TEHNIKA NARODU
Kako je tranzistorski radio pomogao lansirati rock and roll
Točno prije sedamdeset godina predstavljen je prvi tranzistorski radio Regency TR-1, što je označilo početak industrije potrošačke elektronike. Slučajna podudarnost njegovog izdanja s pojavom rock and rolla daje mu posebno mjesto u glazbenoj povijesti
Početkom 1950-ih, Texas Instruments (TI) bila je mala tvrtka s velikim ambicijama. Pod vodstvom Patricka Haggertyja, TI je težio postati glavni igrač u rastućoj industriji poluvodiča. Ključni korak u tom smjeru došao je 1952. godine kada je TI kupio licencu za proizvodnju tranzistora od Western Electrica. Da bi ojačao svoje istraživačke sposobnosti, Haggerty je 1953. godine napravio ključno zapošljavanje – Gordona Teala, iskusna znanstvenika iz Bell Labsa. Dana 14. travnja 1954., Teal i njegov tim u TI-u uspješno su stvorili prvi komercijalni silicijski tranzistor. Ovo otkriće javno je objavljeno 10. svibnja 1954. na konferenciji Instituta radio inženjera. Silicijski tranzistor nudio je značajne prednosti u odnosu na germanij, uključujući sposobnost rada na višim temperaturama.
Prepoznajući komercijalni potencijal tranzistora, Haggerty je počeo tražiti potrošačke primjene. Udružio se s tvrtkom IDEA (Industrial Development Engineering Associates) iz Indiane kako bi razvio tranzistorski radio veličine džepa. Projekt se brzo kretao. Rad je ozbiljno započeo u proljeće 1954., a 18. listopada 1954. TI je najavio prvi komercijalni tranzistorski radio na svijetu – Regency TR-1. U prodaju je pušten 1. studenog 1954., prvotno dostupan u odabranim trgovinama u New Yorku i Los Angelesu. Regency TR-1 sadržavao je četiri tranzistora i mogao je primati AM radio stanice. Bio je uistinu džepne veličine, s dimenzijama od samo 12,7 cm dužine, 7,6 cm širine i 3,2 cm dubine. Radio se prvotno prodavao po cijeni od 49,95 dolara, što je ekvivalent gotovo 400 dolara u današnjoj valuti. Imao je bateriju od 22,5 volti, koja je omogućavala vrijeme reprodukcije od 20 do 30 sati i koštala oko 1,25 dolara (današnjih 14 dolara).
Unatoč nekim kritikama kvalitete zvuka, Regency TR-1 bio je komercijalni uspjeh. TI i IDEA prodali su oko 100.000 komada u prvoj godini proizvodnje. Radio je prvotno bio dostupan u četiri boje: crnoj, sivoj, crvenoj i boji slonovače. Kasnije su dodane dodatne boje, uključujući neke sedefaste i prozirne opcije. Iako je Regency TR-1 bio profitabilan, ni TI ni IDEA nisu dugo ostali u poslu s potrošačkim radijima. TI se odlučio usredotočiti na proizvodnju poluvodiča, dok se IDEA preusmjerila na proizvodnju CB radija.
Pojava prvog tranzistorskog radija sredinom 1950-ih godina označila je značajan trenutak u povijesti glazbe i tehnologije. Sredinom 1950-ih, rock and roll se počeo razvijati kao zaseban glazbeni žanr. Vremensko podudaranje ovih pojava bilo je ključno za uspjeh i tranzistorskog radija i rock glazbe.
Tranzistorski radio omogućio je tinejdžerima slušanje glazbe u privatnosti, daleko od nadzora roditelja. Ova nova sloboda savršeno se poklopila s buntovnim duhom rock and rolla. Demografske promjene nakon Drugoga svjetskog rata rezultirale su velikim brojem mladih ljudi koji su postali glavna publika za tranzistorske radije i rock glazbu. Tranzistorski radio postao je simbol tinejdžerske neovisnosti, omogućujući mladima da nose svoju glazbu svuda sa sobom, što je dodatno potaknulo širenje rock and roll kulture.
Odnos između rock and rolla i tranzistorskog radija bio je simbiotski. Tranzistorski radiji omogućili su mladima slušanje glazbe bilo gdje i bilo kada te su uz popularnost rock glazbe bili katalizatori razvoja novih radiostanica i radijskih formata, poput Top 40, koji su često emitirali rock and roll hitove. Kako su tranzistorski radiji postajali dostupniji i rašireniji, pomogli su popularizaciji rock glazbe među širom publikom.