22
srp
2025
Recenzija

NOVO VIĐENJE KULTNOG ALBUMA

Živa voda ft. Darko Rundek - Angel’s Breath de/re/konstrukt

Angels Breath

share

Reinterpretacija Darka Rundeka i Žive vode nije puki još jedan hommage, niti samo nadahnuta koncertna posveta dvojici izvanserijskih umjetnika. Ovaj album je zapravo dinamičan i višeslojni dijalog

Angel's Brath

Darko Rundek

Angel’s Breath de/re/konstrukt reinterpretacija je albuma Angel’s Breath Milana Mladenovića i Mitra Subotića snimljenog u Brazilu 1994., a koji je stekao kultni status. Posrijedi je posljednje diskografsko ostvarenje Milana Mladenovića, koji je preminuo netom nakon objavljivanja i u doba izdavanja više je bio kuriozitet, negoli djelo koje je imalo današnju težinu. Vjerojatno je tome pogodovala činjenica da je objavljen za vrijeme Domovinskog rata, kada se Jugoslavija već rascijepala i nije imao odgovarajuću ni kvalitativnu ni kvantitativnu percepciju na ovim prostorima. Album je sniman u Brazilu gdje se Subotić preselio, no objavljen je u bivšoj Jugoslaviji. Riječ je o diskografskoj nadgradnji off-projekta Dah anđela u kojem je osim njih dvojice bio i Goran Vejvoda. No fama oko albuma rasla je iz godine u godinu, da bi na neki način desetljećima kasnije eksplodirala vinilnim i produkcijski pročišćenim reizdanjem, objavljenim prije pet godina.

Reinterpretacija Darka Rundeka i Žive vode nije puki još jedan hommage, niti samo nadahnuta koncertna posveta dvojici izvanserijskih umjetnika. Ovaj album je zapravo dinamičan i višeslojni dijalog, transverzala između epoha, kontinenata, životnih i autorskih svjetova, ali i rukavac koji zalazi duboko u tu predionicu artističkog prepoznavanja balkanskih urbanih identiteta i njihovog odnosa prema svijetu.

Angel's Breath

Maja Rivić

Darko Rundek u ovom projektu zauzima ulogu suptilnog medijatora – ne zamagljuje konture izvornika (osim možda kvantitativno: album sadrži šest pjesama s izvornika, a originalni album ima ih jedanaest). Živa voda i rundek ovdje ne pristupaju Mladenovićevom i Subinom nasljeđu kao bibliotečnom artefaktu preko koje će prepisivati note i prema staroj partiturama oblikovati nove izvedbe. Rundek je imao osobne i umjetničke kontakte s Mladenovićem i Subotićem: snimio je obradu pjesme “Ona se budi” za tribute album Milanu Mladenoviću, a Subotić je bio jedan od producenata trećeg albuma Haustora, Bolero. On se pridružuju kolektivu Žive vode kao organskom pogonu i omogućuje da njihova interpretacija bude vođena ekspresijom trenutka. U tom smislu, de/re/konstrukt doseže onu razinu autentičnosti gdje reinterpretacija ne znači umanjivanje ili uniformiranje, već otvoreno pitanje.

Angels Breath

Pritom ovdje nije riječ o hermetičnom produkcijskom laboratoriju, nego otvorenoj glazbenoj radionici u kojoj Mario Petrinjak na bubnjevima i perkusijama, Konrad Lovrenčić na basu, Jakša Perković na gitari, uvijek maestralni Igor Pavlica na trubi i vokalu, Maja Rivić u vokalnoj vožnji te Vedran Peternel na klavijaturama i efektima imaju širinu prostora za improvizaciju. Peternel je ovdje više od producenta: noseći i vlastitu parišku biografiju s iskustvom neposrednog poznavanja Mladenovića i Subotića, on postaje jamac autentičnosti, ali i filter različitih utjecaja koji se usijecaju u original; sve je podređeno širem ugođaju, a ne kultu rekonstrukcije. Živa voda je kolektiv koji se ne boji improvizacije, naprotiv, grli je kao temeljnu vrijednost, podsjećajući tako na duh originala, koji je uvijek bio više ideja nego završni proizvod.

Angel's Breath

Vedran Peternel

Kao i u najboljim izdanjima regionalne scene, ovom je materijalu imanentna transkulturna dimenzija: jasno se čuju utjecaji brazilske bossa nove, afričkih ritmova, europskog kabarea, ali i balkanske melankolije, podzemnog beogradskog noćnog života i pariške salonske sofisticiranosti. Album je snimljen uživo u zagrebačkom klubu DVA OSAM (bivša Jabuka).

Rundek, čiju je karijeru obilježila neumorna potraga za novim glazbenim jezicima, ovdje istupa kao pripovjedač, ali i kroničar vremena čiji timbar ima snagu naratorskog dokumenta u snažnome gostoprimstvu Žive vode. Tako Angel’s Breath de/re/konstrukt funkcionira kao živi laboratorij sjećanja i mašte: povijest susreće sadašnjost, uzajamno se filtriraju, a sve pod paskom savršeno organizirane kolektivne improvizacije.

Singl: “Metak”

Format: online, LP

Izdavač: Menart

Moglo bi Vas zanimati