30
ruj
2024
Priče

JazzTime Rijeka

Perspektive u članstvu Europske jazz mreže

jazz time rijeka

Foto: Damjan Grbac

share

U ožujku ove godine Upravni odbor Europske jazz mreže (Europe Jazz Network) objavio je pristupanje festivala JazzTime Rijeka u članstvo ove udruge, koja je dio Creative Europe programa. Riječ je o neprofitnoj europskoj udruzi producenata, festivala, klubova i organizacija koja promiče jazz te kreativnu i improviziranu glazbu nastalu na području Europe.

Foto: Laurens Wille

U udruzi se danas nalaze čak 202 člana iz 37 zemalja. Pored poticanja i promicanja europskog jazza (uključivanja europskih jazzera u festivalske programe), EJN sustavno radi na stvaranju prilika za susrete i komunikaciju umjetnika, organizatora i publike iz različitih zemalja. Inače, rad EJN-a organiziraju upravni odbor (koji svoj posao radi pro bono, a bira ga članstvo), radne grupe članova te plaćeno osoblje.

Foto: Bjorn Comhaire



JazzTime Rijeka jedan je od najstarijih i najuglednijih hrvatskih jazz festivala. Ove je godine predstavio svoje 33. izdanje s lineupom koji je obilježio slavni američki gitarist Bill Frisell, koji je nastupio sa svojim triom. A prijašnjih smo godina kao headlinere imali priliku vidjeti niz zvijezda jazza kao što su Benny Golson, Kenny Burrell, Richard Bona i Kurt Rosenwinkel, od kojih većina nije nastupila ni na jednom drugom hrvatskom festivalu.

Damjan Grbac, direktor festivala JazzTime Rijeka, ističe kako ovo članstvo pruža snažan poticaj za daljnji napredak festivala, umrežavanje i rast. A s obzirom na to da je JazzTime jedini hrvatski predstavnik u udruzi, mogao bi iskoristiti to članstvo da učini nešto i za ostale jazz festivale u Hrvatskoj.

Otvara se i prilika da se poveća vidljivost ovog festivala kako na hrvatskoj, tako i na europskoj jazz sceni, a još jedan adut festivala jest to da nije u periodu kad se odvija više jazz festivala istodobno, kako to često zna biti. Naime, u listopadu i studenom su „nakrcani“ regionalni jazz festivali (Zagreb Jazz Festival, Beograd, Sarajevo, Skopje…), lipanj i srpanj donose ljetni val europskih jazz festivala (Umbria, francuski Vienne, San Sebastian…) pa svibanj predstavlja zgodan timing, prije naleta ljetnih festivala u Europi i kod nas. Također treba istaknuti da se festival odvija na slikovitoj lokaciji Trsatske gradine (iako je ove godine zbog kiše prebačen u zatvoreno), jedne od najljepših pozornica u Hrvatskoj.

Što se tiče programske politike, Grbac ističe da je festivalu glavni cilj dati priliku hrvatskim izvođačima, posebno autorskim projektima, pa svake godine pokušavaju uvrstiti što više domaćih talenata. Naravno, istodobno žele predstaviti i međunarodne glazbenike i imati jednog headlinera, kao što je Bill Frisell bio ove godine. JazzTime nema ambiciju profilirati se u nekoj stilskoj niši, već predstaviti raznoliki spektar stilova te tako pokazati bogatstvo i raznovrsnost suvremene jazz scene, od tradicionalnog jazza do latina, funka, crossovera i raznih suvremenih izričaja, a tako se istodobno educira i razvija publika.

Sami gabariti festivala pomični su i ovise očito o budžetu i mogućnostima financiranja projekta, ali nadajmo se da će ovaj veliki korak i priznanje za riječki festival donijeti i neke konkretnije benefite u vidu dodatne financijske podrške festivalu te da će festival nastaviti rasti.

Foto: Jazz Time Rijeka

U skladu s uvjerenjem Europske jazz mreže da je kreativna glazba neprocjenjiv kanal za proces međukulturnog dijaloga i suradnje, snaga koja doprinosi društvenom rastu, s nestrpljenjem iščekujemo što će nam donijeti idući JazzTime.

Moglo bi Vas zanimati