Lisinski, 8.-11. svibnja
Počinje Zagrebačko glazbeno proljeće

Počinje Zagrebačko glazbeno proljeće: U Lisinskom besplatno slušajte koncerte i razgovore, razgledajte Šulekovu limuzinu i stan i kušajte Šulekove kuglice!
Sve što ste oduvijek željeli znati o Stjepanu Šuleku, a niste znali koga pitati, doznajte od danas do nedjelje na drugom festivalu Zagrebačko glazbeno proljeće, od 8. do 11. svibnja!
U organizaciji Lisinskog i Zagrebačke filharmonije, prvoga dana na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, a ostale dane u svim prostorima Dvorane Lisinski, muzicirat će se, govoriti, upijati znanje i zanimljivosti o jednom od naših najvećih skladatelja, violinista, dirigenata i pedagoga, koji je preobrazio skladanje u nas i podignuo ga na visoku, svjetsku razinu.
Ulaz na sve priredbe je besplatan, a ulaznice možete podići na blagajni Lisinskog ili online na www.lisinski.hr. Na blagajni uzmite i tiskani program Festivala, dostupan i online na internetskoj stranici Lisinskog, a otisnut je i katalog cijele priredbe, također besplatan!
Učitelj i polemičar
Rođen u Zagrebu 1914., gdje je i preminuo 1986., Šulek je bio stvarni utemeljitelj i desetljećima nositelj današnjeg Odsjeka za kompoziciju i teoriju glazbe na Muzičkoj akademiji. Odgojio je niz skladatelja, pa i kasnijih avangardista, s kojima je poslije i polemizirao. No i oni su ga poštovali jer je Šulek bio majstor kompozicije, a to svaki skladatelj visoko cijeni.
U svojim djelima ostao je povezan s glazbenom tradicijom, pa na koncertima ovih dana uživajte u glazbi svjetske vrijednosti koja je suvremena, ali i lako nalazi put do srca.
„Muzika je oblik komunikacije među ljudima i propada onog časa kada prestaje biti normalnim ljudskim govorom“, jedna je od Šulekovih misli.
Početak na Zrinjevcu
Festival počinje u četvrtak u 17 sati kod glazbenog paviljona na Zrinjevcu, Glazbenom šetnjom tragom Šuleka, koja je u potpunosti popunjena. Nastavlja se u 18 sati u Koncertnoj dvorani Blagoje Bersa na Muzičkoj akademiji okruglim stolom o Šuleku, kada će tri studenta kompozicije odsvirati vlastite skladbe nadahnute velikim prethodnikom. U 19:30 slijedi koncert s djelima Šuleka, Borisa Papandopula i Brune Bjelinskog, na kojem također nastupaju studenti glazbe.
U petak, u predvorju Velike dvorane Lisinski, u 18 sati je promocija notnog izdanja Šulekove Šeste simfonije. Izdao ju je Muzički informativni centar Lisinskog – MIC, moćna gomilica muzikologa-entuzijasta koji prikupljaju, istražuju i promiču hrvatsku glazbu. Oni su postavili i multimedijalnu izložbu o Šuleku koja se otvara u 19 sati i moći će se razgledati do 21. lipnja. Bit će to nešto zaista posebno!
Naime, već na ulazu sve će dočekati pravi Opel Admiral, luksuzna limuzina kakvu je 1970-ih vozio skladatelj, a uz panoe i vitrine s mnogim zanimljivim predmetima, napravljena je čitava replika sobe Šulekova stana.
Za budući memorijalni prostor
Inače je taj stan u Žerjavićevoj 11 stradao u potresu i treba obnovu, a želja je da jednom bude otvoren javnosti. Stoga svi mogu donirati, makar i simbolično, putem bar-koda. Sve je u suradnji s Fondom Stjepan Šulek, koji nagrađuje i stipendira mlade dirigente i violiniste.
Petak završava koncertom Zagrebačke filharmonije u 19:30. Njime ravna šef dirigent ZF-a Dawid Runtz, veliki poštovatelj i ljubitelj Šulekova djela te umjetnički ravnatelj Festivala. Uz ostali program, bit će tu upravo Šesta simfonija, ali i praizvedba Passacaglie Šimuna-Čarlija Botice. Ona je bila najbolja na – prvi put raspisanom – Natječaju za novu skladbu Festivala.
O akordima od baroka do popa
Subota počinje u 10 sati nekonvencionalnim predavanjem profesora Tihomira Petrovića o akordima i glazbenoj harmoniji, uz zvučne primjere od baroka do popularne glazbe. U podne je Brunch koncert Zagrebačkog kvarteta i Gudačkog kvarteta Tartini sa Šulekovim djelima, na kojem ćete moći kušati Šulekove kuglice, recept nađen u Šulekovoj ostavštini!
U 18 sati slijedi predavanje profesora Dalibora Davidovića u spomen muzikologinji Evi Sedak, najvećoj istraživačici djela i osobe Stjepana Šuleka.
Kako zvuče skladbe velikih Šulekovih kolega i suvremenika poslušajte na koncertu u 20 sati.
Zadnji dan, nedjelja, otvara se u 10 sati još jednim predavanjem Tihomira Petrovića. Spaja ni manje ni više nego – Franza Liszta i Jimija Hendrixa. U podne će biti predstavljeni Fond i Nagrada Stjepan Šulek, uz koncert njezinih laureata, a u 17:30 je razgovor Alte Schule(k) – sjećanje na Učitelja. O strogom profesoru kojemu duguju mnogo svjedočit će skladatelji Dubravko Detoni i Zoran Juranić.
Životni credo maestra
Festival završava koncertom Dubrovačkog simfonijskog orkestra u 19.30, ansambla koji slavi stoti rođendan. Uz djela Čajkovskog, Beethovena i Šuleka na programu će biti i Četvrta simfonija Luke Sorkočevića i to u Šulekovoj redakciji. Poveznica s „gosparom Lukom“ bit će i skladba Hommage á Sorkočević Borisa Papandopula.
„Ne bojte se ako vam netko zamjeri da niste dovoljno ‘moderni’. Ne pišite po modi. Ne stidite se svoga posla, ako je učinjen pošteno. Borite se za svoj ugled u društvu. Glazba zaslužuje tu vašu pažnju!“
Koliko su te riječi Stjepana Šuleka aktualne i danas!
Službeno priopćenje: KD Vatroslav Lisinski