20
kol
2024
Priče

Vinilno reizdanje prvoga singla Prljavog kazališta ''Televizori''

Uloga televizijskog dnevnika i vijesti na radiju u povijesti rocka

Prljavo kazalište - Televizori

Prljavo kazalište - Televizori

share

Ne sumnjam da mlađima ovo zvuči kao neka neslana šala

Kakav televizijski dnevnik ili vijesti na radiju, i rock, pogotovo u nekakvoj povijesnoj ulozi? Kakve to ima veze jedno s drugim? U današnjim vremenima sigurno nema, ali imalo je itekakve veze šezdesetih i sedamdesetih pa dijelom i osamdesetih godina prošloga stoljeća.

Podsjetilo me na to ponovno vinilno izdanje prvoga singla rock benda Prljavo kazalište iz zagrebačke Dubrave – ”Televizori”. Prošlo je četrdeset i šest godina od prve objave ovog singla. Na naslovnoj strani omota nalazi se pet dječaraca koji su, rekao bih danas, na nekom placu sa starom odjećom opskrbili se potrebnim „rekvizitima“ da što više izgledaju kao punk bend. Dvojica od njih imali su na sebi Adidas tenisice koje su, evo, i danas popularne.

”Televizori” – punk pjesma?

Izdavač originalnog i remasteriranog singla ”Televizori” Croatia Records/Jugoton tim povodom u newsletteru ističu Prljavo kazalište kao punk band i njihov utjecaj na hrvatsku i regionalnu punk-scenu. No koliko god Houra i ekipa pa i današnji recenzenti forsirali punk uz njih izgledali su poput nevinih rock and roll skupina, s razlikom da su na Houru kao autora više utjecaja imali Jíři Menzel i The Rolling Stonesi od Sida Viciousa ili Johnnyja Rottena. Uostalom, nisu jednom momci isticali da su oduvijek htjeli svirati kao Rolling Stonesi, ali da nisu znali kako to  izvesti. Uostalom, logo im je izrezana jezičina á la Mick Jagger, samo sa zihericom.

U međuvremenu je Prljavo kazalište uz sve Scile i Haribde postalo jedan od najvećih hrvatskih bendova ikada. Prošli su sve i svašta, bili buntovnici s uličnim integritetom i vrhunci estrade. Da bi na kraju postali dva benda istoga imena. Nakon četrdeset i sedam godina! O tome se sve zna čak i na sudovima, ali to ovog trenutka uopće nije bitno.

”Televizori” su njihov prapočetak

Petorka na fotki singla su, s lijeva na desno: Tihomir Fileš (bubnjevi), Jasenko Houra (ritam gitara, prateći vokal), Nino Hrastek (bas), Davorin Bogović (vokal) i Zoran Cvetković (gitara). To je originalna postava Prljavog kazališta, koja je snimila prvi singl ”Televizori”. Producent u studiju Jugotona u Dubravi bio je Vedran Božić, štovani (električni) gitarist. Mada je u stvari nebitno jesu li punk ili rock and roll, godinu dana od izdavanja singla bio sam u Ljubljani odakle smo emitirali uživo Crvenu jabuku Radio Zagreba iz Radio Študenta u Ljubljani i zamolio sam Igora Vidmara, glavnog promotora i punka, i Pankrta, i Laibacha, i svega sličnoga, da recenzira Prljavo kazalište. Bio je veoma glagoljiv i pohvalan: „Vrlo dobar rock and roll bend!“. Debitantski album stvarno je bio bomba na tadašnjoj sceni, Houra je otvorio neke do tada nezamislive teme ne samo u rock and rollu nego i u široj umjetnosti. Tito je bio još živ, a Bogović je pjevao i o vojnim paradama, za slobodnu mušku ljubav.

A sve je počelo s ”Televizorima”:

Televizori

Televizori, televizori

Zuje, bruje

Televizori zuje

Televizori bruje

Buljim u ekran

Slušam što priča ćelavi tetak

O je

 

Televizori zuje

Televizori bruje

U dječjem vrtiću na programu

Seksualna rasprava u prvom planu

O je

 

Televizori zuje

Televizori bruje

Spiker griješi vijesti

Spikerica upućuje auditorijum

Nad jeftinom invazijom vijesti

 

U to vrijeme bijesnih momčića iz radničkog kvarta u zagrebačkoj Dubravi glede elektronskih medija postojao je samo Radio Zagreb, kao i Televizija Zagreb. Bili su to najjači mediji i zato kroz njih Houra reflektira svoje silno nezadovoljstvo. Odnosno, u ovom slučaju kroz televiziju i njezin ekran.

Nije bilo interneta, malo tko je mogao gledati MTV, a o streaming servisima i mobitelu da i ne govorimo. Toga svega nije bilo osim emisija na Radio Zagrebu i tekstova u Poletu.

Zato Houra i ekipa sve ispuhuju kroz ekran, koji stalno nešto zuji i bruji. No i to je bilo sasvim dovoljno za prevrat na sceni.

Beskompromisni i bijesni Jura

Radio je još jače od TV ekrana kod Prljavog kazališta „nastradao“ u stvaralačkoj radionici Jure Stublića. Nešto poput himne bila je njegova pjesma s Filmom – ”Neprilagođen”.

Danas sam bacio radio kroz prozor

Razbio se u tisuće komada

 

Na programu nije bilo ništa za mene

Samo reklame i dileme

Radio ovo je tvoj kraj

Radio baj, baj. Baj

Ja sam neprilagođen

Nezadovoljnici Stonesi

Desetak godina ili i koju više prije svega ovoga Rolling Stonesi izbacuju na tržište povijesni singl ”I Can’t Get No (Satisfaction)”:

Ne mogu postići zadovoljstvo

Jer pokušavam i pokušavam

Ne mogu postići ništa, ništa ne mogu postići.

Kad se vozim  u svom autu

I taj čovjek kad se pojavi na radiju

Govori  mi sve više i više

O nekim beskorisnim situacijama

Koje bi mi trebale zapaliti maštu

Ne mogu postići  nikakvo zadovoljstvo

Kad gledam svoj TV

I taj se čovjek pojavi da mi kaže

Koliko bijele mi mogu biti košulje

Ali ne može on biti čovjek

Jer on ne puši iste cigarete kao ja

Ne mogu postići nikakvo zadovoljstvo…

 

Anegdota:

Kad su završili snimanje ove pjesme, Jagger je bio toliko oduševljen učinjenim da je rekao ostalima da to mora biti idući singl Rolling Stonesa. Keith Richards pak, koautor s Jaggerom, rekao je da je pjesma toliko bezvezna da ne da nije za A-stranu, nego ni za B-stranu singla, pa ni za C-stranu (nepostojeću, naravno). Nekako su se nagodili, i ”Satisfaction” je klasik nad klasicima.

 

Lou Reed blažen uz rock ‘n’ roll radio

Čini se da je u Americi bilo bolje.

U Engleskoj je bio BBC, ali tamo je samo John Peel iza 22 sata mogao emitirati adekvatno za rock-slušateljstvo. Amerikanci su od začetka rock and rolla imali rock and roll radio. Tako da su se Ramonesi pitali, u pjesmi naravno, ”Do You Remember Rock And Roll Radio?”, a veliki Lou Reed među silnim pjesmama „između nevinosti i nastranosti“ ima i onu jednostavnog naziva ”Rock ‘n’ Roll”:

…Jenny reče kad joj je bilo samo pet

Znate, moji će vas starci udaviti

Dva televizora i dva cadillaca

Nikakve koristi od toga

A jednog lijepog jutra

Upalila je New York stanicu

 Nije vjerovala što je tada čula

Počela je plesati uz tu dobru muziku

Znate, život joj je spasio rock and roll

I pored svih procjena

Možete plesati uz tu  rock and roll stanicu

I to je bilo dobro

A dobro je i sad.

 

Tekstove pjesama Loua Reeda možete čitati u prijevodu na hrvatski jezik u izdanju Šarenog dućana iz Koprivnice u knjizi Kroz vatru, ali još uvijek ne možete slušati u nas rock and roll radio stanicu.

Jednostavno, nema je.

Još malo najnoviji naraštaji neće znati ni što je to album, a kamoli rock and roll radio stanica. Osim iz ovakvih priča poput ove povodom vinilnog reizdanja ”Televizora” Prljavog kazališta. Televizori bruje i zuje dok Bogović i ekipa bulje u ekran.

Moglo bi Vas zanimati