5 pjesama pop/rock autora koje pjeva Brena
Lepa Brena u pop-rock kontekstu
Lepa Brena u svome repertoaru ima pjesme Kornelija Kovača, Vlade Divljana, Ramba Amadeusa, Petra Graše i Kikija Lesendrića
Fahreta Jahić općebalkanski poznata pod scenskim imenom Lepa Brena već više od četiri desetljeća pali i žari pozornicama od Triglava do Urala, osvajajući istočnu Europu zaraznim folk pjesmama i spektakularnim showovima. Kao i u slučaju Zdravka Čolića, njezina karijera ne jenjava, premda u svome repertoaru više nema pjesama koje bi na svim balkanskim područjima zauzele eter i streaming. Prvi hit “Mile voli disko” i danas će poslužiti kao podloga za meme ili prigodna poštapalica, no mnogi će radije poželjeti pogledati njezin show (neki će možda zlobno očekivati da sama sebe nogom mazne u glavu, kao što se slučajno dogodilo na jednome od nastupa), negoli u playliste ubacivati njezine pjesme.
Pet rasprodanih zagrebačkih Arena stoga nije čudo. Lepa Brena je i prije četiri desetljeća rasprodavala najveće sportske dvorane i tada je to tretirano kao fenomen. Danas je njezina glazba mjerilo masovnog ukusa hrvatske publike. No, iluzorno bi bilo reći da je njezina glazba suri narodnjak ili turbo folk. Lepa Brena se tijekom karijere vješto prilagođavala trendovima, pa je među ostalima koristila skladateljske i spisateljske usluge autora iz pop/rock branše. Podsjećamo na pet pjesama koje su za nju napisali upravo takvi autori ili je ona obradila njihovu pjesmu.
Sitnije, cile, sitnije (Glazba: Kornelije Kovač), 1983.
Poznati skladatelj Kornelije Kovač, član Indexa i spiritus movens Korni grupe surađivao je s mnogim izvođačima, pa tako i s Lepom Brenom. Tako je skladao hit “Sitnije, cile, sitnije” za Jugoviziju gdje je Lepa Brena nastupila kao prva izvođačica folk-glazbe na tom natjecanju. Osvojila je drugo mjesto, a pobijedio je nepoznati Daniel s pjesmom u stilu Shakin’ Stevensa “Džuli”. Izazvao je to opći jugoslavenski revolt, ali nakon Danielovog 4. mjesta strasti su se smirile. “Sitnije, cile, sitnije” je prva pjesma koja je objavljena na 12-inčnom maxi-singlu u Jugoslaviji.
Sretna nova godina (Glazba i tekst: Vlada Divljan), 1991.
Godinu dana nakon originalne snimke pod imenom “Srećna ti ova godina nova” Lepa Brena je na albumu Zaljubiška napravila cover pjesme pod jednostavnijim imenom “Sretna nova godina”. U originalu skladbu izvodi koloplet glazbenika i glumaca: Vlada Divljan, Manda, Srđan Gojković Gile, Bilja Krstić, Mima Karadžić, Gorica Popović, Suzana Petričević i drugi, a Lepa Brena dala je specifičan folk obol pjesmi koja je i danas popularna u Srbiji.
Moj se dragi Englez pravi (Tekst: Rambo Amadeus), 1993.
Rambo Amadeus, glazbenik koji je izmislio kovanicu turbo folk, okušao se kao tekstopisac i za Lepu Brenu. Štoviše, pjesmu “Moj se dragi Englez pravi” snimili su u duetu. Refren “I don’t love you baby /ne volim te više / ako ne znaš šta to znači /u rečniku piše” iskazuje općepoznati Rambov humor i svojevrsnu samoironiju.
Metak sa posvetom (Glazba: Petar Grašo, tekst: Antonija Šola), 2011.
Lepa Brena rado je surađivala i sa hrvatskim glazbenicima, snimila je neke pjesme i u Zagrebu. Skladbu “Metak sa posvetom” za nju je napisao Petar Grašo, dok je tekst složila Antonija Šola. “Brena je pokazala veliku hrabrost kada mi je dala slobodu da napišem pjesmu onakvu kakvu bi ja volio da čujem. Rekla mi je da ne želi pjesmu za Brenu, već pjesmu od Petra Graše. To je bila krucijalna rečenica i zbog nje sam pristao. Uvijek pišem pjesme za ljude koji su mi na neki način izazov”, izjavio je Grašo.
Valja se (Glazba i tekst: Zoran Kiki Lesendrić), 2011.
Lider grupe Piloti i uspješan glazbenik sa solo-karijerom također je napisao jednu pjesmu za Lepu Brenu, na njezinome albumu Začarani krug. Kasnije je rekao da je od svih izvođačica Brena bila najteža za suradnju, s obzirom da je vrlo minuciozna u poslu, pa je Kiki morao izvlačiti maksimum od sebe kako bi se njegova pjesma našla na njezinom albumu. Na toj pjesmi Kiki Lesendrić je svirao gitaru i klavijature, a za album je napisao i pjesmu “Ćutim ko stvar”.