05
svi
2025
Vijesti

Ovog tjedna u Zagrebu

WHW organizira seriju događanja Sjeti se slobode

Respire (Liverpool, 2023) ©Belinda Kazeem-Kamiński

share

Kustoski kolektiv WHW nastavlja s događanjima u prostoru buduće galerije u Draškovićevoj 31 gdje će u srijedu 7. svibnja u 19h biti izveden performans Exaqua Ayeshe Hameed, u suradnji s Bojanom Gagićem i Adamom Semijalcem. Performans je dio serije događanja Sjeti se slobode u okviru koje će se u četvrtak, 8. svibnja u 19h u klubu MaMa održati i projekcija i razgovor s umjetnicom Belindom Kazeem-Kamiński.

Unearthing (2017) ©Belinda Kazeem-Kamiński

Motivi vode, granica i izmještenosti, koji se opetovano pojavljuju u recentnim radovima Ayeshe Hameed, potiču na razmišljanje o iskustvima i materijalnostima migracija te, u širem smislu, odnosima između ljudskih bića i onoga što ljudi percipiraju kao prirodu. Performans Exaqua, realiziran u suradnji s Bojanom Gagićem i Adamom Semijalcem, poziva publiku da se u srijedu 7. svibnja u 19 sati u Draškovićevoj 31 uključi u ono što Bint Mbareh naziva „agresivnim slušanjem,“ kroz improviziranu izvedbu koja istražuje pojam exaqua, koji je iskovala M. NourbeSe Philip u svojoj pjesmi Zong! kako bi opisala vodeni ekvivalent ekshumacije – čin ponovnog prisvajanja iz zemlje. Ovo prisvajanje koristi poeziju i zvuk kako bi se fragmentiralo svjedočeći uništenju svih razmjera – od genocida do osobne tuga i gubitka.

Ayesha Hameed Performance, Camden Art Centre, 7 December 2024, by Patrick Young © Camden Art Centre_8

Belinda Kazeem-Kamiński u svom radu tematizira poetike afričke dijaspore putem video instalacija, zvuka i performansa. Ovaj program predstavlja njezine najnovije radove, inspirirane pričom o Asue, Gambri i Schiami – trima djevojčicama koje je 1855. godine jedan talijanski redovnik oteo iz Afrike i doveo u uršulinski samostan u Brunecku. Zagrebačko predstavljanje u četvrtak 8. svibnja u 19 sati u klubu MaMa uključit će i neke njezine ranije radove, povlačeći nit vodilju kroz njezinu praksu, s naglaskom na bavljenje razlomljenim temporalnostima, skopskim režimima i proizvodnjom drugosti.

Biografije izvođača_ica:

Ayesha Hameed (London, Helsinki) radi s medijima videa, zvuka, tekstila i performansa, a uz to je i spisateljica, esejistkinja i pjesnikinja. U nekoliko je navrata gostovala na BBC-u. U svom radu istražuje nasljeđe prisilnog rada i ropstva kroz figure Atlantskog i Indijskog oceana.

Bojan Gagić (Zagreb, Beč) radi na različitim kazališnim projektima te sudjeluje u produkciji multimedijskog sadržaja, kao i u dizajnu rasvjete i zvuka. Autor je brojnih izložbi, instalacija i performansa u Hrvatskoj i inozemstvu. U svojoj praksi dosljedno se bavi različitih oblicima zvučne umjetnosti.

Adam Semijalac (Zagreb) je skladatelj, zvučni umjetnik, glazbeni producent i izvođač iz Zagreba. Najpoznatiji je po svom glazbenom projektu Bebè Na Volè. Svestrani je istraživač tradicionalnog delta bluesa, kao i glazbene baštine svojih slavonskih i dalmatinskih korijena.

Belinda Kazeem-Kamiński (Beč) bavi se pronalaženjem tragova prisutnosti crnačke povijesti u europskim arhivima. Njezina umjetnička praksa odvija se kroz fotografiju, video instalacije, performanse i tekst, utjelovljujući kompleksne susrete s poviješću i sjećanjem. Njezin rad ukorijenjen je u crnačkoj feminističkoj teoriji, vođen je istraživanjem i procesualnošću, te propituje uvjete života crnaca u afričkoj dijaspori.

WHW-ov program Sjeti se slobode, koji se odvija kroz različite formate, svoj naslov posuđuje iz govora koji je spisateljica znanstvene fantastike Ursula K. Le Guin održala na dodjeli Nacionalne književne nagrade 2014. godine. Le Guin nas je pozvala da u teškim vremenima koja dolaze (a koja su danas već tu) ne zaboravimo na slobodu koju posjeduju pjesnici i umjetnici – “realisti šire stvarnosti”. Tematski i metodološki, program se bavi pitanjima koja se na prvi pogled čine oprečnima – poezijom i granicama, u odnosu na zatiranje slobode govora unutar liberalnih demokracija.

Performans Ayeshe Hameed realiziran je u suradnji s Novim prostorima kulture.

Posebna zahvala: Novi prostori kulture, Zagreb; Multimedijalni institut, Zagreb

Program podržavaju:
Ured za kulturu i civilno društvo Grada Zagreba
Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske
Zaklada Kultura nova
Hrvatski audiovizualni centar 

Moglo bi Vas zanimati