Zagrebački tamburaški kvartet i Cinkuši
Koncertni prvi tjedan prosinca u Kući tambure u Slavonskom Brodu
Interpretacijski centar Kuća tambure – slavonska notna bajka u Slavonskome Brodu poziva ljubitelje klasične tamburaške glazbe na koncert Zagrebačkog tamburaškog kvarteta u četvrtak, 5. prosinca 2024. u 19:30 u koncertnoj dvorani Kuće tambure. Ulaz je slobodan.
Zagrebački tamburaški kvartet osnovan je 2021. godine na inicijativu studenata tambure Muzičke akademije u Zagrebu.
Članove kvarteta čine mladi glazbenici Marko Blašković (bisernica), Martin Durbek (A-brač), Franjo Pećarić (E-brač) te Ivan Koprić (čelo), većinom prvi magistri muzike na tamburi u Hrvatskoj. Iako višestruko nagrađivani i kao solisti, ovi su glazbenici učestalo nastupali i kao članovi raznih komornih sastava i orkestara na državnim i međunarodnim natjecanjima.
Od akademske godine 2021./2022. Marko Blašković i Franjo Pećarić odabrani su za naslovne asistente na Muzičkoj akademiji u Zagrebu.
U lipnju 2022. godine kvartet je na Međunarodnom festivalu umjetničke tamburaške glazbe u Osijeku osvojio Zlatnu plaketu „Tambura Paje Kolarića – s najvećom pohvalom“ s osvojenih 99.66 bodova.
Cilj kvarteta je popularizacija tambure u umjetničkoj komornoj glazbi, obogaćivanje kulturnog života Hrvatske, praizvedbe novih djela izvorno pisanih za tamburaški kvartet, a samim time i promoviranje hrvatskih skladatelja i glazbe.
U sklopu pilot projekta AJMO! interpretacijski centar Kuća tambure – slavonska notna bajka u Slavonskome Brodu poziva vas na koncert Cinkuša u petak, 6. prosinca u 21:30h.
AJMO! je pilot projekt, rezultat višemjesečne suradnje i planiranja Ureda za izvoz glazbe Hrvatska s Ministarstvom kulture i medija RH koje i financira natječaj. Cilj projekta je poticanje koncertne aktivnosti u manjim sredinama i podršku domaćim glazbenicima i organizatorima u njihovom radu. Koncert je sufinanciran sredstvima Ministarstva kulture RH i We Move Music Croatia.
Ulaznice po cijeni od 7 eura možete kupiti od 2.12. u Kući tambure.
Kao temelj svoje glazbe Cinkuši koriste bogatu narodnu baštinu Hrvatske, ponajviše iz kajkavskoga govornog područja u koju interpoliraju autorski pristup i literarne uzore pa i klišeje koji bude kolektivnu emocionalnost. Izvrstan su primjer «prevođenja» tradicionalnih pjesama u eksplozivni zvuk punka, freak-folka, briljantnih balada ili suptilnih kombinacija valcera i kabareta s primjesama neo-folk undergrounda. Potpuno su otvoreni za mnoge metamorfoze rocka, psychedelica i jazza. Od početka multimedijalni, izdali su 7 samostalnih albuma; Zeleni kader (1999), Domesticus Vulgaris (2005), Špiritus Sanctus (2009), Uživancija! Live in Teatar &TD (2011), Krava na orehu (2017), Soundtrack Nosila je rubac črleni (2023) i Bog nam greh oprosti (2023). Uvršteni su na prestižne strane i domaće kompilacije te su dobitnici Porina 2010., 2018. i 2024. za najbolji album etno glazbe s albumom Špiritus Sanctus, Krava na orehu i Bog nam greh oprosti. Cinkuši su autori glazbe za dugometražni igrani film Nosila je rubac črleni (2022) u režiji Gorana Dukića po scenariju Sandre Antolić. Na 69. Pula film festivalu film je osvojio nagradu publike – Zlatna vrata Pule.
Godinu dana prije nastala je glazba za animirani film The Raft, (2021) redatelja Marka Meštrovića, dobitnika nagrade Hrvatskog društva filmskih kritičara Oktavijan za najbolji animirani film 2021. kao i Grand Prix-a na Supertoon International Animation and Comics Festivalu 2021. Autori su glazbe za kazališnu predstavu Mladena Kerstnera Gruntovčani (2020) u režiji Borisa Svrtana i Rajka Minkovića; Dražena Ferenčine Pred smrt (2017) , Renea Medvešeka Čovjek koji je spasio Europu (2010). Sudjelovali su u glazbi za kazališnu predstavu W. Shakespearea; Hamlet, u režiji Zlatka Viteza te su s Glumačkom družinom Histrioni gostovali na turneji u SAD-u 2002. S plesnim ansamblom Liberdance ostvarili su uspješnu suradnju napisavši glazbu za plesne predstave Domesticus Vulgaris ili Jednostavno domaće (2005.) i Etnounlimited ili suze i krv (2008). Cinkuši potpisuju glazbu za animirane filmove Ciganjska (2004.) i Silencijum (2006).
Autori filmova Davor Međurečan i Marko Meštrović (bubnjar Cinkuša) osvojili su mnogobrojne domaće i međunarodne nagrade, a Cinkušima je na 13. Danima Hrvatskog filma dodijeljena strukovna nagrada za najbolju autorsku glazbu. O glazbenoj družini Cinkuši u produkciji Hrvatske televizije snimljen je 2008. dokumentarni film The Cinkuši u režiji Ljiljane Šišmanović. Tokom 2011. Cinkuši objavljuju svoj prvi live album i DVD-live video s koncerta snimljenog 12. 5. 2010. u Teatru &TD. u Zagrebu pod nazivom Uživancija! S albumom Špiritus Sanctus i Krava na orehu osvojili su Hrvatsku diskografsku nagradu Porin u kategoriji najbolji etno (world music) album godine. Osim Hrvatske, gostovali su i u Belgiji, Nizozemskoj, Njemačkoj, Švicarskoj, Austriji, Italiji, Češkoj, Sloveniji, Srbiji, BIH, Mađarskoj, Poljskoj, Malti, Rumunjskoj.
Tihomir Kruhonja / kontrabas / HR
Mirko Radušić/ ak. gitara / HR
Marko First / violina, gajde, dangubica / HR
Natalia B. Radušić / mandolina / HR
Krešo Oremuš / usna harmonika / HR
Nikola Santro / trombon, flauta / HR
Nebojša Stijačić / el. guitar / HR
Marko Meštrović / bubanj, djembe/ HR