Veliki u Litvi: od Bijelog dugmeta do Jamale

Kaunas u Litvi ovogodišnja je Europska prijestolnica kulture. Bogat i raznovrstan program uključuje i mnoga glazbena događanja, od izložbe o proboju zapadne glazbe u uvjetima sovjetske stege u sedamdesetima, pa do raznih festivala kojima dominira jazz i elektronika

Spektakl Confluence / Foto: Bojan Mušćet
Nakon Rijeke i njezinoga nesretnog stolovanja europskom kulturom 2020., uglavnom zbog pandemije koronavirusa, ali i zbog organizacijskoga nesnalaženja, europske prijestolnice kulture su nakon ‘prazne’ 2021. godine postali Novi Sad, Esch-sur-Alzette u Luksemburgu i Kaunas u Litvi.
Posjetio sam Kaunas za vrijeme održavanja drugog dijela spektakularne trilogije Mit o Kaunasu koji se manifestira kroz tri spektakularna eventa u siječnju, svibnju i studenom. Središnji dio održan je na ušću rijeke Neris u plovni Nemunas a uključivao je 45-minutni scensko-glazbeni spektakl sa svjetlosnim efektima i vatrometima na području dugom dva kilometra i velikim koncertom stotinjak metara dalje, u Santaka Parku, gdje su nastupale litvanske pop zvijezde. Premda je oluja koja je poharala Kaunas tog dana znatno rashladila grad, kiša je začudno prestala padati u 22 sata, a pedeset tisuća posjetitelja uspjelo je nesmetano pogledati show.
Na samom početku showa Confluence pjevala je Ukrajinka Jamala koja je 2016. pobijedila na Eurosongu. Jamala, koja je s djecom pješke izbjegla iz Ukrajine, poput anđela je dominirala na brodici koja je prolazila rijekom Nemunas. Držeći u ruci ukrajinsku zastavu pjevala je svoju pobjedničku pjesmu “1944.” koja je opisala tragediju krimskih Tatara, a aktualna je i danas. Zvijezde nastupa uz Jamalu bili su Giedrė i Jessica Shy, Linas Adomaitis, Beissoul & Einius, Algirdas Kaušpėdas, ROYCE ali i kanuisti, jedriličari, cirkuski izvođači i akva-akrobat koji je lebdio i izvodio salta iznad rijeke.

Dovilė Butnoriūtė / Foto: Bojan Mušćet
Glazbeni kontekst Kaunasa objašnjava mi Dovilė Butnoriūtė, simpatična i uslužna voditeljica međunarodnih odnosa u EPK Kaunas 2022. Prilično je verzirana u glazbi, organizatorica je koncerata i raznovrsnih glazbenih događanja, ali vodi i odjel za promociju litvanskih filmova u Litvanskome filmskom centru. Za vrijeme Dvorišnog festivala kojim se obilježava rođendan grada, vidio sam je kako suvereno pilotira DJ pultom.
O glazbi u Kaunasu kaže:
– Kaunas je poznat po svome noćnom životu. Techno i house su vrlo trendy u gradu, stoga krajem lipnja i početkom srpnja organiziramo festival Audra (Oluja) s elektroničkom glazbom. Bit će to najveći festival s takvom vrstom glazbe u sklopu projekta Europske prijestolnice kulture, a trajat će pet dana. No, nije to samo glazbeni festival, uključivat će suvremene umjetničke instalacije, izložbe, bitke u street danceu, a sudionici dolaze iz raznih zemalja, od Japana do Švedske.
Osim toga, veliki program događa se na Summer Stageu kraj Gradske vijećnice, u samom središtu grada. Ondje nastupaju izvođači za koje bih rekla da izvode suvremenu glazbu, ali to je old school. No, ima i novih zanimljivih bendova s novim, svježim zvukom. Tako nastupa duo Bratri iz Češke, LÜCY s Tajvana, Musica Vitae iz Švedske, Baltic Balkan i drugi. U kontaktu smo s mnogim glazbenim organizacijama diljem Europe i drago nam je da možemo predstaviti zanimljive izvođače.

Summer Stage / Foto: Bojan Mušćet
Dakako, tu su i domaći izvođači, vrlo su popularni trap bandovi na čije nastupe dolazi mnogo mladih. S druge strane, rock glazba više i nije baš jako popularna u Litvi, ovdje sportske dvorane rasprodaju pop zvijezde kao što su Dynoro.
Kaunas ima vrlo dugu tradiciju jazza: festival Kaunas Jazz vrlo je star i u njihovoj organizaciji organiziraju se vrlo zanimljivi koncerti. Tako se, primjerice, sprema zanimljiv projekt s izvođačima iz Esha i Novog Sada koji su ove godine također europske prijestolnice kulture.
Ovdje će nam doći i velik broj djevojačkih bendova, možda zato što žena vodi glazbenu produkciju projekta. Doći će neki ukrajinski izvođači, a njihovi nastupi dogovoreni su i prije ruske invazije. No, svakako dajemo punu podršku njihovim bendovima i želimo da dođu svirati ovdje.
Zanimljivo je da se za ovaj spektakl stvara i specijalna simfonija. Svjetska premijera kantate posebno skladane za Kaunas Philipa Millera iz Južnoafričke Republike bit će krajem rujna. Ova kantata koja je nastajala nekoliko godina, rezultat je suradnje s umjetnicom Jenny Kagan iz Velike Britanije i domaćim glazbenicima. Djelo poziva slušatelje da urone u prošlost multietničkog grada i kompliciranu povijest Kaunasa, a također je pokretni spoj slika i zvuka koji nas potiče da ispitamo vlastitu savjest.
Njezinome glazbenom portretu Kaunasa valja dodati kako na Kaunas Jazz u srpnju stiže Kurt Elling koji je lani nastupao u zagrebačkom Lisinskom. Na festival Audra dolaze Tommy Cash, VTSS, Hector Oaks, Helena Hauf, Helmet, DJ Marcelle i drugi.

Izvođači koji će nastupiti u Kaunasu / Foto: Bojan Mušćet
Ovih dana održat će se još jedan festival elektronske glazbe – Optimismo, no on je posvećen eksperimentalnoj glazbi. Slijedi veliki Pažaislis Music Festival, festival klasične glazbe koji se u Kaunasu održava jedanput na godinu. Kaunas Cantat ime je još jednoga festivala klasične glazbe, a trodnevni Šainčai festival promovira operu.
U zgradi stare pošte na Laiseves aleji koju hladi drvored dug 1,6 kilometara organizirana je izložba 1972: proboj kroz zid posvećena alternativnom životu Kaunasa nakon olakšavanja sovjetske stege. Prije pedeset godina mladima u Kaunasu bilo je zabranjeno slobodno se umjetnički izražavati, no stega je malo popustila, nakon ritualnoga samospaljivanja devetnaestogodišnjeg Romasa Kalante.

Plakat iz sedamdesetih / Foto: Bojan Mušćet
Premda je tadašnja vlast pokušala umanjiti značaj čina litvanskoga Iana Palacha ističući da je umno poremećen, mladi su se previše počeli buniti i probijena je granica između sovjetskoga jednoumlja i zapadnih kulturnjačkih inicijativa. Mir, ljubav i rock’n’roll stigli su 1972. u Kaunas, a slike i crteži, snimke performansa, odjevni predmeti, glazbala i omoti ploča koje su se slušale predstavljeni su u modernističko oblikovanoj zgradi stare pošte, zaštićenome spomeniku kulture.
Među izloženim omotima ploča, između Beatlesa, Deep Purplea, Rolling Stonesa, Pink Floyda i Genesisa nalazi se i ovitak albuma Šta bi dao da si na mom mjestu Bijelog dugmeta s autogramom Željka Bebeka datiranim 18. kolovoza 1978. Također, izložba sadrži ručno prepisanu top-listu NME-a i plasiranu kao plakat.

Potpisani primjerak albuma Bijelog dugmeta / Foto: Bojan Mušćet
Glazba je naglašeni dio programa Europske prijestolnice kulture, pa ne čudi što se u središtu grada mogu na različitim pozornicama slušati mladi, neafirmirani bendovi koji na nekom vidljivom mjestu imaju istaknuto svoje i ime i e-mail adresu. Nije nemoguće da za nekoliko godina budu dijelom raznovrsnih i zanimljivih glazbenih programa ili festivala kakvima Litva obiluje.