14
ruj
2024
Priče

sedam desetljeća domaće diskografije

10 zanimljivosti iz serijala “Veliki albumi”

Veliki albumi HDS ZAMP CMC

share

Predstavljamo najzanimljivije trenutke iz upravo zaključene sezone serijala Veliki albumi

Posljednji ciklus mini glazbenih dokumentaraca koje HDS ZAMP već godinama producira u suradnji s CMC televizijom bio je posvećen velikim albumima iz sedam desetljeća domaće diskografije. Tijekom 44 epizode serijala gledatelji su imali priliku saznati priče o antologijskim albumima, čuti dojmove aktera, autora, izvođača i producenata, ali i poznatih fanova koji su uz te albume glazbeno i životno sazrijevali.

“Ideja je bila da ovo bude svojevrsna “lektira” koja podsjeća da kvalitetna glazba nema roka trajanja. Važno je da su ovi portreti albuma sad dostupni i zbog onih koji su stvorili, ali i zbog onih koji možda tek stvaraju svoju glazbu”, objašnjava motivaciju iza serijala Milan Majerović-Stilinović, savjetnik za komunikaciju HDS ZAMP-a.

Izdvajamo deset najzanimljivijih trenutaka serijala kojeg u cijelosti možete pogledati na linku

Trajna vrijednost recepta Grupe 220

“Mladi su željeli tri stvari: pjesme na hrvatskom, melodije koje ulaze u uho i plesni ritam. U ono vrijeme to je jedino imala Grupa 220”, objašnjava Mišo Tatalović, basist benda u epizodi posvećenoj albumu “Naši dani” s kojim je započela era hrvatskog rocka. Vrijedi li taj recept i danas? 

Čudna ili čudesna Josipa Lisac

“Ona je uvijek bila iznenađenje, i za publiku i za svoje prijatelje”, opisuje Josipu Lisac autor teksta Ivica Krajač, a sama Josipa potvrđuje: “Bila sam mnogima čudna, ali imati neku viziju ne znači da si svojeglav”. Josipa i Ivica, uz autora glazbe Karla Metikoša i aranžera Branu Lamberta Živkovića, zaslužni su za antologijski album “Dnevnik jedne ljubavi” na kojem je sviračku postavu, između ostalih, činila kompletna grupa Time!

10 tisuća sati Olivera Dragojevića

Golemom uspjehu albuma “Malinkonija” Olivera Dragojevića, uz sjajne autorske doprinose Zdenka Runjića i njegovih suradnika, prethodilo je famoznih deset tisuća sati tijekom kojih je Oliver usavršio svoj glazbeni zanat: “Svirao sam u jednom internacionalnom bendu kojeg su činili Engleskinje, Turčin, Bosanac, Nizozemac i Poljak. Pet smo godina nastupali od Europe do Meksika, svirajući svakodnevno od 20 sati do 4 ujutro”. Runjić je, pak, to vrijeme provodio u uredu, kao jedan od direktora splitskog poduzeća Jugoplastika…

Rekorder Daniel Popović

Album “Bio sam naivan” Daniela Popovića izdavač Croatia Records, tadašnji Jugoton, proglasio je najprodavanijim hrvatskim albumom svih vremena. Vjetar u leđa tom rekordu dalo je naknadno dodavanje eurovizijskog hita “Džuli” koja je, kako opisuje autor teksta Mario Mihaljević, nastala za desetak minuta i nema niti jednu rimu u tekstu.

Đavoli – od cover benda do regionalnog uspjeha

Nakon mjeseci sviranja obrada pjesama pedesetih i šezdesetih, menadžer benda i autor tekstova, Robert Ćaleta, predložio je članovima Đavola: “Zašto ne bismo probali autorski držeći se istog retro filma?!”. Rezultat je album prvijenac “Ljubav i moda” s hitovima poput “Pričaj mi o ljubavi”, “Điri điri”, “Zvuci ulice” i “Dok tebe ljubim” koji u koncertnom repertoaru Nene Belana žive i danas, četrdeset godina kasnije.

Vještice i ritam jezika

Specifičan glazbeni izraz benda Vještice nastao je zbog – gramatike hrvatskog jezika! “Hrvatski jezik ima velik broj trosložnih riječi, pa smo Boris Leiner i ja prilagodili metriku i ritam cijele priče”, opisuje autor i basist Srđan Sacher. Sacheru i bubnjaru Leineru ubrzo se pridružio i gitarist Max Juričić: “No, Sacher mi je uvjetovao da sve naučeno moram zaboraviti i svirati onako kako do tad nisam nikad svirao”. Rezultat je album “Totalno drukčiji od drugih” koji definitivno opravdava svoj naslov.

“Buđenje” nove ere Parnog valjka

Jedan od najznačajnijih, ako ne i najznačajniji album u karijeri Parnog valjka, “Buđenje” iz 1994., sadrži zaista impresivan niz hitova: “Ljubavna”, “Sve još miriše na nju”, “Ivana”, “Povratak ratnika”, “Dođi”, “Molitva”… Album je nastajao u improviziranom studiju na koncu turbulentnih ratnih godina i označava prekretnicu u životu benda priskrbivši im niz nagrada i priznanja. Unatoč svemu, prilikom primanja Porina za životno djelo, Husein Hasanefendić Hus u šali je primjetio kako će svejedno bend ipak ostati najviše upamćen po “Lutki za bal”.

Splitski album – perjanica riječkog rocka

Album “Žena dijete” riječkog kantautora Damira Urbana u potpunosti je snimljen u Splitu, sa splitskim producentom Draganom Lukićem Lukyem, gostima Mladenom i Sašom iz TBF-a te članovima splitskih alternativnih demo bendova, Zidar Betonsky i Rumplstinski. “Taj album mi je jako drag, neke su pjesme preživjele test vremena. No, danas su druga vremena, nisam siguran kako bi taj album danas prošao i bi li uopće mogao nastati”, naglašava Urban.

U Dalmatino vjere nemam

“Tada nitko nije vjerovao u ideju i glazbu Dalmatina”, opisuje bubnjar Zdravko Sunara, a autor i frontman Ivo Jagnjić lakonski dodaje: “Ma, nisan virova ni ja!”.
Unatoč tome, njihov prvijenac “Cukar i sol” jedan je od najprodavanijih domaćih albuma u samostalnoj državi. Pjesme su nastajale tijekom dvije godine, a uspjehu je kumovao i duet “Ditelina s čet’ri lista” s Oliverom Dragojevićem koji je zapravo Jagnjića nagovorio da se okuša kao pjevač.

Od Siska do “Breaking Bada”

Bambi Molestersi jedan su od najuspješnijih domaćih glazbenih izvoznih proizvoda. Na njihovom trećem albumu “Sonic Bullets – 13 from The Hip” sudjelovali su članovi REM-a i Walkaboutsa, svoj specifičan surf zvuk predstavili su na pozornicama diljem svijeta, a šlag na torti bilo je uvrštavanje pjesme “Chaotica” u epizodu jedne od najboljih televizijskih serija u povijesti, Breaking Bad.

Nakon zaključenog serijala, HDS ZAMP i CMC televizija najavljuju novi projekt pod nazivom “Moja prva pjesma” koji će predstaviti prve uratke autora s liste “30 ispod 30”, ali i ne samo njih…

Moglo bi Vas zanimati