14
tra
2023
Čitaj

Upješna DJ-ica i producentica

Ivna Ji: „Luda sam za sintisajzerima i proučavat ću ih do kraja života“

Ivna Ji / privatna arhiva

Ivna Ji / privatna arhiva

share

Ivna Ji već je više od desetljeća poznato ime na domaćoj sceni elektroničke glazbe. Samozatajna DJ-ica i producentica iza sebe ima brojna izdanja za ugledne inozemne kuće, mnoštvo organiziranih partyja, brojne nastupe (uključujući i onaj za platformu HÖR), a tu je i ovogodišnja nagrada Elector. Večeras je u Zagrebu jedna od prilika za poslušati njezin set uživo. 

Ivna oduvijek smatra da glazba posebno utječe na stanje uma i duha, kako onoga koji je stvara tako i slušatelja. Važan je faktor zagrebačke, pa i hrvatske elektroničke scene, te ju se redovno može čuti po našim klubovima. Za sve koji žele doživjeti tu interakciju, večeras (14. travnja) Ivna Ji svira u Sound Factoryju u sklopu programa Adapter s mlađim kolegama Elocom, Pezom i Slipom. Zanimalo me što očekuje i što nam priprema?

„Puno je mjesta gdje sam se zahvaljujući organizatorima osjećala kao da sam među prijateljima. Niša u kojoj se glazbeno krećem dovoljno je velika da ima svoje istinske fanove, a opet dovoljno opskurna da izbjegne sve probleme povezane s popularnošću. U SF-u se veselim poslušati kolege prvi put, a osobno imam plan dotaknuti se svega što me zadnjih mjeseci tjera na ples. Setove ionako nikad ne planiram, imam okvirnu ideju, ali sve na kraju ovisi o vremenu, mjestu i ljudima“, govori ova uspješna DJ-ica i producentica.

Ivna Ji / privatna arhiva

Ivna Ji / privatna arhiva

Ivnu je oduvijek zanimala umjetnost pa je tako nakon završene Srednje škole za primijenjenu umjetnost i dizajn upisala Tekstilno-tehnološki fakultet. No nekako ju je ipak glazba povukla u drugi smjer. Krajem srednjoškolskih dana pronašla se u sintesajzerima, samplerima i ritam mašinama koji su zamijenili do tad primarnu gitaru i zainteresirala se za dizajn zvuka i produkciju.

„Nemam nikakvu formalnu glazbenu naobrazbu, ali sam luda za sintesajzerima i vjerojatno ću ih proučavati do kraja života“, smije se Ivna i nastavlja: „U jednom trenutku sam jednostavno odlučila baviti se glazbenom produkcijom i nekoliko godina nakon toga sam prekinula studij u Zagrebu te uz pomoć obitelji (starci i baka) upisala SAE (School of Audio Engineering institut u Ljubljani, op. a.). Za vrijeme lockdowna sam dobila stipendiju za MPA akademiju (Škola glazbene produkcije i multimedije u Zagrebu, op. a.) što je bila odlična prilika za povezati se s mladim zaljubljenicima u produkciju. Tek nedavno sam krenula raditi kompozicije, a ne isključivo sound design, koji je često zapisan samo na aparaturi koju koristim“, pojašnjava.

Ivna Ji / privatna arhiva

Ivna Ji / privatna arhiva

Opčinjena zvukom i još više njegovom manipulacijom, Ivna Ji je u svijet produkcije najozbiljnije zakoračila još 2010. godine s EP-jem Morning Dew za Deurun Records. Nakon nekoliko izdanja za Adriatiko Recordings, prestižni londonski electro label Brokntoys izdaje njezinu stvar “Oscillating Universe” i ta suradnja traje i danas.

„Brokntoys mi je do dana današnjeg jedan od najdražih elektroničkih labela i zahvaljujući vlasniku, a sad i prijatelju Anwaru, pruža mi konstantan vjetar u leđa. Prvo izdanje potpisala sam za njih početkom 2017. i smatram taj trenutak prekretnicom u profesionalnom životu. To prvo vinil izdanje otvorilo mi je mnoga vrata i definiralo me kao electro producenticu. Na većini idućih izdanja prirodno sam njegovala taj zvuk, ali kako se Brokntoys mijenjao tako se i moja produkcija sve više odmicala od toga tipičnog electro zvuka. Dugo sam mislila da je moj cilj – a ujedno i cilj većine producenata – biti prepoznatljiv, imati svoj potpis, ali kako vrijeme odmiče sve više bježim od onoga što se očekuje od mene. Volim eksperimentirati i riskirati“, priča nam Ivna.

Paralelno s produkcijom, Ivna se krenula baviti i DJ-ingom. Koliko često izvodi vlastite stvari i jesu li uopće dio njezinih setova? I je li se i zvuk njezinih setova promijenio tijekom vremena?

„DJ-ingom sam se počela baviti paralelno s produkcijom na nagovor prijatelja koji su već bili u tome. Prvi program s kojim sam se susrela bio je Reason i stvaranje u njemu značilo je prelazak s konzole i igrica na kompjuteru u kojemu sam se mogla kreativno izraziti. Do tad sam na gitarskim žicama testirala živce svojih roditelja i maštala o disonantnom pop noise bendu koji sam nedavno i oformila, ali o tome nekom drugom prilikom“, otkriva nam Ivna. „Glazba koju sam vrtila u početcima uvelike se razlikuje od današnje, ali rekla bih da još uvijek ima sličnu atmosferu iako je žanrovski otišla u svim smjerovima. A izvođenje vlastite glazbe zahtijeva pomno planiranje i forma je rigorozna, tako da ne, ne izvodim baš svoju glazbu“, kaže.

Ivna Ji / privatna arhiva

Ivna Ji / privatna arhiva

Ivna govori da dok stvara svoju glazbu – a posebice kad svira – nastoji ispričati priču te pronaći ravnotežu između ritma i melodije, plesnog i eksperimentalnog, starog i novog… Iako je i elektronička glazba dio glazbene industrije pa time i biznis, ona i tu traži ravnotežu između posla i suradnje s dragim ljudima. Ta prijateljstva su najljepše što joj je glazba donijela.

„Gotovo sva izdanja proteklih godina su mi draga jer me podsjećaju na predivne ljude koji su to omogućili. Većina tih ljudi mi je velika podrška, a dečke koji stoje iza madridskog labela Noise to Meet You smatram familijom. Večer koju smo nedavno odradili povodom njihove četvrte godišnjice u kultnom klubu Specka u Madridu mi je jedna od najdražih svirki ikad. Zbog njih ne propuštam niti jednu lekciju iz španjolskog“, priča Ivna i nastavlja: „Iz istog razloga volim i evente Natural Selection koji se održavaju u meni omiljenom klubu u Londonu, Fold, i to zato što sam imala priliku upoznati i zasvirati uz neke od najdražih mi producenata u zadnjih deset godina: Versalife, Rommek, Annie Hall, James Ruskin i drugi. Isto tako, mislila sam da će mi izdanje za legendarni 2020 Vision uz Extrawelt puno više značiti, a ispada da mi je omiljena izdana stvar ‘Mindless Behaviour’ za Baox, mali label iz Južne Amerike koji drži Gieck, čovjek koji mi je ispleo džemper za rođendan i poslao ga iz Meksika“, kaže.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Ivna Ji (@ivnaji)

Osim kao producentica i DJ-ica, Ivna je poznata i kao promotorica, često radi s kolegom Samo Tako. Još 2015. godine dogodio se prvi Innerspace party koncipiran kao live act stranog gostovanja uz podršku domaćih snaga koji je donio nešto novo na našu elektroničku party scenu. I danas se prepričavaju partyji u Das Hausu s gostima kao što su Luke Eargogle, Kan3da, Obergman, Carl Finlow, Morphology… Nakon više uspješnih događanja, Innerspace je prerastao i u izdavačku kuću, no s partyjima se stalo pa sam pitala Ivnu ima li kakvih planova?

„Nakon višegodišnje pauze, Samo Tako i ja vraćamo se s Innerspace izdavačkom kućom i ulazimo u svijet organizacije evenata na velika vrata s njemačkom zvijezdom The Exaltics u riječkom Pogonu kulture. Ovo je sad prva najava tako da detalji slijede. A u planu nam je i uskoro objaviti vlastite stvari koje su sad već fino sazrele, a koje je publika do sad mogla čuti samo u live izvedbama. Eto, da, ima i tu novosti“, daje nam Ivna mali sneak peek.

U zadnje vrijeme je, pored stvaranja vlastite muzike i sviranja, Ivna Ji svirala i uz Akleu Neon kao jedna od njezinih Sound Doulas, zadužena za samplere i ritam mašinu, no uz posao snimanja zvuka na televizijskim setovima i svoje rastuće projekte, za to sad više baš i ne preostaje mnogo vremena, kao niti za bilo kakve hobije izvan glazbe.

Ivna Ji / privatna arhiva

Ivna Ji s bendom Sound Doulas / privatna arhiva

„Uz posao i svoje projekte s curama jednostavno ne stignem ozbiljno svirati. Još uvijek surađujemo tako da jedni drugima uletavamo kad je potrebno, ali nisam vise član benda. Imam zapravo sreće što živim u vremenu gdje od svog hobija mogu komotno živjeti. Hobi mi je ustvari posao. Od trenutka kada sam to shvatila, uživam u podršci koju sam najviše osjetila nakon objavljenog seta za HÖR početkom prošle godine. Kada bih morala izdvojiti još nešto uz glazbu što me oduševljava, to bi bio film. Strast za jednim i drugim spojila sam tako da snimam i ponekad stvaram zvuk za dokumentarce i filmove. Istinski uživam raditi na televizijskom setu“, pojašnjava.

Da odsvira set za HÖR, najpoznatiji berlinski streaming brend, pozvao ju je Michael Kodah, vlasnik Natural Selection organizacije koja promovira elektronsku glazbu od 2010. godine.

„Zadnjih godina su se udomaćili u londonskom Foldu gdje sam i sama čest gost. Kodah, Slave to Society (AnD) i ja smo dobili po sat vremena da predstavimo zvuk samog labela koji je oformljen 2021. i na kojem će se uskoro naći i moje izdanje. Malo je reći da sam se osjećala počašćeno. Definitivno nam je u planu na Innerspace večeri dovesti i Kodaha i njegovu predivnu zaručnicu Ekatu“, kaže Ivna.

Iako provodi dosta vremena i izvan Hrvatske, objašnjava da joj je Zagreb, barem za sad, baza. Rad za televiziju, stvaranje glazbe, svirke, pa i najavljeno ponovno organiziranje evenata u potpunosti je okupiraju. A planova ne nedostaje…

„Već neko vrijeme krećem se na relaciji Zagreb – Eindhoven gdje s mladim kolegom Lividom Huskom radim na eksperimentalnom pop albumu. U Zagrebu provodimo vrijeme u Zarkoffovom studiju, a u Nizozemskoj sviramo na ilegalnim raveovima. Tako da mi trenutno nije u planu seliti se van države. Do kraja godine me za Zagreb vežu televizijski projekti, a početkom iduće kreću inozemne svirke nakon kojih se inspirirana vraćam u studio i pripremam nova izdanja. Sljedeća dva EP-ja izlaze za dvije londonske izdavačke kuće – Specimen Records i Natural Selection. A nakon toga pripremam mini album za japansko tržište koji će me, nadam se, odvesti i u te krajeve“, otkriva nam svoje planove.

Inače, Ivnina stvar “Rescape” s kompilacije EPE 06 – Exit Planet Earth: Silicon proglašena je Electronica singlom/EP-jem godine na ovogodišnjem izdanju Electora. Zanimalo me kakav je osjećaj dobiti takvu jednu nagradu i kako je uopće bilo na samoj dodjeli?

„Lijep je osjećaj dobiti priznanje za svoj rad i istovremeno se podružiti s kolegama producentima. Pohvale organizatorima na dobro osmišljenom programu i zaista lijepoj statui koja sada ponosno dijeli mjesto s mojim dosadašnjim vinil izdanjima. Bila mi je velika čast izvesti pjesmu koju sam napravila s kolegom Samo Tako, a uz vokalnu pratnju Dore Fodor. Iako inače nisam fan dodjela glazbenih nagrada, veselim se sljedećem Electoru i novim poznanstvima koja nekako uvijek donose i nove suradnje“, zaključuje Ivna.

Moglo bi Vas zanimati