Alejuandro Buendija i Sinovi u KSET-u – filmski, ali bez tenzija i pretenzija
KSET je sinoć organizirao posljednji koncert u 2021. godini i to u sklopu programa KSET 45 kojim su volonteri i glazbenici proslavili 45. rođendan omiljenoga zagrebačkog kluba koji je zauvijek obilježio i uljepšao studentske dane mnogim generacijama.
Čast zatvaranja glazbene KSET-ske godine pripala je neponovljivom Alejuandru Buendiji, projektu iza kojega stoji Saša Antić, najpoznatiji kao član TBF-a. Kako Alejuandro ne bi bio usamljen, na pozornici su mu se pridružili Sinovi te gosti iznenađenja, a zajedno su promovirali hvaljeni album Škrinja objavljen krajem prošle godine.
U 2020. godini Škrinja je pokupila brojne pohvale kritike i struke, mnogi su je glazbeni portali proglasili albumom godine, a osim toga, njezinom je kreativnom tvorcu i producentu pripala titula Rap&Off izvođača godine koju dodjeljuje nezavisna glazbena novinarska nagrada Rock&Off, zatim Porin za Najbolji album hip hop glazbe te nominacija za Impalinu nagradu.
Atmosferu je u KSET-u prije koncerta chill beatovima pokušavao zagrijati DJ Phat Phillie s kojim je posebno vajbao Edo Maajka te se uskoro popeo na stage, uzeo mikrofon i publiku počastio svojim freestyleom. Edo je u svom prepoznatljivom stilu oduševio sve prisutne te postao uvertirom za oca svih Sinova, Alejuandra.
U tom se trenutku Škrinja otvorila i više nije bilo povratka. Alejuandro nas je kroz čitav koncert provozao ‘polako bez tenzija i pretenzija’, upravo onako kako svoju životnu filozofiju objašnjava u pjesmi ”Kornjača” koju inače izvodi u suradnji s Fog Frog Dogom, projektom iza kojega stoji polovica Valentina Boškovića, Branko Dragičević. Kao što je na albumu ugostio mnoge domaće talentirane glazbenike, tako su mu se neki od njih pridružili i sinoć, pa je u jednom trenutku na pozornici gužvu pravilo čak njih devetoro.
Iako se na na leđima ”Kornjače” vozio sam, na pjesmi ”Siempre Antigo” svoj je vers odrepao Kandžija. Oba su izvođača pokazala svoje dugogodišnje iskustvo na sceni, obojica su imala odličan flow, kao i ritam, a nevjerojatna su brzina i kvaliteta dikcije, kao i pjevni dijelovi, doprinijeli čitavom dojmu.
Uskoro su nastup uveličali i Edo Maajka koji je odlučno uzeo mikrofon i pjesme začinio uglavnom svojim vriskovima te beatboxer Lil Bear koji već godinama surađuje s Kandžijom (jednom su prilikom čak freestyleali u pekari).
Lil Bear u jednom je trenutku zavladao scenom i oduševio nas svojim nesvakidašnjim beatboxerskim vještinama i talentom. Iako sretan što su mu se kolege pridružile na sceni, Alejuandro nije skrivao svoju sreću što je dobio priliku ”Blago” zadržati samo za sebe i odrepati i Magellanov vers.
Osim što je vješt na sceni, Saša je jedan od najvještijih stihoklepaca. Od westernima inspirirane ”Dešperado” u koju su utkani prepoznatljivi splitski mediteranski elementi, preko ”Dijagnoze” do ”Majmuna I Psa”, Alejuandro na ponekad humorističan, ciničan te sarkastičan, ali prije svega realističan način kritizira društvo u kojemu se nalazi, kao i mentalitet koji ga karakterizira, osvrće se na socijalne nepravde i ističe svoja opažanja bez cenzure.
Katkad direktno, a katkad lukavo osmišljenim metaforama koje, unatoč tome što svoje korijene vuku uglavnom iz znanstvene fantastike, publika lako prepoznaje zbog čega se često može identificirati u samom ‘liku’ Alejuandra. Iako ne toliko drastično i ekstremno, u svoj je stil uspio uplesti elemente izvorna hip hop stila, pomiješati ih sa svojim prepoznatljivim zvukom te publici servirati nešto poznato, a istovremeno i inovativno.
Pažnju nam je posebno uzela fantastična izvedba pjesme ”Crkva” čija se tematika uvijek čini aktualnom, a čiju je izvedbu sinoć na novu razinu uzdigao odličan i vrlo prikladan lajt kao i čitava atmosfera koja je zavladala KSET-om.
Osim sjajnih vokalnih izvedbi, svojom je kvalitetom čitav koncert uveličao i sjajan bend u kojemu je poseban spotlight preuzela violina koja je bila zanimljivim kontrastom brzom repanju, ali i sjajna nit vodilja u jednom drugom smjeru koji vodi na pravi put. Čitava je večer protekla iznimno opušteno i bezbrižno, na momente vizualno i filmski, ali bez prevelike pompe i uz konstantan groove. Bio je gušt zaviriti u Škrinju.