70 godina glazbene škole Slavonski Brod
Glazbeno druženje kao zahvala za 70 godina
Jedan solidan životni vijek prošao je otkako je u gradu na Savi prisutno institucionalno organizirano i uređeno glazbeno obrazovanje. Glazbena škola Slavonski Brod ove godine obilježava punih sedam desetljeća kontinuiranog postojanja i djelovanja. Među raznovrsnim programima i projektima koje su realizirali počevši od siječnja ove godine, kao i onima koji će slijediti u narednim mjesecima, posebno se istaknuo rođendanski program upriličen pri samom završetku kolovoza.
Prigodnim koncertom nastavnika Škole i druženjem s publikom te prijateljima u Likovnom salonu Vladimir Becić u sklopu Kuće Brlić na središnjem slavonskobrodskom trgu, znanom kao Korzo, u petak, 30. kolovoza, svečano je proslavljen 70. rođendan Glazbene škole Slavonski Brod. Datum je simboličan jer upravo je 30. kolovoza 1954. godine rješenjem dobivenim od Savjeta za prosvjetu i kulturu Narodnog odbora gradske općine Slavonski Brod službeno otvorena Niža muzička škola Slavonski Brod.
Umjesto kakve pompozne proslave u kojoj bi se izgubio suštinski značaj tog datuma, bilo je to pravo glazbeno druženje, susretište kolega, prijatelja i suradnika, sjecište svih generacija, trenutak u kojem su se bogata povijest i perspektivna budućnost susrele na istom mjestu. A sve u svrhu zahvale svim nastavnicima i djelatnicima koji su prethodnih sedam desetljeća gradili i nastavljaju graditi Glazbenu školu Slavonski Brod.
Druženje u Salonu Becić upotpunile su prigodne glazbene izvedbe nastavnika Glazbene škole, i to onih mlađih generacija. Program su otvorile sopranistica Gabrijela Škrabal i klaviristica Karla Biondić izvedbom Händelove operne arije Lascia ch’io pianga, koje su tijekom večeri izvele i Schubertovu popijevku An die Musik. Violinist Krešimir Ivančić i klavirist Hrvoje Aušić odsvirali su Canzonettu Dore Pejačević, podsjetivši na prošlogodišnju skladateljičinu obljetnicu koju je, usput rečeno, velikim projektom obilježila i slavonskobrodska glazbena škola u suradnji s glazbenim školama iz Zadra i Našica.
I sam klavir na kojem se sviralo nosi posebno značenje. Riječ je o povijesnom klaviru Rudolfa Stelzhammera čiji je vlasnik bio brodski gradonačelnik Henrik Duffek za vrijeme čijeg je mandata (1932. – 1935.) grad promijenio ime iz Broda na Savi u Slavonski Brod. Škola je instrument dobila na dar od Duffekova nasljednika i dala restaurirati u Atelieru Zlatka Pavlinića, tako da od otvorenja Kuće Brlić u srpnju 2022. godine ovaj instrument doprinosi njezinoj povijesnoj priči.
Rođendanska proslava uz glazbu suvremenog hrvatskog autora? Zašto ne? Pogotovo kada je taj suvremeni autor nekadašnji učenik ove škole, skladatelj i akademik Krešimir Seletković, koji je svojim prisustvom uveličao ovu glazbenu večer.
Dvije Seletkovićeve skladbe upotpunile su koncertni program. Portrete za alt saksofon izveo je Nikola Smetko, a flautistica Erin Keleuva i gitaristica Paulina Kovačević za sam završetak glazbenog programa izvele su skladbu Non-sense. Na Portrete je posebno dobro reagirala mlađa, učenička publika, a zanimljivo je istaknuti kako su se nakon koncerta, u razgovorima s publikom koja predstavlja onaj važan dio „ljubitelja glazbene umjetnosti“, mogle čuti riječi oduševljenja o flautističko-gitarističkoj Non-sense.
Godina 2024. još uvijek traje, a Glazbena škola Slavonski Brod nije završila s programima kojima će dati pečat svojoj velikoj obljetnici. O njezinoj prošlosti, sadašnjosti i budućnosti još ćete imati priliku čitati na stranicama ovog portala.