21
svi
2025
Digital & Biz

suradnja hds zampa i artisjusa

Tri pjesme u tri dana: Filip Rudan na Songwriting kampu u Budimpešti

Filip Rudan

share

Networking je možda najvažnija stvar u glazbi, jer upoznaješ nove ljude i nove umove i stilove, ali u Hrvatskoj to funkcionira malo drugačije

Iza glazbenog izričaja Filipa Rudana stoji više od talenta: godine rada koje su ga formirale u Porinom nagrađenog kantautora, gitarista i izvođača s rastućim koncertnim iskustvom. Temelj za dugu i kvalitetnu karijeru je i činjenica da ne propušta prilike za učenje, razmjenu iskustava i povezivanje s drugima – stalno učenje, dijeljenje i suradnja dio su glazbeno-mentalne higijene svakog ozbiljnog autora.

Kako izgleda kada mladi autori iz različitih zemalja u samo tri dana napišu tri potpuno nove pjesme – zajedno, u timovima u kojima se prije nikad nisu sreli? Jedan od najzanimljivijih mladih glasova domaće scene, vratio se iz Budimpešte s upravo takvim iskustvom. Kreativna buka, opuštena atmosfera, studio i mađarska vina – tako bi se ukratko mogao opisati ugođaj međunarodnog autorskog kampa Artisjus Songwriting Camp, održanog nedavno u Mađarskoj. Riječ je o projektu koji okuplja autore, producente i izvođače iz Europe i SAD-a, s ciljem da u potpuno opuštenom, ali strukturiranom okruženju u samo tri dana naprave nove pjesme. Na poziv mađarskog društva Artisjus, a uz podršku HDS ZAMP-a koji već dugi niz godina njeguje izvrsnu suradnju s mađarskim kolegama, Hrvatsku je ove godine predstavljao upravo Rudan.

Dobio sam poziv iz HDS ZAMP-a i na samom početku, prije dolaska u Mađarsku, bio sam malo skeptičan jer se nikada nisam našao u situaciji gdje u tri dana moram napisati tri pjesme. No, atmosfera je bila sjajna, organizatori su se potrudili da se svi osjećamo dobrodošlo. Taj prvi kontakt stvarno je olakšao ono što je slijedilo – rad, pisanje, snimanje, upoznavanje. Pomoglo je i kušanje mađarskih vina.’’

Songwriting kamp nije mjesto za pasivne promatrače – čim kročiš unutra, ulaziš u proces

Suradnja u timu za mnoge je glazbenike izazov – posebno one koji su navikli stvarati samostalno. „Do sada gotovo nikad nisam pisao pjesmu u timu“, priznaje Filip. „Prvi dan bio je, naravno, malo ukočen. Nitko nikog ne poznaje, svi osluškuju tko je kakav. No, već nakon sat vremena, mi smo funkcionirali kao da se znamo godinama. Ta kreativna energija – to je ono što nas je povezalo.“

Jedan od najuzbudljivijih trenutaka svakog dana bio je – izbor timova. Nikada se unaprijed ne zna tko će s kim raditi. Kroz tri dana, Filip je radio u tri različita tima – svaki s novim ljudima, svakim danom iznova. „Svaki dan smo imali drugi tim. Dakle, radio sam unutar 3 različita tima. Ne mogu reći da sam sa svakim timom imao jednaku dinamiku, jer smo svi drugačiji, ali sva tri dana su bila ispunjena jakom kreativnom energijom!’’. 

U središtu svakog dana stajala je jedna misija: napisati pjesmu. Timovi su okupljali pjevače, songwritere i producente, u formatu koji podsjeća na ono što se često prakticira na Zapadu. Filip se ističe kao autor i pjevač koji aktivno sudjeluje u svakom sloju pjesme – od melodije do aranžmana. U tom modelu “pjevač + songwriter + producent” , melodija je vezivno tkivo koje sve ovo povezuje u cijelinu.

„Shvatio sam da smo mi pjevači podosta drugačiji jedni od drugih. Ja sam primjerice aktivno uključen u cijeli proces; dakle glazba, tekst, aranžman – stoga je po mom nekom iskustvu ključna melodija na koju se nadovezuje tekst’’. 

Filip je ostao u kontaktu s pojedinim sudionicima kampa s kojima će nastaviti i glazbenu suradnju. Otkrio nam je i što će biti s pjesmama koje su napisali u ta tri dana: ‘’Na kraju neke pjesme nisu u mom stilu/žanru, ali tko zna! Ovo iskustvo me naučilo da je stvarno sve moguće kada imaš prave ljude oko sebe koji imaju istu energiju i namjeru. Shvatio sam koliko sam zahvalan što radim s producentom Nikom, s kojim dijelim posebnu artističku sinergiju.“

Umrežavanje – nova perspektiva za hrvatsku glazbenu scenu?

Dok se na ovakvim međunarodnim kampovima autorski stvara u većim i raznolikim timovima, u Hrvatskoj većina autora radi samostalno ili u tandemima. Filip nam je otkrio hoće li ovaj model rada iskušati po povratuku u Hrvatsku:

Networking je možda najvažnija stvar u glazbi, jer upoznaješ nove ljude i nove umove i stilove, ali u Hrvatskoj to funkcionira malo drugačije, jer svi žele različite stvari. Zaključio sam da je kod nas možda najbolje naći uži krug ljudi koji ima istu vibru, volju/želju i tako funkcionirati”.

Iza njega su tri dana rada, tri nove pjesme, tri tima i jedno veliko iskustvo. A pred njim – nova glazbena poglavlja, obogaćena novim idejama i međunarodnim prijateljstvima.

Moglo bi Vas zanimati