06
velj
Zagreb
Koncertna dvorana Vatroslava Lisinskog – Velika dvorana

Majstorski ciklus Simfonijskog orkestra HRT-a: Prošlost u sadašnjosti

Zagreb | Koncertna dvorana Vatroslava Lisinskog – Velika dvorana

06. 02. 2025 | 19:30

Majstorski ciklus Simfonijskog orkestra HRT-a: Prošlost u sadašnjosti

Enrico Dindo

share

PROŠLOST U SADAŠNJOSTI
SIMFONIJSKI ORKESTAR HRT-a
THOMAS SANDERLING, dirigent
ENRICO DINDO, violončelo

Program:
Mieczysław Weinberg: Koncert za violončelo i orkestar, op. 43
Dmitrij Šostakovič: 5. simfonija u d-molu, op. 47

Enrico Dindo bio je šef dirigent Simfonijskog orkestra HRT-a od 2015. do 2021. godine, dok kao solist na violončelu s našim orkestrom surađuje i puno dulje. Violončelo je počeo učiti sa šest godina, diplomirao na Konzervatoriju Giuseppe Verdi u Torinu, te se usavršavao kod Egidia Rovede i Antonia Janigra. Od 1987. do 1998. bio je glavni violončelist Orkestra milanske Scale. Dobitnik je prve nagrade na natjecanju Rostropovič u Parizu 1997., pri čemu je slavni ruski umjetnik rekao: „Dindo je violončelist osobitih kvaliteta, potpun umjetnik i oblikovan glazbenik s izvanrednim tečnim zvukom i divnim talijanskim glasom“. Tada je počela njegova sjajna solistička karijera koja ga je dovela i do nas. Upravo je Mstislav Rostropovič bio prvi izvođač Koncerta za violončelo i orkestar Mieczysława Weinberga koji je kao Židov iz rodne Poljske 1939. pred nacistima, prebjegao u Sovjetski Savez gdje se školovao, sprijateljio s Dmitrijem Šostakovičem i ostvario karijeru jednog od najvećih sovjetskih skladatelja. Njegov opus tek u 21. stoljeću dobiva više pozornosti na Zapadu, pa tako i Koncert za violončelo, prožet poljskim i židovskim narodnim temama. Jedan od promotora Weinbergove glazbe je njemački dirigent rođen u Novosibirsku – Thomas Sanderling. Školovan u Sankt Peterburgu i Berlinu, bio je asistent Herbertu von Karajanu i Leonardu Bernsteinu te je ostvario iznimnu međunarodnu karijeru. Od 2017. do 2022. bio je umjetnički direktor i šef dirigent Novosibirske filharmonije, a taj je položaj napustio u znak protesta protiv ruske agresije u Ukrajini.

Uz Weinberga, posebno mjesto u njegovu djelovanju zauzima Dmitrij Šostakovič. Skladatelj je bio na Sanderlingovu dirigentskom debiju u Moskvi te ga je osobno tražio da dirigira prvu izvedbu njegove 13. i 14. simfonije u Njemačkoj. Šostakovičeva Peta simfonija svrstava se među njegova remek-djela. Praizvedena je 1937. u tadašnjem Lenjingradu s velikim uspjehom: službeni kritičari u njoj su vidjeli primjer kako se umjetnici mogu pokoriti zahtjevima Partije, dok je publika u njoj vidjela izraz patnje pod Staljinovim režimom.
Pretplata za Majstorski ciklus / ciklus Kanconijer prodaje se od 6. lipnja do 12. srpnja te od 2. rujna do 18. listopada na blagajni Koncertne dvorane Vatroslava Lisinskog, a preko mrežne stranice Koncertne dvorane Vatroslava Lisinskog od 6. lipnja do 18. listopada.

Pretplata za Majstorski ciklus Simfonijskog orkestra HRT-a (jedanaest koncerata) i ciklus Kanconijer Zbora i Simfonijskog orkestra HRT-a (četiri koncerta) prodaje se zajedno kao jedinstveni paket od 15 koncerata po cijeni od 85 € i 120 €. Za dosadašnje pretplatnike, umirovljenike, studente, učenike i skupnu kupnju (više od 15 pretplatničkih paketa) odobravamo popust od 40 %. Osobama s invaliditetom, uključujući i osobu u pratnji, odobravamo popust od 50 %.

Sljedeći događaj

07
velj
Zagreb
Koncertna dvorana Vatroslava Lisinskog – Mala dvorana
Regoč, opera za djecu i mlade u Lisinskom (veljača 2025.)