Hrvoje Hiršl, Tine Surel Lange i Nolan Lem na 33. MBZ
Prekinute veze kroz prizmu tehnologije i prirode u tri multimedijalne instalacije

Program 33. Muzičkog biennala Zagreb, pored izvedbi simfonijskih orkestara, komornih ansambala, suvremenog baleta, opere, improvizirane, elektroničke i alternativne glazbe, performansa, izložbi, razgovora i majstorskih radionica, čine i tri multimedijalne instalacije nastale posebno za ovogodišnju festivalsku temu prekinutih veza čiji su autori Hrvoje Hiršl, Tine Surel Lange i Nolan Lem – troje umjetnika koji jednostavnim, ali snažnim konceptima istražuju temu prekinutih veza kroz prizmu tehnologije i prirode.

Hrvoje Hiršl
Instalacije se otvaraju dan za danom, od 5. do 7. travnja, a njihov zajednički obilazak s autoricom i autorima Tine Surel Lange, Hrvojem Hiršlom i Nolanom Lemom koji će pričati o svojim kreativnim procesima i umjetničkim konceptima je u utorak, 8. travnja, s početkom u 11 sati. Mjesto okupljanja je Studentski centar.
Hrvatski konceptualni i medijski umjetnik Hrvoje Hiršl u svom radu preispituje granice ljudske percepcije i osjetila u eri tehnološkog napretka. U novom dijelu serijala The Limit of Representation, putem multimedijalne instalacije Dimenzije linije istražuje svrhu prostora koje gradimo i nastanjujemo.
Rad povezuje umjetnikov pogled na tehnološki napredak i pitanje može li prostor koji nadilazi naša osjetila uopće biti nastanjiv. Instalacija je realizirana u suradnji sa skladateljem Yongbomom Leejem i dr. Nevenom Šantićem, otvara se prvog dana Muzičkog biennala Zagreb, u subotu, 5. travnja, u 18 sati u Galeriji Forum (Teslina 16) i može se besplatno razgledati do 12. travnja u radno vrijeme galerije: od ponedjeljka do petka od 10 do 20 sati (stanka: od 13 do 14h) i subotom od 10 do 14 sati.
Norveška skladateljica i multimedijalna umjetnica Tine Surel Lange svojom audiovizualnom instalacijom u kojoj Priroda piše oproštajno Pismo čovječanstvu istražuje suigru zvuka i pokreta u okviru magijskog realizma. Dok se na videu vrte kadrovi prirodnih ljepota, umjetnica posjetitelje ostavlja s nizom klišeiziranih fraza. Posjetitelji mogu birati između četiri zvučna okoliša, od kojih svaki nudi drugačije emocionalno iskustvo.
Dok se kreću prostorom, potiče ih se na razmišljanje o često toksičnom odnosu čovječanstva s Prirodom i posljedicama našeg sve izraženijeg kompleksa boga. Instalacija se otvara u nedjelju, 6. travnja, u 15 sati u predvorju Studentskog centra u Zagrebu i može se pogledati do 12. travnja u radno vrijeme SC-a, od ponedjeljka do petka od 7:30 do 15 sati.

Tine Surel Lange
Američki umjetnik i istraživač Nolan Lem u okviru svoje umjetničke prakse gradi interaktivne sustave u kojima preispituje ponašanje i navike kolektiva. Unutar sličnih okvira, u svom najnovijem radu, nastalom za MBZ 33, gradi umjetni ekosustav Brbljavog potoka. U Nolanovoj instalaciji, zvuk generira skupina robotski kontroliranih klavijatura. Njihov algoritamski generiran razgovor, kad se ispreplete, zvuči kao šum potoka.
Sam Nolan instalaciju opisuje kao zvučnu meditaciju o paralelnim „tijekovima svijesti“ 21. stoljeća: dok tipkovnice brbljaju o zvuku vode, nenamjerno ga i stvaraju. Instalacija se otvara u ponedjeljak, 7. travnja, u 16 sati u Oris Kući arhitekture i može se pogledati do 12. travnja u radno vrijeme: od ponedjeljka do petka od 9 do 16 sati, subotom od 10 do 13 sati.

Nolan Lem
33. MBZ
U osam dana trajanja 33. izdanja Muzičkog biennala Zagreb, u dvadesetak zagrebačkih izvedbenih i drugih kulturnih prostora, nastupit će više od 230 izvođači/-ca i skladatelja/-ica iz preko 30 zemalja sa šest kontinenata. Bit će izvedeno više od 20 programa s čak 28 praizvedbi novih skladbi.
Festival otvara praizvedba triju baleta Prekinute veze u subotu, 5. travnja, u Hrvatskom narodnom kazalištu, a zatvara ambijentalni nastup glazbenice i skladateljice Manje Ristić u rano jutro u nedjelju, 13. travnja, u KONTEJNER-u.
Među izvedbama 33. izdanja Muzičkog biennala Zagreb ističu se inovativna i meditativna skladba Systema Naturae autora Maura Lanze i Andree Valle u izvedbi Schallfeld Ensemblea, portretni koncert australske skladateljice i istraživačice Lize Lim ukorijenjen u ritual, mitologiju i ekološke teme, nesvakidašnja komorna opera Alan T. skladatelja i multimedijskog umjetnika Pierra Jodlowskog o liku i djelu Alana Turinga, multimedijalni projekt Infused 3’600’000ms umjetnika Francisca Uberta i Gorana Nježića koji se bavi napuštenim gradskim prostorima i izvodi na tri gradske lokacije, zajednički nastup sopranistice Marije Lešaja i orguljašice i čembalistice Katarine Lamotte u crkvi sv. Kvirina, gostovanje vrhunske čembalistice Gośke Isphording i mnogi drugi.
Biennalski klasik, Late Night program, ove godine donosi svjetski aktualne nastupe underground i klupskog predznaka među kojima se ističu: Aïsha Devi i N/OBE u Petom kupeu, scapegoat sa Sarom Salomon u MSU Zagreb, jam session s Rodrigom Constanzom u KONTEJNER-u, transžanrovski i glasni nastupi izvođača/-ica Bong-Ra i s.a.t.i.n. u Močvari, gdje će nastupiti i Nídia & Valentina i Behringer Escape Plan posljednji dan MBZ-a.
Cijeli program 33. Muzičkog biennala Zagreb dostupan je na službenim stranicama festivala na adresi www.mbz.hr. Festivalske i pojedinačne ulaznice za programe MBZ 33 mogu se kupiti online putem Core Eventa, a od 2. travnja i u festivalskom uredu (Kulturno informativni centar – KIC, Preradovićeva 5 (polukat) od 11 do 19 sati).