Zagrebačka filharmonija: Tesla valovi
Zagreb | Koncertna dvorana Vatroslava Lisinskog – Velika dvorana
24. 11. 2023 | 19:30
Ulaznice
Zagrebačka filharmonija
Web stranica
Zagrebačka filharmonija – OFF ciklus: Tesla valovi
Dawid Runtz, dirigent | Hrvatski vokalni ansambl Sv. Blaž | Petra Radin, režija
Program:
Franz Schubert, arr. M. Rabadan: AVE MARIA
Dubravko Palanović: TESLA, za simfonijski orkestar, muški vokalni ansambl i Teslinu zavojnicu, 1. i 2. stavak (PRAIZVEDBA)
Charles Ives: CENTRAL PARK IN THE DARK
Johann Sebastian Bach, arr. L. Stokowski: TOKATA I FUGA u d-molu
Franz Schubert, arr. M. Rabadan: VILINSKI KRALJ
Frano Đurović: TESLINE FREKVENCIJE, za simfonijski orkestar, vokalne soliste, Teslinu zavojnicu i elektroniku (PRAIZVEDBA)
Marin Rabadan: LET BESMRTNE LJUBAVI (PRAIZVEDBA)
Dubravko Palanović: TESLA, za simfonijski orkestar, muški vokalni ansambl i Teslinu zavojnicu , 3. stavak (PRAIZVEDBA)
Po prvi put u povijesti Zagrebačka filharmonija muzicira uz Teslinu zavojnicu
Zavojnicu kreirao za Tehnički muzej: Ivan Kožar
* Ne preporuča se osobama s elektrostimulatorom srca i osobama s epilepsijom.
Kako kroz glazbu obilježiti život i stvaralaštvo jednog genija? Zagrebačka filharmonija odabrala je multivarijantni ulazak u njegovu nutrinu, duhovnost, igru, odlučnost, krhkost i snagu zajedno.
Tri praizvedbe, tri renomirana skladatelja stvaraju u čast Tesli. Ovo je oda znanstveniku kroz jezik glazbe, jezik koji je Nikola Tesla jako dobro poznavao. Ljubav između znanosti i umjetnosti potvrđuje i slogan sezone Zagrebačke filharmonije, a to je – Frekvencija srca. Vrhunsku glazbu izvodi najstariji hrvatski orkestar – Zagrebačka filharmonija, pod vodstvom šefa dirigenta Dawida Runtza.
Čast je stvarati za genija čovječanstva koji nas je sve zadužio svojim pronalascima, ali i vjerom u dobro i velikodušnošću kojom nas je darivao za dobrobit čovjeka. Njegovi izumi na daljinsko upravljanje koje je patentirao baš u studenom, kada i mi obilježavamo veliku obljetnicu njegove smrti, bili su namijenjeni za povezivanje svijeta.
Odlomak iz njegove autobiografije Moji pronalasci urezuje svaku riječ u srcu jer gotovo utopijski iskreno vjeruje da će njegovi izumi doprinijeti tako željenom miru, spajati ljude koji će moći bolje komunicirati i više neće biti gladi, mržnje, bijede… Neće biti rata.
Gdje smo danas i što bi rekao naš znanstvenik? Što svatko od nas može napraviti da njegova vizija zaživi u ovim danima kad ratovi bujaju svijetom? Vjerujem puno. Jer svi imamo ulogu. Mi našu igramo onako kako najbolje znamo – kroz umjetnost.
Vjerujemo da je nama umjetnicima ostavio veliku odgovornost da se neprestano nadahnjujemo i stvaramo i tako susrećemo velikog znanstvenika, genija, u najintimnijem djelu punine – u malenosti. (Petra Radin)