Ususret 32. Muzičkom biennalu Zagreb
Održana posljednja konferencija za medije prije početka 32. MBZ-a
Danas je u Kulturno-informativnom centru u Zagrebu održana konferencija za medije 32. muzičkog biennala Zagreb. Program su podrobnije predstavili Margareta Ferek-Petrić, Davor Hrvoj, Bojan Gagić, Nina Čalopek, Sara Salamon i Ivan Josip Skender, članovi programskog tima ovogodišnjeg festivala.
Čak deset festivalskih dana sadrži isprepletene ideje, smjernice i programske cjeline koje je ovaj festival u organizaciji Hrvatskog društva skladatelja razvio u suradnji te koprodukcijama s kulturnim institucijama, organizacijama i festivalima iz Hrvatske i inozemstva.
Na protekla dva tjedna predbiennalskog programa osvrnuo se Hrvoj, spominjući izvedbe, diskusije i predstavljanja iz područja jazza, osvrćući se i na „skandal“ sraza zagrebačkih improvizatora i gostujućeg glazbenika Andree Centazza. U sklopu nadolazećeg programa jazz glazbe MBZ-a istaknuo je improvizatorski kolektiv „iz Rojca“, pulski CRIO – Croatian Improvisers Orchestra, koji okuplja međunarodni tim glazbenika te nabrojao ostale programe iz područja jazza i slobodno improvizirane glazbe, a to su otvorene probe i koncertno predstavljanje kolektiva koji predvodi Ivar Roban Križić, koncertno-filmsko-instalacijski program Vedrana Ružića te Impro-jazz kvartet BZSS koji dolazi na poziv umjetničke ravnateljice festivala.
Margareta Ferek-Petrić istaknula je ovogodišnje goste, mahom iz Austrije, predvođene vodećim ansamblom za suvremenu glazbu Klangforum Wien koji će nastupiti na dva koncerta i sudjelovati u skladateljskoj radionici. Od gostiju je istaknula skladateljice Olgu Neuwirth i Chayu Czernowin, kao i gostujuće skladatelje Clemensa Gadenstättera i Francka Bedrossiana.
Sara Salamon opisala je protekla predstavljanja zvučnih instalacija čiji su autori Luana Lojić i Tin Dožić te Branimir Štivić, koji je u novome kontekstu postavio rad nastao u sklopu festivala Device_Art udruge Kontejner. Najavljena je i posljednja u nizu instalacija, ona Sare Salamon, koja će biti predstavljena danas, u srijedu 11. travnja, u KIC-u.
Nina Čalopek još jednom je nabrojala programske segmente dijela posvećenoga djeci i mladima, istaknuvši posebno operu rosu, uz važan spomen programske suradnje s Društvom hrvatskih književnih prevodilaca, book&zvook te Zakladom Solidarna i udrugom Svoja u donacijskom projektu koncertnog predstavljanja Raspjevanih priča, glazbenih adaptacija ukrajinske dječje književnosti.
Ivan Josip Skender uključio se nakratko, došavši s probe za praizvedbu opere Lennon u HNK-u Zagreb, spomenuvši još jednom najvažnije odrednice opernog prvijenca Ive Josipovića, čijom će izvedbom Skender ravnati na zatvaranju 32. MBZ-a. Posebno je napomenuo kako se, premda tematizira život i smrt Johna Lennona, sama opera ni na koji način ne referira na glazbu Beatlesa te ustanovio kako je to dobra odluka skladatelja.
Bojan Gagić istaknuo je zanimljivost istraživačkog rada Filipa Merčepa koji će uz koncert predstaviti i principe rada i računalne inovacije koje koristi, a sve to istoga dana kad bude predstavljen i SkylAR Marka Cicilianija.
Najavljeni su i gostujući nastupi ansambala Neue Vocalsolisten Stuttgart, Trija Eusebius, Proxima Centauri, Colettivo_21 te publici već dobro znanog ansambla zeitkratzer, kao i nastup Cantus Ansambla, koji je upravo na MBZ-u 2001. godine i formiran.
Stalne i vrijedne suradnje s Hrvatskom radiotelevizijom, Hrvatskim narodnim kazalištem i Zagrebačkom filharmonijom dijelom su stožerne infrastrukture ovog festivala koja nije izostala ni ove godine, pa u četvrtak upravo Simfonijski orkestar HRT-a pod ravnanjem svog šefa dirigenta Pascala Rophéa otvara 32. izdanje festivala o kojemu detalje programa i informacije o ulaznicama možete pronaći na stranici festivala, društvenim medijima, ali i potkategoriji našeg portala posvećenoj ovom festivalskom izdanju, gdje ćete moći pronaći sve objave, najave i osvrte vezane uz 32. MBZ.