28
velj
2024
Priče

Napokon u Zagrebu

Hali gali - zajedno smo jači

Hali Gali

Hali Gali

share

Hali Gali napokon je dobio svoje zagrebačko izdanje

Nakon što je početkom prošlog  tjedna objavljena Hali Gali #2, kompilacija koja objedinjuje deset dosad neobjavljenih pjesama deset različitih bendova, bendovi i artisti iz kolektiva krenuli su u koncertnu promociju koja je započela u petak, 23. veljače u Ljubljani, a dan kasnije premijerno je održana i u Zagrebu.

Hali Gali prvo se predstavio na MENT-u, najvećem showcase festivalu ovih prostora u sklopu čijeg se jubilarnog 10. izdanja treći dan festivala ovaj srpski glazbeni kolektiv predstavio na panelu Hali Gali DIY Tutorial, a u večernjim je satima okupirao stage i prostor Gale Hale, nakon čega se zaputio u Zagreb.

U Ljubljani smo imali priliku čuti bendove i artiste Ubili su Batlera, Cactus Fields, KOIKOI, Vizelj, Nadyu, Andriu i Stevieja Whispera, a eksplozivna se promocija nastavila i u zagrebačkom AKC Attacku s nešto drugačijim line-upom gdje su srpski kolektivi Hali Gali i Kišobran u organizaciji Velvet Festivala udružili snage sa zagrebačkim kolektivima JeboTon i Superval. Prošlo je nešto više od četiri godine od objave prve Hali Gali kompilacije, a koju mnogi, uključujući autoricu ovih redaka, drže jednim od prijelomnih događaja na regionalnoj glazbenoj sceni.

Cactus Fields

Cactus Fields/Maša Gojić

Činjenica jest da naša scena još uvijek ”boluje” od žala za ”boljim vremenima” i da ima tendenciju veličati sve ono što je nekad bilo (a sada je prošlo), pri čemu se uglavnom osvrće na vrijeme novog vala i zlatno doba ex-yu glazbe čija popularnost i više od 40 godina kasnije ne jenjava.

Najveće koncertne prostore i dalje najlakše pune oni koji su djelovali tada, a sada se kao ”ništa ne događa i sve je jadno i tužno”. Ali to naravno nije istina. I baš zato, potrebno je uvesti analogiju – kultni Paket aranžman objavljen je 1981. godine, a do danas se drži prijelomnicom glazbene scene, a sada bi taj revolucionarni status trebala nositi i Hali Gali kompilacija.

Kao što je rečeno i na panelu na MENT-u, iako u Srbiji bez problema pune velike prostore i imaju svoje obožavatelje, još se uvijek smatraju dijelom underground scene, budući da mainstream mediji uglavnom nisu zainteresirani za ono čime se bave mladi, pa stih „ovde nema nikog, nikog osim nas“  benda Ubili su Batlera iz pjesme ”Utorkom, ponekad” koja otvara kompilaciju postao je i svojevrsnim sloganom kompilacije jer zapravo savršeno opisuje stanje i senzibilitet, kako ovog DIY kolektiva, tako i čitave scene istovremeno podsjećajući na činjenicu da smo mi sami ti koji kroje buduće (i trenutno) stanje.

Možda sam naivno optimistična, ali rekla bih da je stigao trenutak za promjene, a u subotu je napokon dokazano da je zagrebačka scena žeđala za ovakvim događajem. U rasprodanom AKC Attacku okupila su se mnoga znatiželjna uha, ali i veliki fanovi Hali Gali bendova koji su napokon doživjeli njihov prelazak granice i dočekali ih s ljubavlju i oduševljenjem. Večer su ipak otvorili zagrebački bendovi – Željezne Pilule, ujedno i najmlađi bend proizašao iz Supervala, dok su na glavnom stageu led probili novi disko heroji iz JeboTon kolektiva – bend Ki Klop.

Željezne Pilule u ranom su terminu napunile MIKRO prostor drugog stagea i svojim buntovnim i glasnim punkom dale energetski boost koji je svima bio potreban, pogotovo nama ”maratoncima” koji smo svoj koncertni tjedan započeli već u srijedu na MENT-u, a odmah po povratku iz Slovenije došli svjedočiti i ovom važnom zagrebačkom događaju. Željezne su Pilule  podsjetile da je potrebno ostaviti sve inhibicije izvan prostora Attacka i prepustiti se glazbi.

Djevojke su svoj teen angst prelile u glasni old school punk kakvog, pogotovo u ženskom sastavu, u svježijim izdanjima zaista nedostaje. Stage u prostoru Attacka već je oko 21 sat privukao popriličnu masu ljudi, pa je prostor, unatoč nesretnom vremenskom slotu, već na Ki Klopu bio pun. To potvrđuje i činjenicu da su oni novi talk of the town, pogotovo nakon bombastičnog i trijumfalnog nastupa na JeboTon fešti kojim su već tada oduševili sve prisutne. Prije samo dva tjedna su dakle po prvi put nastupali kao tročlani bend, a otkad se Jakovu Ramničeru i Luki Žigoliću priključila Laura Tandarić na bubnjevima i vokalu, čitava je live priča dobila potpuni smisao.

Ki Klop u svoju glazbenu estetiku uklapa disko i elektro elemente i žanrove prelivene mantričnim i hipnotizirajućim gitarama, uz neodoljive beatove i melodije. Iako u ovom slučaju zbog povezanosti s bendom ne mogu biti nepristrana, mislim da je publika rekla svoje. Čak i uz male tehničke probleme na koje su simpatično reagirali, njihov je scenski nastup bio iznimno uvjerljiv.

Osim pjesama s EP-ja U dućanu ćilima kojim su prezentirali mekši soft rock zvuk s prizvucima modernog popa i poezije s poprilično opipljivim pjesničkim slikama, mogli smo čuti i hitoidni singl ”Duh u ormaru”, najnoviju pjesmu ”Amsterdam”, kao i još neobjavljene pjesme. Trenutno je u pripremi njihov debitantski dugosvirajući album Otopljeni disko, što iznimno veseli, a njime će predstaviti drugačiji zvuk i estetiku od onih na prethodnom izdanju.

Ki Klop

Ki Klop

Dok svira Ki Klop, topi se disko oko nas, a u čitav su performans uz šljokičastu kostimografiju savršeno uklopljeni i dance breakovi koje publika odlično prihvaća i pristaje na ples. Ki Klop su primjer našeg benda koji odlično raste, ima jasnu viziju koju zna kako ostvariti, što je empirijski pokazano i na primjeru Laure kao nove članice koja savršeno nadopunjuje kreativni dvojac: energetski, sinergijski, instrumentalno i vokalno. Jako vjerujem u ovaj bend.

Na MIKRO stageu uslijedio je punk bend kreativnog imena Ubili su Batlera, novi članovi na Hali Gali kompilaciji čija je pjesma otvara. Prostor MIKRO stagea bio je toliko krcat da se u njega nije moglo ući, ali njihovom sam nastupu srećom svjedočila večer prije u Ljubljani.

Iznenađujući je to izbor za otvaranje kompilacije, a bend reprezentira žešći zvuk i senzibilitet od onoga što smo mogli čuti na prvoj kompilaciji. Vrišteći vokali i trganje glasnica, ludi noise, glasni bubnjevi i distorzirane gitare uz smislen ritam i iznenađujuću melodičnost u Ljubljanu i Zagreb donijeli su komadić beogradskog undergrounda.

Ubili su batlera

Ubili su batlera/Maša Gojić

Definitivno nisu za mekane duše osjetljivih ušiju, ali njihov beskompromisni punk pristup i inteligentni stihovi ”rade” publiku. Gazorpazorp je jedan od bendova čije su pjesme uključene u obje kompilacije, pa je njihovo djelo većini Hali Gali ljubitelja bilo poznato. Na prvoj su se kompilaciji predstavili pjesmom ”Moja devojka”, a ovaj put s pjesmom ”Proleće”, nešto mekšom i toplijom numerom.

U svom autentičnom izrazu kombiniraju nježne dreamy vokale i meke rokenrol gitare, kreativne riffove s debljim basom i čvrstim ritmom. Svoj su sanjivi rokenrol s povremenim izletima u divlje zagrebačkoj publici predstavili već na svom nastupu u KSET-u u svibnju 2022. godine gdje su nastupili uz podršku benda св. Псета (sv. Pseta), pa ih je bilo uistinu lijepo ponovno vidjeti i čuti. S obzirom na to da su najavili objavu novog LP-ja u ovoj godini za Moonlee Records, nadamo se da će ih put i promocija ponovno dovesti i u Zagreb.

Koncerte na MIKRO pozornici zatvorili su Cactus Fields, iako već neko vrijeme na sceni, još su jedne novajlije u ekipi koje su se na Hali Gali #2 predstavile pjesmom ”Izgubljenima”. Kvalitetan rokenrol s klasičnom postavom koja uključuje dvije gitare, bas i bubanj ispunjen je tvrdim, ali i ”popastijim” elementima s ugodnim i pjevnim vokalom, pa u kompilaciji zauzimaju onaj rockstar moment koji je spretno ukomponiran i u performanse.

Njihove su stvari i izričaj možda najbliže zvuku mitskog novog vala, ali s posebnom svježinom i modernošću 21. stoljeća koje bi se u budućnosti mogle još ljepše razvijati. proto tip je još jedan bend koji smo imali priliku slušati u Zagrebu kroz posljednje dvije godine, pa su , osim nastupa u KSET-u pretprošle godine, nastupili i kao support velikom koncertu benda KOIKOI prošlog studenog u Močvari. Ovaj je bend uglazbljena poezija, a u HG glazbeni vrtuljak pjesmom ”želje” unose dozu prekrasne melankolije.

KOIKOI

KOIKOI/Maša Gojić

Dok Nikolin omamljujući i umirujući glas pjeva depresivne stihove s kojima se nije teško poistovjetiti, zvuk trombona u zvuk unosi dozu tuge, nemira, hladnoće i mraka pa je rezultat zaista čarobna kombinacija nabijena emocijama koja prožima slušateljevo čitavo biće osvještavajući njegovu krhkost. Njihov album s ivice sanjanja  objavljen prije godinu dana pravo je malo pjesničko remek-djelo koje bi funkcioniralo i kao zbirka poezije, ali za potpuni se doživljaj ipak potrebno samo prepustiti glazbi. Kulminacija svih nakupljenih osjećaja eruptira na premoćnoj ”kako ovde” koja je AKC Attack bacila u katarzični delirij.

Za kapljicu sirovog beogradskog rokenrola na kompilaciji zaslužna je pjesma ”Dok požar okružuje grad” nabrijanog benda Šajzerbiterlemon. Frontmen Jovan Sibinović svojom energijom na trenutke podsjeća na Borisa Vlastelicu iz Repetitora kojima su i često nastupali kao support.  U njihovoj je interakciji s publikom prisutan mladenački duh slobode, a šutke su u publici bile nekontrolirane i neprestane kroz čitav nastup.

Šajzeri su svojom divljom izvedbom pošteno oznojili Zagrepčanke i Zagrepčane koji su potvrdili da njihovo vrijeme tek dolazi te da za njih na našoj sceni itekako ima mjesta, a rokenrol kultura i dalje živi. Nakon changeovera, na scenu je stupio Vizelj, bend čiji su članovi bili pokretačkom snagom kolektiva i platforme Hali Gali.

Iskreno, još sam od objave prve kompilacije postala velikim fanom Vizelja. Njihova jedinstvena estetika i kameleonska sposobnost da mijenjaju žanr, stil i zvuk, a da to i dalje zvuči odlično, prepoznatljivo i seksi očarali su me od prvog trenutka. Od hard core rokenrola u pjesmama kao što su ”Kralj hors”, ”Kafa i cigare”, ”Nosorog” ili ”Pustinja” na kojoj im se u Ljubljani pridružio i Luka Racić iz zvjezdanog benda Buč Kesidi, preko modernog elektronskog zvuka kakav smo mogli čuti na albumu ”NE VIDIM TE OD DIMA” do novog reggae prizvuka i melosa koji su predstavili u ”Crnoj Magiji” – oni mogu sve (pa čak i učiniti da Stojina ”Umri” zvuči kao opskurni banger).

Mijenjaju se, sazrijevaju, eksperimentiraju, od ”Glave u betonu” do ”Crne Magije”. S premoćnom i vještom Jelisavetom na bubnjevima, Pavlovom svestranošću, Veljkovom i Aleksinom kemijom i genijalnošću, ovaj je bend nezaustavljiv. Energija koju ulažu u svoj nastup i performans nikad ne razočaraju, a napredak i iskustvo vidljivi su već u usporedbi s prošlim nastupom u KSET-u. Iako je koncert u Ljubljani noć prije bio još snažniji i nabrijaniji (možda zbog čitave atmosfere i prostora, ali i malih razlika u setlistama), skakanja u publiku, znoja i vrištanja nije nedostajalo ni u Zagrebu.

Vizelj

Vizelj/Maša Gojić

Jednostavno su pobijedili, prešli su igricu. Jedino pitanje koje se tijekom njihovog koncerta može pojaviti u glavi je „Brate, šta se dešava?“, odgovor je, naravno – Crna Magija. Kao i u Ljubljani, live dio zagrebačkog Hali Gali spektakla zatvorila je Nadya, jedinstvena i specifična reperska scenska figura. Nadyin stil podsjeća na onaj Mimi Mercedez, ali s inteligentnijim stihovima i pristupom.

Ironična i humoristična, ali iskrena, poslužila je kao comic relief na kraju ovog fantastičnog glazbenog rolerkostera. S energijom ”glavne ribe” stigla je na stage i pokazala što je to ”hali gali rap”. Iako je u tom trenutku velik dio publike napustio prostor Attacka, što zbog činjenice da je temperatura unutra zbog prijašnjih nastupa naglo porasla, što zbog toga što većina prisutnih ni u kojem obliku ne konzumira takav žanr, no oni koji su njezinom nastupu svjedočili, bili su fascinirani. Žurku su u prostoru Attacka do ranojutarnjih sati nastavili DJ-evi iz kolektiva, Stevie Whisper i Andria.

I napokon se dogodilo

Hali Gali bio je u Zagrebu, a sudeći prema reakcijama publike i bendova, kao i redovima ispred Gale Hale noć prije, ovo sigurno nije i posljednji put. Iako nam je trebalo četiri godine da u svoj grad dovedemo prevažan fenomen iz susjedne zemlje, ponosna sam i zahvalna što se to napokon dogodilo. S obzirom na to da ovaj put nisu nastupali svi bendovi s kompilacije #2, ne gine nam i part 2 ove prelijepe koncertne sage.

Osim ovih šest bendova koji su nastupali u Attacku, na drugoj su se kompilaciji ponovno predstavili i Sitzpinker, bend koji je u subotu prouzrokovao mnoge uzdahe nedostajanja. Njihova je pjesma ”Tren sigurnosti” manifest novog poglavlja benda. Čvršći i sigurniji u sebe no prije, čini se da ovom pjesmom otvaraju i novo poglavlje. Dunjin prepoznatljivi ravnodušni glas unosi sanjivu atmosferu s optimističnim stihovima u kombinaciji s plesnim gitarističkim zvukom i elementima shoegazea. Nakon meke odiseje, slijede св. Псета i nastavljaju kaotični rolerkoster kompilacije. Vrištanje, lom i odlučnost njihove su najbolje odlike. ”Ћути, ћутаћу и ја” poručili su kratko i jasno, vrišteći. Oni su ispušni ventil.

Predivni su! Novo su iznenađenje na drugom HG izdanju i najmlađi bend Daze. Iako se i u našim Superval bendovima iznimno osjeća utjecaj novog vala, Daze to radi malo uvjerljivije. Ugodan vokal koji se skladno nadopunjuje sa ženskim back vokalom i čvrste gitare nagovještavaju da bi to mogla biti zaista lijepa bendovska priča. Hali Gali #2 kompilaciju zatvaraju miljenici (hrvatske) publike – KOIKOI. Postali su zaista rado viđeni gosti koji će uskoro puniti i prostore poput Tvornice kulture.

Hali Gali

Hali Gali

Na prvoj su se kompilaciji predstavili bombastičnom ”Bog te ubio!”, pjesmom čiji su stihovi zapravo kletva, a sada nude pjesmu potpuno drugačijeg senzibiliteta. S obzirom na to da su je izvodili na koncertima već neko vrijeme, ”Putem mimoza” bila je poznata većini publike i prije objave kompilacije.

Iako ovaj put nisu nastupili u Zagrebu, ljubljanski je koncert bio jedan od najposebnijih dosad. KOIKOI su odsvirali poseban set i potvrdili svoju snagu, a čitav je nastup bio iznimno nabijen emocijama zbog vijesti o Ikinom odlasku iz benda. Suze su potekle već na ”Krinolini” koja je bila druga na setlisti.

Ne znam kako će bend izgledati i zvučati bez ove čarobnice, ali čini se da ćemo saznati na beogradskom Hali Galiju koji će se u ožujku održati u klubu Drugstore u sklopu ovogodišnjeg Kontakta. Pjesme na Hali Gali #2 snimane su tijekom jeseni 2023. godine u Down There studiju. Snimao ih je Uroš Milkić, miks su odradili Andrej Mladenović, Uroš Milkić, Goran Crevar i Veljko Milinković, a master je napravio dr. Mix.

Tijekom snimanja kompilacije i koncertnih promocija snimao se i dokumentarac o Hali Galiju, a mi smo dobili ekskluzivnu priliku da vam prikažemo snimke iz studija kao trailer budućeg dokumentarca. Snimateljice su Lena Trifunović, Tamara Milošević i Marija Gojačanin. Naćulite uši i otvorite oči – u blizini se događaju magične stvari!

Format: streaming

Izdavač: Pop Depresija/Kišobran

Artwork: Petar Micić

Moglo bi Vas zanimati