40 godina velike karijere
Neno Belan: pet prijelomnih trenutaka karijere
Velikim koncertom u zagrebačkoj Areni, 8. ožujka, Neno Belan proslavit će 40 godina glazbene karijere
“Četrdeset pjesama u četiri sata koncerta za četrdeset godina karijere”, najavio je Belan svoj nadolazeći koncert kojim će se i on, konačno, upisati među domaća glazbena imena koja su “napala” zagrebačku Arenu. Za uspjeh koncerta ne treba brinuti, no kako odabrati (čak i) 40 pjesama, bez izostavljanja nekih očitih hitova iz različitih razdoblja karijere? S obzirom na bogatstvo i širinu njegovog kataloga, uvijek će se naći neka neodsvirana pjesma koja je nekome obilježila život, ljubav, mladost…
Neno i njegovi Fiumensi su, bez pretjerivanja, bend koji je u stanju odsvirati dva različita koncerta s potpuno različitim repertoarom, nakon kojeg bi se i dalje mogla postavljati pitanja: “A zašto niste svirali ovu?”. Jednako tako, izdvojiti samo pet prijelomnih trenutaka njegove karijere nije lako (gdje su, pobogu, “Stojim na kantunu”, klapske uspješnice sa Šibenske šansone, mjuzikl “Bambina”, “Vino noći”, “Ponoćna zvona”, “Dotakni me usnama”…?!), ali neki drugi izbor ostavljamo za tekst uoči koncerta povodom 50 godina karijere 2035.!
Privremeni pjevač
Marinko Fon Biškić bio je frontman benda Narodno blago u kojem je Belan, tada student elektrotehnike, svirao električnu gitaru. “Marinko je bio pjevač i onda je otišao za poslom u Zagreb, a ja sam privremeno preuzeo pjevačku ulogu, dok bend ne pronađe zamjenu. Tako smo zapravo i započeli priču s Đavolima, prvo sa starim pjesmama iz šezdesetih, a onda je pala ideja da radimo autorske pjesme u tom maniru”, prisjeća se danas još uvijek “privremeni pjevač” koji je, očito, i više nego uspješno zamijenio starijeg kolegu.
Dugo toplo ljeto u gipsu
S tri uspješna albuma iza sebe i tisućama odsviranih koncerata (uključujući i turneju po SSSR-u), Neno Belan i Đavoli pripremali su pjesmu za Splitski festival 1989. No, s rukom u gipsu, Belan je jedva uspio snimiti demo pjesme “Dugo toplo ljeto” s jednom zdravom rukom i na vrijeme poslati pjesmu na festival. Uz glavnu nagradu, ova bezvremenska balada proglašena je Pjesmom dekade Splitskog festivala zadržavši se i dan danas u koncertnom repertoaru Nene Belana i Fiumensa.
Sunčan dan za početak solo karijere
Ratni vihor devedesetih upokojio je Đavole, a Belan je odlučio započeti samostalnu priču, uz malu pomoć svojih prijatelja. Jedan od njih bio je Zdravko Bajan, autor pjesme “Sunčan dan” čiji je originalni akustični aranžman mudro prepakiran u tada aktualni dance ritam. Bio je to hit za novi čin Belanove karijere koja je, priznaje, devedesetih ipak prolazila kroz brojne uspone i padove.
Rijeka snova
Krajem devedesetih, Belan se seli u Rijeku gdje okuplja novi bend, Fiumense, te zajedno s Oljom Dešićem, Vedranom Križanom i Leom Rumorom započinje novo glazbeno poglavlje. Nakon prvog zajedničkog albuma, koncertno su sve angažiraniji te polako, ali strpljivo, svirku po svirku, grade status jednog od najatraktivnijih domaćih bendova. Pri svojoj premijeri na festivalu u Kaštelima 2007., pjesma “Rijeka snova” prošla je gotovo nezapaženo da bi samo godinu dana kasnije, na prvom samostalnom koncertu Belana i Fiumensa u zagrebačkoj Tvornici, postala okosnica čitave večeri, ali i ostatka Belanove karijere.
Hit koji se zamalo nije dogodio
“Na kratkom proputovanju u Splitu, snimio sam demo i poslao CD s pjesmom Massimu koji je pripremao album”, prisjeća se Belan: “Nakon nekoliko mjeseci, Massimo me nazvao i kaže da je izgubio CD, ali ja se pjesme više nisam mogao sjetiti”. Na kraju je CD ipak pronađen, pjesma je od demo verzije uz akustičnu gitaru postala nezaboravni duet “Zar više nema nas” te jedan od najvećih autorskih hitova Nene Belana tijekom posljednjih desetljeća.
Ulaznice za koncert Nene Belana u Areni dostupne su na linku.