2CELLOS u Areni Zagreb - sviraj kraj
2CELLOS sinoć su održali svoj posljednji zajednički koncert u Zagrebu. Time je najuspješnija glazbena priča s ovih područja (do sada) zatvorila svoje posljednje poglavlje. I premda je koncert prvo najavljen kao posljednji na turneji, kao posljednja šansa milijunima obožavatelja diljem svijeta da svoje junake vide uživo, ipak ih čeka još nekoliko datuma za odraditi u Italiji, Australiji, Japanu, Izraelu, Dubaiju, Egiptu i, pazite sad ovo, Saudijskoj Arabiji.
Gotovo je nemoguće pronaći naseljeni kutak planete gdje Luka Šulić i Stjepan Hauser nisu svirali tijekom uspješne dvanaestogodišnje karijere. Razmjere njihove popularnosti i sam utjecaj na glazbenu scenu, teško je precizno opisati. Jer, generacije koje su zbog njih počele svirati violončelo tek dolaze, još su uvijek na mukotrpnom putu glazbenog obrazovanja kroz koje su i sami Stjepan i Luka prošli. No, hoće li ih tko nadmašiti u kombinaciji virtuoznosti, tehničkog perfekcionizma i popularnosti, teško je predvidjeti.
A sada kreću svaki svojim putem. Zajedno su imali mnogobrojnih uspona i padova, kako sami kažu, no povratak kući bio je praćen gromoglasnim ovacijama i podrškom publike među kojima su se zasigurno našli pojedinci koji su prevalili veliki broj kilometara kako bi posljednji put uživali u violončelističkim obradama velikih svjetskih hitova pop i rock glazbe.
Razlog prestanka? Luka Šulić u nedavnom je intervjuu izjavio da se radi o činjenici da više nemaju što za snimiti. S obzirom na decentralizaciju pop glazbe i njen sam karakter i na globalnoj razini, a uspoređujući s ciljanom publikom, ova izjava ima smisla. Solističke karijere započeli su već prije nekoliko godina – Luka je snimio, prema skromnom mišljenju autorice, jednu od ponajboljih verzija Vivaldijeva Četiri godišnja doba ikad i to prvi put u aranžmanu za violončelo dok je Stjepan prije nekoliko dana objavio svoj treći solistički album.
I dok se Luka, kao mirniji dio dvojca, posvetio obiteljskom životu, Stjepan je postao pravi influenser s čak 3 milijuna pratitelja na Instagramu. Snimka izvedbe Albinonijeve skladbe Adagio u g-molu za gudače i orgulje sa solističkog koncerta u Lisinskom najgledanija je izvedba djela klasične glazbe ikad na YouTubeu.
Svoj utjecaj gotovo su uvijek koristili da promoviraju ljepote i znamenitosti Lijepe naše, bili su svojevrsni ambasadori kulture i umjetnosti Republike Hrvatske u svijetu za što su odlikovani Redom Danice Hrvatske s likom Marka Marulića.
I tako su se sinoć vratili na mjesto gdje je sve počelo, Arenu Zagreb, koju su do posljednjeg mjesta ispunili po treći put u karijeri. Minimalistička scenografija i produkcija koja je fokusirana isključivo na kvalitetu zvuka i doživljaj izvedbe glazbe. Na setlisti te večeri bio je svojevrstan best-of presjek karijere, bez “klasičnog” dijela čija se standardna perfekcija nazirala u svojevrsnim mash-upovima zbog kojih ih je publika posebno voljela.
Na bubnjevima, kao i uvijek, genijalni Dušan Kranjc čiji udarci i solistička dionica svaki put iznova oduševe i ostave publiku bez daha. Sinoć snažnije nego ikad.
Od laganog uvoda s Jenkinsovim Benedictusom do meditativno-romantičnog kraja Cohenove “Halelujah”, 2CELLOS publiku su proveli kroz izuzetno dinamično putovanje vođeno strašću i emocijom, izvedeno prepoznatljivom sviračkom perfekcijom. Pred domaćom publikom gotovo nikada nisu štedjeli gudala, tako su i sinoć na pozornici ostavili posljednji atom snage, premda je, tehnički i produkcijski gledano, ovo bio samo još jedan u nizu koncerata turneje (kako to obično biva s izvođačima te razine).
Malo Musea, malo Nirvane, malo žestokog AC/DC-ja uz standardnu šetnju vražićka kroz dvoranu, malo Stonesa, Prodigyja, Sheerana i Maidena, odnosno onog što njihova masovna publika najviše voli, očekuje i čemu se svaki put iznova obraduje. Malo vatre, malo pirotehnike i sviraj kraj.
Na kraju, jedino što se može zaključiti jest da je trag kojeg su ostavili u glazbenoj umjetnosti impresivan. Izdvojili su se u mnoštvu crossover glazbenika, uzdigli se iznad svih, publici diljem svijeta približili klasičnu glazbu, dali novo viđenje dvaju glazbenih svjetova te tako postali uzor i inspiracija novim generacijama glazbenika.
No, ovaj kraj za njih je samo još jedan početak. Grammy? Vrlo vjerojatno.
To be continued…