lola, koje su, očekivano, podigli atmosferu svojim klasicima, pa i bećarcima za kraj. Inače, Lolama je ovo bio uzastupni 34. nastup na Zlatnim žicama Slavonije. Nismo sigurni je li to rekord, ali svakako je znak da su pravi miljenici požeške publike, što su ponovno dokazali sjajnim nastupom.

Zlatne žice Slavonije 2024.

Zlatne žice Slavonije 2024./Krume Ivanovski

Ovogodišnja postava festivala na Trgu svetog Trojstva s dvije pozornice omogućila je brzu izmjenu programa i gotovo u potpunosti eliminirala kašnjenje, što je značilo da je skoro u minutu na glavnoj pozornici započeo i posljednji koncert druge večeri, onaj Petra Graše. Iako je nedvojbeno jedna od najvećih zvijezda domaće estrade, pomalo je neobično što Grašo tako rano tijekom nastupa izvodi pjesme Oliver Dragojevića (“Dva put san umra“ i “Cesarica“) i prepričava anegdote o njemu. Nastup je počeo s nekoliko njegovih polaganih pjesama i spomenutih Oliverovih, no ubrzo se ustao od klavijatura i krenuo s nešto bržim uspješnicama, poput “Što je od mene ostalo“, “Ko nam brani“, kao i druge balade.

Zlatne žice Slavonije 2024.

Zlatne žice Slavonije 2024./Krume Ivanovski

Treća i posljednja večer festivala bila je rezervirana u potpunosti za tamburaški repertoar. Započelo je nastupima tri tamburaška orkestra – Dobreč iz slovenskog Draguša, juniorski orkestar STD Pajo Kolarić iz Osijeka te orkestar ovogodišnjeg Ljetnog tamburaškog kampa iz Pleternice.

Program se nastavio s mladima na pozornici. Naime, pobjednice dječjeg pjevačkog natjecanja Zlatni mikrofon nastupile su prije početka finalne tamburaške večeri. Lucija Šeremet s pjesmom “Dajem ti srce“ pobijedila je u kategoriji od 1. do 4. razreda osnovne škole, a Vanesa Begović s “Grad bez ljudi“ u kategoriji od 5. do 8. razreda te su dobile veliku priliku nastupiti na glavnom požeškom trgu.

Zlatne žice Slavonije 2024.

Zlatne žice Slavonije 2024./Krume Ivanovski

Pohvalno da je na cijelom festivalu bilo puno mladih izvođača i programa u kojima su oni bili u prvom planu. Iznimno je važno da se tamburaška glazba predstavi kroz svoje mlade nade i da im se omogući nastup pred većom publikom, što je uspješno napravljeno kroz sva tri dana Zlatnih žica.

Na finalnoj večeri nastupilo je 22 izvođača s novim pjesmama. Požežani su uživali u kombinaciji dobro poznatih pjevača i sastava, poput Miroslava Škore, Borisa Ćire Gašparca, Đuke Čaića, Slavonskih lola, Viktorije Kulišić Đenke, Vlatke Topić Tene, kao i perspektivnih mlađih izvođača poput tamburaškog sastava D-mol te drugih estradnih izvođača koji ponekad vole „zalutati“ u više tradicionalne žanrove, poput Mladena Burnaća.

Zlatne žice Slavonije 2024.

Zlatne žice Slavonije 2024./Krume Ivanovski

Kao i na polufinalnoj večeri, publika je brzo prepoznala svoje favorite i to dala do znanja snažnim pljeskom, a osim spomenutih D-mola, koji izvode suvremenu tamburašku glazbu, uvijek popularni izvođači su Đuka Čaić, koji je ponovno imao snažnu baladu, kao i Slavonske lole, dok je Miroslav Škoro svojim “Bajom“ zatvorio ovogodišnji festival uz prigodni vatromet.

Mala zamjerka mogla bi se uputiti scenaristima, koji se drže provjerenog, ali ipak pomalo zastarjelog recepta. Iako su festival posvećen tradicionalnoj kulturi, prema programu i realizaciji jasno je kako su Zlatne žice Slavonije spremne za inovacije i suvremene prakse. Tako se privlači mlađa publika bez da se izgubi ona postojeća.

Osim odličnog programa tijekom tri dana festivala, 55. godišnjica Zlatnih žica Slavonije proslavit će se i u KD Vatroslav Lisinski na velikom koncertu 6. listopada, uz nastupe nekih od najvećih zvijezda tamburaške glazbe koje smo imali priliku vidjeti ove i prošlih godina na požeškom Trgu svetoga Trojstva.

Moglo bi Vas zanimati