KOLEKCIJA INSTRUMENTALA
Igor Geržina - Love Songbook

Igor Geržina je odabrao pjesme koje su postale pravi glazbeni klasici, svevremenske i prilagodljive raznim žanrovima i generacijama. Obrade tih pjesama uvijek nose snažnu glazbenu i emotivnu energiju, zbog čega i dalje ostaju relevantne i inspiriraju nove generacije umjetnika

Igor Geržina
Ako je i vama saksofon prvi instrument koji vam padne na pamet kad krenete razmišljati o glazbalima i ljubavi, to nije slučajno. Naime, ovaj je instrument postao sinonim za ljubavnu glazbu zbog vještog izazivanja emocija koje vežemo uz strast, nježnost i intimu. Kombinacija uglađenog i toplog tona čini ga vrlo pogodnim izborom za pjesme koje govore o ljubavi, čime je saksofon stekao trajno mjesto u ovom glazbenom žanru.
Ne iznenađuje što je Igor Geržina, kao jedan od najpoznatijih hrvatskih saksofonista, na svom novom albumu Love Songbook odabrao baš dvanaest ljubavnih pjesama. Bilo da je riječ o romantičnoj ljubavi, tugovanju zbog prekida ili želji za ponovnim vezanjem, ove pjesme istražuju različite aspekte ljubavi. Mnoge od njih postale su evergreeni, a na ovom su izdanju vokali zamijenjeni saksofonom, što im daje novi, emotivan ton.
Svjetsku smooth jazz scenu Geržina je osvojio još 2012. autorskim instrumentalnim albumom Metropolis, a potom i One Click World te Bucket List. Njegov glazbeni opus obogaćen je suradnjom s češkom saksofonisticom Magdalenom Chovancovom na singlu “Eastern Magic”. Također, ekskluzivno je nastupio na Saint Martin Jazz Festivalu u Mađarskoj, a surađivao je i s američkom producentom, pjevačem i tekstopiscem Tyom Causeyjem, te svirao i s Hubertom Tubbsom, prvim vokalistom benda Tower of Power, čime je dodatno obogatio svoje međunarodne glazbene projekte. Kada govorimo o domaćem terenu, poznajemo ga po suradnjama s Massimom, Parnim valjkom, Dinom Dvornikom i Songkillersima, a dugogodišnji je glazbeni producent Jazz orkestra i Tamburaškog orkestra Hrvatske radiotelevizije.
U ovih trideset godina koliko djeluje na sceni, Geržina je sudjelovao na 140 albuma raznih izvođača, a nakon sedam godina, na njegovu sedmom albumu, saksofon konačno dolazi u prvi plan. Njegove dionice zvuče senzualno i ljubavne pjesme tako dobivaju onu složenost i strast koja pojačava romantične ili čak erotizirane trenutke. Od pedesetih godina pa do danas, saksofon je neizostavan u mnogim ljubavnim baladama i pop pjesmama, a kada analiziramo Geržinin izbor, primjećuje se zanimljiv vremenski razmak. Većinu popisa čine pjesme iz sedamdesetih i osamdesetih godina, poput “How Deep Is Your Love”, “Woman in Love”, “Sorry Seems to Be the Hardest Word”, “Every Breath You Take”, “I Want to Know What Love Is”, “One More Night”, dok je tek nekoliko pjesama iz novijeg razdoblja, poput “Have I Told You Lately That I Love You”, “Nothing Compares 2 U”, “Hero” i “Thinking Out Loud”. U ovim pjesmama, saksofon često priča vlastitu priču, dodajući emotivnu dimenziju koja pojačava strast. Tome je sigurno pridonijela i raširenost u filmskoj glazbi, osobito u ljubavnim scenama, gdje se tako stvara emotivna napetost i povezanost. Takav filmski kontekst samo je dodatno učvrstio njegovu vezu s ljubavnim temama, a Geržina je ove klasike svojim sviranjem učinio još nježnijima, naglašavajući njihovu intimnost.
Ipak, određene pjesme se izdvajaju. Na primjer, “Every Breath You Take” The Policea, koja zvuči kao romantična balada, zapravo ima mračnu stranu zbog neuzvraćene ljubavi i opsesije, no ta dimenzija nestaje u instrumentalnoj verziji. Sličan efekt postiže se i na “Sorry Seems to Be the Hardest Word” Eltona Johna, gdje osjećaj žaljenja i nemogućnost izgovaranja isprike ostaju zabilježeni samo u blago melankoličnom tonu.
Album otvara standard ljubavnih balada, “Have I Told You Lately That I Love You”, pjesma koja je postala popularna u izvedbi Vana Morrisona 1989., dok su dosad najpoznatije obrade one Roda Stewarta iz 1993. i Michaela Bubléa iz 2013.
“When I Fall in Love” Nata Kinga Colea jedan je od najvećih glazbenih standarda u povijesti glazbe, gotovo kao i “When A Man Loves A Woman”, a “Nothing Compares 2 U”, iako najpoznatija u izvedbi Sinead O’Connor, Geržina je očigledno snimao po uzoru na Princea. Ono što me je posebno iznenadilo na ovom albumu bio je izbor pjesme “Hero”, no ako uzmemo u obzir da je Enrique Iglesias bio pravi loverboy svog vremena, Geržina je napravio promišljen potez. Sjajan završetak albuma donosi melodiozni evergreen benda Foreigner “I Want to Know What Love Is”, gdje je Geržina složio aranžman koji nije grandiozan, već svjetlucavim synthevima stvara romantičnu atmosferu.
Na albumu su sudjelovali glazbenici poput Jurice Leikauffa, Marka Lazarića, Henryja Radanovića, Yogija Lonicha, Alena Svetopetrića, Elvisa Penave, Martina Petračića, Marija Klarića i Filipa Vinceka. Geržina je odabrao pjesme koje su postale pravi glazbeni klasici, svevremenske i prilagodljive raznim žanrovima i generacijama. Obrade tih pjesama uvijek nose snažnu glazbenu i emotivnu energiju, zbog čega i dalje ostaju relevantne i inspiriraju nove generacije umjetnika. S obzirom na njihovu popularnost, ali i utjecaj talent showova i karaoka, ovakav album sigurno će osvojiti one koje treba, posebno ako uzmemo u obzir da se Geržinina glazba emitira na četiri kontinenta.
Koncertna promocija albuma Love Songbook slijedi 19. ožujka u Klubu Kazališta Komedija.
Format: streaming
Izdavač: samizdat