23. svibnja
Međunarodni dan sintesajzera
Međunarodni dan sintesajzera obilježava se 23. svibnja pod nazivom Synth City. Prvi Synth City obilježen je 2017. godine. Cilj obilježavanja bio je skrenuti pozornost na doprinos sintesajzera svijetu glazbe
Potiho prolazi današnji dan 23. svibnja. Tek jedna (skoro) neprimjetna objava na društvenim mrežama skrenula je pozornost da se na današnji dan obilježava a on je uistinu velik: međunarodni dan sintesajzera.
Datum nije odabran slučajno. Naime, na taj dan 1934. godine rođen je jedan od pionira i velikih inovatora na području sintesajzera – Robert Arthur Moog. Upravo je on zaslužan što je za stvaranje glazbe ne samo u velikim studijima nego i na koncertnom podiju ušao sintesajzer.
Prvi sintesajzeri datiraju već s početka prošlog stoljeća. Tu svakako treba spomenuti: Telharmonium, Trautonium, Ondes Martenot i Teremin. Sredinom prošlog stoljeća nastaje RCY Mark II sintesajzer koji se kontrolira probušenim karticama koje su kontrolirane parametre sintesajzera. Veliku revoluciju na tom području načinio je Robert Moog koji je u taj svijet uplovio izrađujući upravo Teremine, a potom je krenuo u izradu sint modularnih sistema (Moog modular 1964.).
Nekoliko godina kasnije, 1970. godine Robert Moog stvara također jednoglasnu ali malu prijenosnu varijantu i naziva ju Minimoog. I što bi se reklo – sve ostalo je povijest. Minimoog, a potom i ostale manje prijenosne verzije drugih proizvođača postaju nezaobilazni dio ne samo rock nego i sastava drugih glazbenih pravaca.
Uz Roberta Mooga na današnji dan se svakako moramo sjetiti još nekolicine velikih inovatora na području sint tehnologije. Alan Robert Pearlman (ARP instruments) je stvorio Modular Arp 2500, zatim manju verziju ARP 2600 te prijenosne varijante: jednoglasni AXE, dvoglasni Odysey te polifoni ARP Omni jedan od prvih gitar sintova Avator te novije varijante Quadrea, Quartet i Chroma.
Dave Joseph Smith, osnivač Sequential Circuitsa stvorio je legendarni Prophet 5, zatim Siy-Trak, Prophet ‘08 i Split-8.
Thomas Elroy Oberheim poznatiji kao Tom Oberheim stvara seriju i danas vrlo cijenjenih sintersajzera: SEM (jednoglasni modul), 2 odnosno 4-Voices (2 ili 4 SEM modula s klavijaturom), OB-X , OB-Xa, OB-8, Matrix 6, Matrix 12 te OB-X8.
Nijemac Wolfgag Pam osnovao je u Hamburgz Palm Product GmbH (PPG) te krenuo u svijet sintesajzera najprije modularnim sustavima 100, 200 i 300. Njegovi sintovi PPG Wave 2,2 potom i 2,3 i EVU (Expansion Voice Unit) u kombinacijama s Wavetermon najprije A a potom B postaju ne samo moćni sintesajzeri nego i fantastičan uređaj za rad sa spremljenim uzorcima (sampleovima).
Osim velikih tvoraca sintesajzera treba spomenuti i velikane koji su im svojim izvedbama udahnuli dušu i pokazali svu njihovu raskoš. Oni su: Wendi Carlos, Jean Michel Jarre, Vangelis, Isao Tomita, Kitaro, Klaus Schulze, Gary Numan, Vince Clark, Thomas Dolby, Nick Rhodes (Duren Duran), Martin Gore (Depeche Mode), Suzane Ciani, Enya i mnogi drugi.
Ne smiju se zaboraviti i sastavi Kraftwerk i Tangerine Dream koji su svoj zvuk i imidž gradili upravo na sintesajzerima.
Kad govorimo o rock glazbi, posebice hard i simfo usmjerenja, i oni imaju svoje velikane koji su svojim sintisajzerima davali specifičan zvuk svojim bandovima. Neki od njih su: Keith Emerson (Nice, ELP), Rick Wakeman (Yes), Tony Banks (Genesis), Rick Wright (Pink Floyd), Joe Zawinul (Weather Report), Herbie Hancock, Chick Corea, Stevie Wonder, Lyle Mays (The Pat Metheny Group), Patrick Moraz, Mike Oldfield, Hans Zimmer, Ian Hammer i drugi.
Iako će se mnogi ljubitelji sintesajzera teško složiti oko odabira deset najboljih kultnih sintesajzera jer sve ovisi o kutu gledanja, ipak svi će se složiti da ih je nekoliko uistinu zavrijedilo dobiti etiketu kultni. Prvi od njih je svakako Minimoog. Iako i danas jednoglasan – neizmjerno je cijenjen. U tu kategoriju (neki bi rekli ipak stepenicu niže) ubrajaju se: ARP Odyssey, Propjet 5 (Sequential Circuits), Oberheim OB-X, Polymoog i Memorymoog. Iz digitalne ere sintesajzera svakako treba spomenuti Yamahu DX7, Roland D-50 i Jupiter 8, Yamahu CS 80, Korg M1, PPG 2,3 te Kurzweil K250.
Postoji i nulta liga velikih sustava koji su cijenom bili nedostižni mnogim glazbenicima ali su im bili u snovima: Synclavier i Fairlight CMI.