24
tra
2025
Vijesti

4.-11. svibnja

Najavljeno 19. izdanje festivala Ars Organi Sisciae

19. Međunarodni orguljaški festival Ars Organi Sisciae

share

19. Međunarodni orguljaški festival Ars Organi Sisciae održat će se od 4. – 11. svibnja u Glini, Petrinji, Hrvatskoj Kostajnici, Vukovini, Voloderu, Martinskoj Vesi i Sisku.

Uz brojne atraktivne komorne koncerte u kojima ćemo uz orgulje slušati tamburicu, klarinet, pjevače, na ovogodišnjem festivalskom izdanju međunarodni gosti svirati će panovu frulu uz orgulje, a koncerte kojima se apelira na obnovu orgulja održat će solisti Hrvatskog baroknog ansambla i svjetski poznati gitarist Edin Karamazov.

Nakon sjajnog izdanja kojim je obilježio „punoljetnost“, ovogodišnji Međunarodni orguljaški festival Ars Organi Sisciae najavljuje bogati program koncerata koji će se održati od 4.-11. svibnja u crkvama u Glini, Petrinji, Hrvatskoj Kostajnici, Voloderu, Martinskoj Vesi i Sisku te na novoj lokaciji, na granici dvije biskupije – u Vukovini.

Kako se ne nazire se kraja dugotrajnim i skupim radovima na obnovi crkve u Selima, u kojoj te potom slijedi postavljanje povijesnih orgulja koje su potakle pokretanje ovog festivala, a obnova crkve u Petrinji tek se čeka dok orgulje šutke propadaju, organizator festivala – Hrvatska udruga Ars Organi Sisciae i umjetnička ravnateljica Valentina Badanjak Pintarić najavljuju festivalsko izdanje kojim apeliraju na obnovu i zaštitu povijesnih orgulja, osobito u kraju koji je nakon razaranja u Domovinskom ratu, katastrofalno stradao u potresu nakon kojega se još oporavlja. 

19. izdanje Ars Organi Sisciae otvaraju mlade snage – solisti, zbor i orkestar Glazbene škole Vatroslava Lisinskog iz Zagreba u nedjelju, 4. svibnja u Župnoj crkvi sv. Ivana Nepomuka u Glini. Učenici će pod vodstvom prof. Josipa Prajza izvesti će najpopularniju misu W. A. Mozarta – Krunidbenu misu u C-duru. Koncertom učenika najstarije hrvatske glazbene škole s kontinuiranim radom, festival želi predočiti značaj glazbenog obrazovanja u Glini – gradu hrvatske himne, u kojem se tek planira osnivanje glazbene škole. 

Iako petrinjske orgulje nisu u funkciji već više od četiri godine, 5. svibnja će se u okviru festivalskog programa održati koncert u Župnoj crkvi sv. Lovre kao apel da crkva krene u potrebnu obnovu kako bi se dogodine na novouređenim Hefererovim orguljama mogao svečano otvoriti 20. Ars Organi Sisciae! Ipak, na programu je prava glazbena poslastica za sve Petrinjce i festivalsku publiku: klasični obrat Hrvatskog baroknog ansambla čiji će sjajni solisti izvesti komorna djela stilskih razdoblja pretklasike i klasike na klasičnim instrumentima ugođenim na klasičnih 430 Herza! Nastupiti će Ana Benić Šalinović, flauta; Stjepan Nodilo, oboa; Laura Vadjon i Helga Korbar, violine; Dagmar Korbar, viola i Dora Kuzmin Maković, violončelo.

Hrvatska Kostajnica je prije Domovinskog rata imala tri vrijedna povijesna instrumenta, dok su danas tek jedne tehnički nedorečene donirane orgulje nepoznatog švicarskog graditelja iz 2012. godine. U želji da Hrvatska Kostajnica bude dio festivalskih događanja, godinama su pred mnogobrojnom kostajničkom publikom nastupali sjajni glazbenici na ne tako sjajnom instrumentu. Ove godine organizator je odlučio usmjeriti pažnju na potrebu obnove orgulja u ovome kraju – koncertom jednog od svjetski poznatih gitarista Edina Karamazova, koji će u srijedu 7. svibnja u Župnoj crkvi sv. Antuna Padovanskog oduševiti publiku milozvukom svoje klasične gitare. 

Na novoj festivalskoj lokaciji – u  Župnoj crkvi Pohoda BDM u Vukovini – festivalska publika ponovno će u četvrtak 8. svibnja imati priliku čuti orgulje najpoznatijeg graditelja mariborskog kruga – Josipa Brandla, graditelja nekadašnjih orgulja Sisačke katedrale na kojima su se godinama održavali festivalski koncerti. Nastupit će mladi orguljaš Dubravko Ćepulić Polgar uz kojega će bisernicu svirati Franjo Pećarić. Na programu ćemo čuti i praizvedbu hrvatskog skladatelja Alana Kljaića. Valja istaknuti da je Zagrebački nadbiskup, mons. Dražen Kutleša, tijekom trajanja Redovitog jubileja 2025. godine među odabranim mjestima svetim jubilejskim mjestom i mjestom oprosta proglasio i Župnu crkvu Pohoda Blažene Djevice Marije u Vukovini.

U Voloderu, u Župnoj crkvi sv. Antuna Padovanskog je vrlo vrijedni povijesni instrument, orgulje Antuna Šimenca iz 1863. godine koje se nalaze se na popisu zaštićenog pokretnog kulturnog dobra RH. Ove godine ćemo ih slušati u izvedbi Stanislava Šurina, slovačkog orguljaša, skladatelja, pedagoga, organizatora, urednika časopisa te savjetnika u popravcima i rekonstrukcijama povijesnih orgulja i u izgradnji novih orgulja.  Uz njega će nastupiti češka panfalutistica Liselotte Rokyta koju smatraju jednom od vodećih nerumunjskih umjetnica panove frule koja je savladala rumunjski stil sviranja ovog instrumenta. 

Ovogodišnje izdanje Ars Organi Sisciae vraća na program festivalsku tradicionalnu subotu u Martinskoj Vesi gdje su lani obnovljene vrijedne povijesne orgulje M. Heferera iz 1881. godine koje su kontinuirano svirale sve do potresa i nalaze se na popisu zaštićenog pokretnog kulturnog dobra RH. U Župnoj crkvi s. Martina biskupa 10. svibnja će nastupiti sjajni duo sastavljen upravo za ovu priliku: Bruno Philipp, klarinet i Milan Hibšer, orgulje. Na programu ćemo, među ostalim, čuti i praizvedbu skladbe Milana Hibšera, potaknutu novom festivalskom suradnjom.

Ovogodišnju festivalsku priču zaključit ćemo u Sisku, u Bazilici sv. Kvirina koncertom Muškog kvarteta Adore pod umjetničkim vodstvom orguljaša Alena Kopunovića Legetina. Muški pjevački kvartet djeluje od 2024. godine, a  čine ga Igor Krišto, tenor (solist opere HNK Osijek), Kristijan Kostić, tenor (voditelj klape sv. Lovro u Požegi), Antonio Bogojević, bariton (student pjevanja u klasi prof. Margarete Klobučar u Puli) i Vjekoslav Hudeček, bas (solist Zbora HRT-a). Na programu ćemo čuti i praizvedbu hrvatskog skladatelja Alana Kljaića.

19. Međunarodni orguljaški festival Ars Organi Sisciae – plakat

Festival se održava uz medijsko pokroviteljstvo Hrvatske katoličke mreže, Radio Marija, Laudato.tv te uz internacionalno medijsko pokroviteljstvo Croatia Heartful Center. Također, već godinama festival podržava HDS-ZAMP, a prati ga i festivalski vinar – Vinarija Marinčić. Zahvaljujući Ministarstvu kulture i medija RH koje je i ove godine značajno podržalo organizaciju festivala, kao i Sisačkoj biskupiji, Sisačko-moslavačkoj županiji, Zagrebačkoj županiji, Gradu Hrvatskoj Kostajnici i Gradu Petrinji – ulaz na sve koncerte je slobodan! Sve informacije o festivalu dostupne su na www.ars-organi-sisciae.com.

Festivalska sezona Hrvatske udruge Ars Organi Sisciae tek počinje međunarodnim orguljaškim festivalom, a najavljuje i 11. Zrin festival (30.5.-13.6.), 7. Festival drvenih kapela Sancta Barbara (6.-13.7.) i 5. Like Lika Festival (6.-14.9.).

Moglo bi Vas zanimati