Novi projekt nezavisne scene
QVORUM: Nešto više od standardnog izlaska
Danas (25. listopada) se od popodnevnih sati u Mediki nudi maraton od izlaska nazvan Qvorum. Projekt koji okuplja od svega po malo, izložbe, slušaonicu, buvljak, tetoviranje, hranu i hrpu razne elektroničke glazbe, ideja je mladog zagrebačkog Kongres Kolektiva.
Za prvo izdanje Qvoruma Kongresu će se u glazbenom dijelu programa pridružiti organizacija Bridge Blocks i Greenlight kolektiv te izložba zvuka, Gnijezdo. Cilj im je oživjeti lokalnu scenu sadržajem koji nudi nešto više od klasičnog partyja, pružajući umjetnicima novog vala nezavisne scene platformu za predstavljanje i povezivanje.
Tko stoji iza imena organizatora i što sve možete očekivati ovog petka, otkrio nam je rječiti voditelj Kongres Kolektiva, Grgur Nikica Vuleta (Vazdaisti).
Tko je Kongres kolektiv?
Kongres Kolektiv čini šesnaest DJ-eva i umjetnika koji su htjeli stvoriti platformu za promicanje i dijeljenje novih glazbenih ideja. Uz mene, kolektiv čine Viduka (Dario Viduka) iz Mediummovementa, Pres (Dominik Presečki) iz MVMNT series, Cevi (Ivor Bulaja), Kobali (Marko Kobali), Walso (Vjekoslav Banovčić), Madrina (Ines Dedić), Ole (Leo Lukinac), S.L. Jeme (Loren Banović), filozof. (Martin Ilić), A’jitam Da’a (Matija Vlajčić) i BU_MF (Domagoj Josić) iz THm.uRN, Metrosonics trio Vid (Vid Šimatović), Ntnd (Ivan Matana) i Parabelt (Patrik Bartoš), koji stoji iza vizualnog identiteta Kolektiva, te Šima Kincl kao savjetnik za suradnju i organizaciju.
U proteklih godinu dana, organizirali smo niz događanja u Zagrebu, fokusirajući se na kvalitetu glazbe i upoznavanje publike s novim zvukovima. Suradnjom s organizacijama poput ZagRave, Rave Your Soul i Diffuse Reality, doveli smo imena poput Grace Dahl, Spekki Webu, Vinvar, Pulso i Gina Demarchi, a naši članovi nastupali su u Ljubljani i Berlinu. Povezali smo se s lokalnim i regionalnim organizacijama, što nam je donijelo uspjeh na Radićevim danima, gdje smo studentima približili drugačije glazbeno iskustvo. Idući nastup imamo na BruciFER-u s vlastitim stageom. Također, pokrenuli smo vlastiti label i izdali dva projekta podržana globalno.
Ekipu Greenlight kolektiva, osnovanog u Gorskom kotru, čine Andreas, Grenco, Ian Staraj, Andrija Mlacovic i Ivan Erjavac. Udružili su se s ciljem promoviranja underground kulture kroz glazbu i vizualni dizajn. Njihovi eventi poznati su po bujnim biljnim dekoracijama kojima unose dašak ličkog zelenila gdje god da dođu.
Ugostili su imena poput Per Hammara, Keplera, Amaliah, Abdul Raeva i Kassiana. Većinom organiziraju evente u okolici Rijeke: 360º u Pogonu Kulture, večeri u Klubu Crkva, plaži Cesara i dr. Uz to, održavaju i sajmove ploča s ciljem umrežavanja svih generacija DJ-eva i kolekcionara. Prošle godine, osvojili su nagradu Ambasador za “Kolektiv godine”.
Kako ste se spojili s Greenlight kolektivom?
Greenlight i Kongres su jedni druge otkrili prvo preko društvenih mreža, a ključ uspješne suradnje leži u prepoznavanju zajedničkih ciljeva koji ih povezuju, te dijele iste temeljne vrijednosti, poput promicanja nezavisne glazbene scene, poticanja kreativnosti i inovacija i okupljanja zajednice oko zajedničkih interesa.
Što je Gnijezdo?
Gnijezdo, autora Amara Zagorčića (Zagington), predstavlja prostor gdje zvuk „spava“ – putujuću izložbu zvuka, koja se ovaj put smjestila u Qvorumu. Kroz eksperimentiranje zvukom, Gnijezdo pruža publici priliku da iskusi glazbu bez ograničenja. Stvara siguran prostor u kojem publika može upiti i doživjeti glazbu na nov, nekonvencionalan način.
Gnijezdo nije party. Gnijezdo je inovativni audiovizualni performans. Ideja Gnijezda nastala je iz ljubavi prema zvuku, kao i nedostatku sadržaja za razvijanje ovog medija. Elektronička je scena zagušena klasičnim partyjima i raveovima. Zato Gnijezdo želi pružiti drugačiji doživljaj elektroničke glazbe i obasjati drugo lice ovog žanra. Iskustvo koje Gnijezdo pruža dopušta vam da utonete u nestandardizirane žanrove elektroničke glazbe, koji vas tjeraju da slušate, opustite se i sudjelujete u glazbi i umjetnosti.
Izvedba traje oko dva sata, a publika, uronjena u uživo skladani zvučni pejzaž, smještena je na jastucima ispod tende s vizualima koji prate priču zvuka. Za ovu priliku, scenografija Gnijezda kreirana je u suradnji s CCNA galerijom, a kako to sve zajedno izgleda i zvuči, moći ćete vidjeti u Galeriji Siva od 16 do 18 sati.
Ima li Gnijezdo kakve veze sa SNOP-om?
SNOP je organizacija nevezana za Gnijezdo, te svaka od njih nudi svoj pristup glazbeno-scensko-vizualnom performansu, no suvišno je uspoređivati ih jer je svako od tih iskustva vrlo individualno i različito od osobe do osobe, od prostora do prostora.
Kako birate glazbene izvođače i ostale umjetnike koji sudjeluju u programu?
Primarni je uvjet kvaliteta i ideja iza koje umjetnici stoje. Uz to, svi angažirani dijele isti entuzijazam i potrebu za promjenom status quoa, što se očituje u njihovu radu, a iskrenost je lako prepoznati. Glazba je svakako bila zajednički faktor za daljnju suradnju s pozvanim umjetnicima, a najčešće proizlazi iz diskografskog djelovanja.
Na koji način događaj poput Qvoruma doprinosi stvaranju zajednice u underground kulturi?
Lokalna nezavisna scena je trenutno u sumornoj fazi, a Qvorum je platforma koja će, nadamo se, potaknuti i buduće suradnje kako bismo održali noćni život sredine i ljudima ukazali na pozitivnu struju za daljnji napredak, te drugačiji doživljaj clubbinga od do sad poznatog.
Underground kultura stavljena je pod svojevrsnu stigmu. Upravo ovakvim eventom koji podupire širok spektar umjetnosti i izražavanja predstavljamo samu srž ideje, što se zapravo nalazi ispod površine ustaljenog društva, alternativne sfere razmišljanja i stvaranja. Također postavljanjem viših standarda produkcije i organizacije želimo omogućiti kvalitetniji cjelokupni doživljaj i iskustvo.
Što posjetitelji mogu očekivati od prvog izdanja Qvoruma?
Prvo izdanje Qvoruma i nas je malo iznenadilo, te zapravo testiramo suradnju s tako velikim brojem kolektiva, ali svakako smo uložili puno truda da što bolje predstavimo Qvorum.
Koncipiran je kao kontinuirani event u trajanju od četiri popodne pa sve do jutarnjih sati, a održava se u prostorima AKC Medika. Početak će obilježiti otvaranje Galerije Siva s Gnijezdom i CCNA galerijom, dok će se u dvorištu istovremeno odvijati Blok 37 buvljak.
Blok 37 nastao je kao suradnja između dva domaća branda, Agram Core i Underground Horror, buvljak kroz koji pozivaju i promoviraju druge lokalne nezavisne koncepte, izlažući ručni rad i originalni dizajn. Nakon više od deset izdanja Bloka, na Qvorumu će po prvi puta predstaviti proizvod koji je u cijelosti kolaboracija Agram Corea i Underground Horrora. Proizvod će biti dostupan u ograničenom broju za kupnju.
Uz buvljak, Blok37 će svoj kiosk upotpuniti ponudom homemade sitnih zalogaja u obliku food cornera kako bi posjetitelji mogli svoje popodne provesti istražujući raznoliku ponudu Qvoruma i bezbrižno uživati u programu. Za one nešto hrabrije tu su i nezavisni domaći tattoo artisti, koji će kroz popodne biti dostupni za live tetoviranje, a posjetitelje će zabavljati Kongres rezidenti, koji se, kada zađe sunce, sele u prostor Attacka.
Brigde Blocks, organizacija koja nastoji promovirati domaće i dovesti manje poznate umjetnike i labelove, a vodi ju Lee Sumirat, će u Surogatu započeti svoj program od ponoći na koji poziva rezidente techno labela iz Trsta, Aura Tribale. Na Microflooru će Greenlight kolektiv predstavit svoju viziju u njima nekonvencionalnom ozračju.
Line-up i raspored čitavog programa dostupan je na službenim stranicama događaja. Od žanrova elektroničke glazbe posjetitelji će moći čuti razne varijacije techno, house, break, jungle, bass, ambient i experimental stilova.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Koji su planovi za budućnost Qvoruma? Vidite li mogućnost širenja i na druge gradove?
Ovo je tek pilot-projekt gdje ćemo na temelju ishoda moći odrediti kako nastaviti dalje, no zasada smo vrlo optimistični u tom smjeru. Vjerujemo kako uvijek možemo učiti od drugih i suradnje su odlična prilika za to, a povezivanjem kolektiva stvara se jedna veća zajednica, koja svojom komunikacijom i akcijom može kvalitetno raditi na promicanju nezavisne scene.
Svakako stalno komuniciramo i s raznim kolektivima i umjetnicima iz cijele zemlje i regije, te aktivno radimo na tome da se povežemo u obliku koncepta kao što je Qvorum. Ne smatramo Qvorum kao jedan koncept, već pokret koja će se prilagođavati s obzirom na sredinu i sudionike, no ostati vjeran ideji ujedinjenja, učenja, povezivanja i zajedničkog rada na boljitku scene.