Memorijal Franjo Krežma u Osijeku uz 160. obljetnicu Krežmina rođenja

Svega nekoliko dana nakon što je drugi put ugostio Glazbenu tribinu Hrvatskog društva skladatelja, Osijek je u Arheološkom muzeju, na 27. izdanju Memorijala Franjo Krežma, međunarodnom susretu mladih gudača, okupio niz mladih violinista i brojne poklonike violinističke umjetnosti.

Foto: Glazbena mladež Osijek
Memorijal Franjo Krežma
U izvrsnoj organizaciji Glazbene mladeži u Osijeku, pod pokroviteljstvom Osječko-baranjske županije, Grada Osijeka i Ministarstva kulture Republike Hrvatske, od 11. do 13. studenog 2022., tijekom triju koncertnih večeri svoje su umijeće, prema uhodanoj i provjereno uspješnoj programskoj koncepciji, predstavili učenici glazbenih škola, studenti glazbenih akademija i mlada umjetnica Noami Konforta.
Bila je to i prigoda za obilježavanje 160. obljetnice rođenja violinskog virtuoza i skladatelja Franje Krežme (1862.-1881.), koji je unatoč kratkom životu proslavio domovinu i ostavio dubok trag na području hrvatske glazbene kulture, a čije dragocjeno stvaralaštvo, zahvaljujući zalaganju pojedinaca i organizacija, iz godine u godinu dobiva sve veći značaj. Njegov lik i djelo sve više prepoznaju i mladi glazbenici, kao i njihovi profesori, o čemu svjedoči i ovogodišnje višestruko uvrštavanje Krežminih skladbi na program Memorijala.
Prva koncertna večer bila je u znaku najmlađih violinista – učenika glazbenih škola iz Šibenika, Samobora, Osijeka i Zagreba. Andrija Cukrov, Filip Kukulj i Jana Micevski, učenici osnovnih glazbenih škola iz Šibenika, Samobora i Osijeka, predstavili su se usredotočenim i vedrom energijom protkanim izvedbama skladbi Rudolfa Matza, Fritza Kreislera i Georgea Perlmana, a ozbiljnost pristupa glazbenom sadržaju prikazali su i mladi srednjoškolci iz Glazbene škole Pavla Markovca i Glazbenog učilišta Elly Bašić u Zagrebu, Grigor Vidošević i Lina Ahn, izvevši stavak Allegro non troppo iz 3. koncerta za violinu i orkestar u h-molu, op. 61 Camillea Saint-Saënsa, odnosno Valse-Scherzo, op. 34 Čajkovskog i Krežminu Noć na Savi.

Foto: Glazbena mladež Osijek
Zrelost i virtuozno muziciranje obilježili su izvedbu Lucije Kaplowitz, maturantice Glazbenog učilišta Elly Bašić koja se osječkoj publici predstavila izvedbom Scherza iz F-A-E sonate Johannesa Brahmsa, dok se nekadašnji učenik Glazbene škole Franje Kuhača u Osijeku, a sadašnji maturant Glazbene škole Pavla Markovca u Zagrebu, Alex Čapo, istaknuo profinjenim izvedbama dvaju stavaka iz Bachove 2. partite u d-molu te Krežmina omiljenog Scherzina.

Foto: Glazbena mladež Osijek
Pohvale svakako valja uputiti i njihovim profesorima Mariji Čače, Zdenki Japec, Marcu Grazianiju, Ivi Šalić, Nenadu Merleu, Mariji Ćepulić, Ivi Tovunac, Tomislavu Hühnu i Ines Ani Tomić, kao i umjetničkim suradnicima Domagoju Gušćiću, Svenu Brajkoviću, Vedranu Oršoliću, Petri Gilming i Kosjenki Turkulin, koji su mladim gudačima tijekom večeri davali nesebičnu podršku.
Završetak večeri protekao je u znaku solističke izvedbe nekadašnje učenice Glazbene škole Pavla Markovca u Zagrebu, a sada studentice 1. godine u klasi red. prof. art. Anđelka Krpana na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, Tao-Yuan Hsiao te Gustava Kujundžića, donedavnoga osječkog učenika profesorice Josipe Erhardt, koji na zagrebačkoj Muzičkoj akademiji studira u klasi red. prof. art. Davora Philipsa. Tao-Yuan Hsiao uvjerljivo je izvela skladbe za violinu solo Bacha, Paganinija i Dešpalja, dok je Gustav Kujundžić, uz završni 14. capriccio Niccolóa Paganinija, s pijanisticom Petrom Gilming izveo dojmljivu Sonatu za violinu i klavir, op. 11 Jurja Stahuljaka.

Foto: Glazbena mladež Osijek
Memorijal Franjo Krežma u subotu je okupio studente glazbenih akademija iz Ljubljane, Novog Sada, Budimpešte i Zagreba, koji su svojim vrsnim izvedbama i umjetničkim osobnostima u potpunosti opravdali očekivanja. Koncert je otvorila Vesna Gostič, studentica 3. godine Glazbene akademije Sveučilišta u Ljubljani iz klase red. prof. art. Vasilija Meljnikova, izvedbama 2. sonate za violinu i klavir u A-duru, op. 100 Johannesa Brahmsa te Recitativa i Scherza, op. 6 Fritza Kreislera.

Foto: Glazbena mladež Osijek
Usredotočen i ozbiljan nastup gošće iz Slovenije, koji je ostvarila u suradnji s pijanisticom Renatom Hil, slijedila je izvedba Poeme, op. 25 Ernesta Chaussona, koju je raspjevanim tonom, u suradnji s Natašom Srdić Jan, iznijela Lena Lončar, studentica pete godine Akademije umjetnosti u Novom Sadu, iz klase izv. prof. art. Miroslava Pavlovića.

Foto: Glazbena mladež Osijek
Drugi dio večeri otvorila je Éva Kóbor, studentica treće godine violine iz klase prof. emeritus Eszter Perenyi na Glazbenoj akademiji Franz Liszt u Budimpešti, istaknuvši se promišljenim izvedbama skladbi za violinu solo – Sonate Miklósa Csemiczkog i 3. sonate za violinu solo u d-molu, op. 27, Balade Eugenea Ysaÿea.

Foto: Glazbena mladež Osijek
Kraj dojmljive koncertne večeri svojim je osobitim glazbeničkim entuzijazmom i virtuoznom izvedbom ispunila Ana Labazan Brajša, studentica treće godine violine iz klase red. prof. art. Leonida Sorokowa, uz pratnju Renate Hil. Sentimentalni prizvuk Meditacije, op. 42, br. 1 Petra Iljiča Čajkovskog, slijedila je upečatljiva Carmen fantazija koju je na teme iz Bizetove uspješnice satkao Franz Waxman.

Foto: Glazbena mladež Osijek
Posljednja večer Memorijala tradicionalno je rezervirana za nastup odabranih mladih umjetnika koji su se istaknuli svojim recentnim postignućima, a ovoga puta ta je čast pripala violinistici Noami Konforta, koja je nastupila uz svesrdnu podršku i pouzdanu umjetničku suradnju Petre Gilming. U dobi od samo petnaest godina Noami Konforta upisala je Muzičku akademiju u Zagrebu, u klasi Leonida Sorokowa, nakon diplome nastavila se usavršavati kod Gorana Končara na istoj ustanovi, a iza sebe ima brojne nastupe, uspjehe i osvojene nagrade.

Foto: Glazbena mladež Osijek
Prvi dio svoga osječkog koncerta mlada je violinistica ispunila hrvatskim glazbenim stvaralaštvom. Otvorivši večer uvjerljivom izvedbom Canzonette Ive Josipovića, Noami Konforta i Petra Gilming ostvarile su skladnu suradnju u izvedbi romantičarskog, mladenačkog ostvarenja Dore Pejačević, 1. sonate za violinu i klavir u D-duru, op. 26, u kojoj u prvi plan izviru ekspresivne mogućnosti violine. Prvi dio večeri prigodno je zaključio Krežmin profinjeni Scherzino.

Foto: Glazbena mladež Osijek
Umjetničku zrelost, predano muziciranje, punoću tona i visoku razinu tehničke spreme Noami Konforta prikazala je u izvedbi monumentalne skladbe violinističkoga repertoara, Sonate za violinu i klavir u A-duru Césara Francka, uz svesrdnu podršku Petre Gilming, dostojanstveno privevši kraju još jedno iznimno uspješno izdanje Memorijala Franjo Krežma, koji već više od pola stoljeća nesebično promiče mlade glazbenike.