05
lip
2024
Izvještaj

PROMOCIJA KNJIGE ŠEZDESETE: KADA JE GLAZBA MIJENJALA SVIJET

Zlatko Gall: Jer šezdesete su bile godine...

Zlatko Gall

Aleksandar Dragaš. Zlatko Gall i Neven Kepeski na promociji / Foto: Bojan Mušćet

share

U zagrebačkoj Tvornici kulture održana je 4. lipnja promocija knjige Zlatka Galla Šezdesete posvećena važnosti i zbivanjima u popularnoj glazbi u tom desetljeću

Zlatko Gall

U razgovoru je Zlatko Gall iznio i neke manje poznate detalje iz šezdesetih / Foto: Bojan Mušćet

Nekoliko mjeseci nakon objavljivanja u izdanju MB Booksa, poznati hrvatski novinar i glazbeni kritičar Zlatko Gall promovirao je u zagrebačkoj Tvornici kulture svoju knjigu Šezdesete 4. lipnja. Posljednja je to u nizu njegovih knjiga posvećenima glazbi različitih formata, od biografija (npr., one o Oliveru Dragojeviću, Gibonniju ili Arsenu) do rock-enciklopedija. Ovoga puta Gall se bacio na seciranje jedne epohe u kojoj je, kako se istaknuto na promociji, a tako je i knjiga podnaslovljena, glazba mijenjala svijet. Pritom nije posrijedi taksativno nabrajanje zbivanja i protagonista uz autorske začine, nego promišljeni pristup u kome se Gall na šestotinjak stranica usmjerio na 60 izvođača, utjecaj kojih se proširio ne samo na sljedeću dekadu, nego i mnogo dulje.

Nakon uvodne riječi urednice knjige Marine Dimić, na stageu Malog pogona Tvornice kulture (prilično logičan odabir lokacije za predstavljanje) knjigu su osim autora predstavili Aleksandar Dragaš, također doajen rock-novinarstva i izdavač Neven Kepeski. Njih trojica su prilično koncizno uranjali u dekadu u kojoj se, kako je Gall naglasio, rock’n’roll kao oblik zabave transformirao u rock, kao način života i u kojem je glazba dobila društvenu važnost. Dragaš je, pak, naglasio kako za takav utjecaj nisu zaslužni samo oni najkomercijalniji izvođači, nego i oni čija su izdanja tržišno kiksala u startu da bi kasnije bila ovjenčana kultom, kao kad su posrijedi Velvet Underground ili The Stooges.

Dodao je kako su šezdesete, zapravo, završile u Altamontu, na znanom koncertu Rolling Stonesa kad su Hell’s Angelsi ubili nedužnoga tamnoputog posjetitelja i time je srušen mit i hipijevska nadanja o globalnom miru i ljubavi. Sedamdeste su bile nešto drugo, nešto oporije, a Gall je zaključio kako su one završene pokličem Sex Pistolsa: No Future!

To će autor elaborirati u svom sljedećem izdanju posvećenome sedamdesteima za koje je Kepeski preplašeno rekao da će biti u dva toma, a i da slijede knjige o osamdesetima i devedesetima. Moglo bi se pomisliti kako je Gall u svojim šezdesetima objavio knjigu o šezdesetima, u sedamdesetima će objaviti dvije knjige o sedamdesetima, a dalje zaključite sami.

Zlatko Gall

Renato Metessi čeka da zauzme mjesto na pozornici / Foto: Bojan Mušćet

U publici su uglavnom bili ljudi koji su se ili rodili u šezdesetima ili oni koji su otišli na svoje prve koncerte upravo u tom desetljeću, tako da im materija nije bila strana i uživali su u visprenom razgovoru. Da bi sve bilo u stilu pobrinuo se rock’n’roll bard Renato Metessi koji je uz akustičnu gitaru prisutne podsjetio na neke od nezaboravnih pjesama iz šezdesetih godina.

Moglo bi Vas zanimati