26
kol
2024
Digital & Biz

uvod u diy svijet

Kućni studio za početnike: sve što vam treba za snimanje glazbe kod kuće

kucni studio - ilustracija

share

Kako opremiti kućni studio i započeti sa snimanjem glazbe kod kuće?

Mnogi hitovi koji su poharali i još uvijek haraju top listama nastali su, većim ili manjim dijelom, upravo u spavaćim i radnim sobama, u podrumima i tavanima. Kako su rasle cijene profesionalnih studija, tako je oprema za snimanje postajala sve dostupnija. Štoviše, tijekom pandemijskog razdoblja, glazbeni su webshopovi doživjeli pravi procvat zbog prodaje kompleta za kućna snimanja, a ta oprema svrgnula je “prave” instrumente, gitare i klavijature, s trona najprodavanijih.

U nedavnom intervjuu za portal, glazbeni producent Hrvoje Domazet istaknuo je kako “razlika između spavaće sobe i profesionalnog studija nikad nije bila manja”. Naravno, postoji razlika zbog koje veliki izvođači nikad neće snimati novi album u spavaćoj sobi svog pjevača ili gitariste, ali to ne znači da tamo ne snimaju prve ideje i demo verzije pjesama. 

Ukoliko ste tek zakoračili u svijet kućnih studija, ovo je vodič kroz najosnovnije alate i opremu s kojom ćete moći udahnuti život svojim glazbenim skicama, ali i dati neke konkretnije aranžmanske obrise pjesmama – bez napuštanja svoje adrese!

Za početak snimanja glazbe kod kuće trebaju vam…

Računalo i zvučna kartica

Stolno računalo ili laptop su “centrala” vašeg kućnog studija. Ovisno o brzini i radnoj memoriji, snimanje glazbe teći će brže ili sporije, a što je veći kapacitet hard diska, moći ćete pohraniti više sampleova instrumenata, pluginova i gotovih beatova. (Eksterna) zvučna kartica dio je vaše centrale, odnosno sučelje koje povezuje mikrofon, instrumente, MIDI klavijature s vašim računalom putem USB veze.
Odabir zvučne kartice ovisi o vašem budžetu, no početnike mogu zadovoljiti uređaji već od oko 150 eura naviše, s dva mikrofonska i linijska ulaza te dva izlaza za zvučnike. S većinom zvučnih kartica dolazi i osnovni softver za snimanje glazbe, odnosno…

DAW

DAW je kratica za digital workstation, odnosno glazbeni softver za produkciju i obradu zvuka. Oni zapravo zamjenjuju skupe tonske pultove, magnetofonske vrpce na kojima se snimala glazba te brojne nezgrapne efekte koji su krasili studije i njihova predvorja širom svijeta. Danas sve to imate na računalu, u određenim slučajevima i potpuno besplatno! Korisnici Windowsa odlučuju se između ProToolsa, Cubasea, Abletona, FL Studija, Reapera ili Adobe Auditiona, dok su korisnicima Appleovog operativnog sustava na raspolaganju besplatni GarageBand ili Logic Pro koji se smatra optimalnim softverom za mainstream glazbenu produkciju.
Naravno, započeti rad s bilo kojim od ovih programa nije lagano, ali zato YouTube vrvi s video vodičima kroz labirint DAW-ova, za početnike i profesionalce!

Mikrofon

Za početak rada u studiju treba vam kondenzatorski mikrofon s kojim ćete zabilježiti vokale ili dionice akustične gitare. Mikrofon najčešće dolazi uz zaštitni “pop filter” (mrežicu koja omekšava šumnike poput “s” ili “p”) te “shock mount” za stabilizaciju mikrofona na stalku. Naravno, trebat će vam i kabel za povezivanje mikrofona sa zvučnom karticom te mikrofonski stalak, a cijene solidnih mikrofona za početnike kreću se od 200 eura naviše.

Zvučnici i slušalice

Studijski zvučnici i slušalice stavke su koje mogu iscrpiti budžet vašeg kućnog studija, no imajte na umu da vam na samim počecima zvučnici možda i nisu toliko potrebni. Uz kvalitetne slušalice (od 150 eura naviše) možete se slušati dok snimate i kasnije tu snimku obrađivati u DAW-u. Sa zvučnicima ćete dobiti bolju zvučnu sliku, no oni vam zbog cijene i prostora koji zauzimaju svakako nisu presudni u početnoj fazi kućnog snimanja.

MIDI klavijatura

Od osnovnih melodijskih linija preko zahtjevnijih aranžmana pa sve do programiranja beatova i dodavanja zvučnih efekata, MIDI klavijatura je nezaobilazni dio svakog studija, pa čak i onog za potpune početnike. Od jednostavnijih modela do onih složenijih, s manje ili više kontrola, od 25 do 88 tipki, klavijaturu spajate USB vezom s računalom kako biste se mogli posvetiti aranžmanima u DAW-u, a cijene započinju već od ispod 100 eura.

Sve navedeno je tek početak priče, namijenjeno glazbenicima koji tek ulaze u svijet kućnog snimanja. Važno je napomenuti da, uz osnovne studijske alate i opremu, postoji još niz dodataka koji se mogu koristiti u kućnom studiju, od akustičkih tretmana sobe, paravana i stalaka za mikrofone do raznih pretpojačala, DAW kontrolera, dinamičkih mikrofona i analognih efekata. No, za prve demo snimke i aranžmanske skice, ovo je sasvim dovoljno. Svakako obratite pažnju i na dostupne komplete s mikrofonima, zvučnim karticama i slušalicama koje mnogi glazbeni dućani i webshopovi prodaju ciljano za početnike.

Nakon što svladate snimanje glazbe kod kuće, pročitajte kako samostalno objaviti svoju glazbu na streaming servisima

Moglo bi Vas zanimati